הבלוג של Dorit Tamir

קוראת

עדכונים:

פוסטים: 16

עוקבים: 12

החל מנובמבר 2011

לפני שנה בערך קראתי ספר שעיצבן אותי. אני באמת לא זוכרת אם מאז ומעולם לקחתי ספר בצורה כל כך אישית, אבל גם אם כן, בעבר, כשעוד ישבתי במשרד עם כמה וכמה בנות קוראות (מהממות) אחרות, היתה לי אפשרות לאוורר את הכעס. לפני שנה קראתי ספר ולא יכולתי אלא להתרגז על הכותבת, או ליתר דיוק על האותיות שהרכיבו את שמה המודפס על הכריכה, ובאופן די מובן לא היה בזה די.

ואז יעל הזמינה אותי ליום ההולדת שלה. זה היה אירוע יומולדת על טהרת הנשים ויעל, בהיותה יעל, גם ארגנה תכנית אמנותית, איזו פעילות שאחת המוזמנות היתה אמורה להעביר. אלא שההיא לא הגיעה. באותו שבוע או באותו חודש, מי זוכר, ירו טילים על אזורים שונים בארץ והבית של ההיא, כמו בתיהן של כמה מוזמנות אחרות, היו נתונים תחת אותו האיום. אז ישבנו כולנו, כל אלה שהגיעו, ודיברנו עם מי שהכרנו ושתקנו עם מי שהכרנו פחות, עד שעיניי המשוטטות קלטו בספרייה של יעל את הספר המעצבן ההוא וכשזה קרה, מכיוון שהיה לי הרבה מה לומר ועד לאותו הרגע לא היה מי שיקשיב, תפסתי את זו שישבה לידי והכרחתי אותה לשמוע. מסתבר שגם לה היה מה לומר על הספר הזה ועל ספר אחר ולא רק לה, אלא לשתיים הנוספות שישבו לידינו ומהר מאוד כל החדר קיים שיחה אחת, שיחה שהתחילה בספרים וגלשה למשהו אחר.

כשחזרתי הביתה חשבתי שזה היה אחד הערבים הכי נחמדים שחוויתי וכמה חבל שאצטרך לחכות שנה שלמה עד שאוכל לדבר אתן שוב על ספרים. ואחר כך חשבתי – למה לחכות? ופתחתי קבוצה בפייסבוק אליה הזמנתי את כל החברות המקומיות שלי לפגישה חודשית על ספר שנקבע מראש. הפגישה הראשונה, שהתקיימה בביתה של אחת החברות, היתה חוויה מדהימה וכמוה היו מוצלחות גם הפגישות הבאות. עוד ועוד בנות ביקשו להצטרף וכעבור כמה חודשים, כשבקבוצה היו רשומות למעלה מ-40 בנות (למרבה המזל לא כולן הגיעו באופן סדיר למפגשים) פתחתי קבוצה נוספת ביישוב, הפעם של בנות שבכלל לא הכרתי. אחרי התחלה מדשדשת מעט גם בקבוצה השנייה הפגישות היו כיף גדול.

את הקבוצה השלישית פתחתי בספרייה לבקשת מנהלת הספרייה שלנו. אלו מפגשי בוקר בעלי אופי אחר. קבוצות רביעית וחמישית נפתחו לאחרונה בהרצליה ובזיכרון יעקב לבקשת חברות מקומיות שלי שרצו גם הן. אני עוזרת בארגון, מספקת תמיכה פיזית בשני המפגשים הראשונים ונפשית מכאן ועד עולם. הקבוצה השישית נפתחה בעמק הסיליקון שם אחותי נמצאת ברילוקיישן. קבוצות נוספות אני מקווה לפתוח ברגע שאחזור לנשום.

אז למה את עושה את זה? מה יוצא לך מזה? אף אחד מהחברות שלי לא חשבה להעלות את השאלה הזו כשהקמתי את הקבוצה הראשונה, כי הן חברות וחברות עושות דברים ביחד. בקבוצה השנייה הן היו מנומסות מכדי לשאול ואחר כך זה כבר לא היה חשוב, אבל בקבוצת הספרייה – כבר אמרתי שאלו מפגשים בעלי אופי שונה, בין היתר משום שחלק נכבד של המשתתפות הן אוכלוסיית גיל זהב שלא מתביישת לשאול שאלות שכאלה – שם כבר נדרשתי לתשובה. למה אני עושה את זה? כי זה עושה לי טוב ולעשות לעצמי טוב זה משהו שנמצא גבוה ברשימה שלי. אני אוהבת ספרים, אוהבת לקרוא ולדבר עליהן, אני אוהבת חברה בכלל וחברה נשית בפרט, אני אוהבת להכיר אנשים חדשים, אני מפיקה הנאה גדולה מארגון של דברים ואני מאמינה גדולה בקהילתיות נשית, שיח נשי וכן, גם בצמד המילים הגסות “העצמה נשית”. מה יוצא לי מזה? הייתי רוצה לומר שזה אלטרואיזם לשמו, אבל האמת היא שהפעילות הזו וההצלחה שלה מוסיפים לתחושת הערך העצמי שלי וגם אם לא חסָר לי מזה לפני כל עניין מועדון הקוראות, אף פעם לא מזיק לאסוף עוד.

עד כאן סקירה היסטורית. אני כותבת את הפוסט הזה כי אולי העניין יעניין מישהי מכן. אולי תמצא מי שתרצה להצטרף למועדונים החדשים בהרצליה או בזיכרון או תרצה לקחת חלק במועדונים שיקומו בעתיד. ובכל מקרה כולכן מוזמנות לדף “מועדון קוראות” בפייסבוק שם אפשר ללמוד קצת על מה שקורה במועדונים. זהו.

korot new banner

מקווה שנתראה.

עוד מהבלוג של Dorit Tamir

תצוגה מקדימה

ספרות שואה

בניגוד לנעמי מעולם לא הייתי חובבת גדולה של ספרות שואה. ספרים שעוסקים בנושא לא חיפשו אותי ואני לא תרתי אחריהם, כך שבשנה...

תגובות

פורסם לפני 8 months
תצוגה מקדימה

אני לומד גרמנית

אתמול, בשעה שחמותי צפתה בסרט על איזו חסידת אומות עולם, הצעיר טפטף מיץ על טפסי ההרשמה למסע לפולין של אחותו הגדולה, והמתבגר חיסל נאצים בפלייסטיישן (ואולי אלו היו סתם סוחרי סמים קולומביאנים. קשה להבדיל), ניגשתי לספריה הביתית...

תגובות

פורסם לפני 2 years

סוסית

איך בוחרים מה לקרוא? כשסיימתי לקרוא את "סוסית" של לאה איני ניסיתי להיזכר למה קניתי אותו, למה החלטתי לקרוא אותו (קנייתו של ספר לא מבטיחה שהוא גם יקרא. בקרוב. מתי שהוא. בכלל), ולמה לא הפסקתי לקרוא אותו באמצע, כשהזחיחות שלו...

תגובות

פורסם לפני 2 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מקרא:

  • פוסט בירידה
  • פוסט בעלייה
  • פוסט דורך במקום
  • פוסט חדש במצעד

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

בחזרה למעלה