הבלוג של השומרות - נשים מדברות פוליטיקה

hashomrot

הבלוג המשותף לנשות המשמר החברתי שפועל בכנסת. ה-הוכחה לכך שנשים מבינות דבר או שניים בפוליטיקה ובמסדרונות שבהם הכל קורה. על הארגון: המשמר החברתי (ע"ר) הוקם בשלהי מחאת 2011 והוא פועל ליצירת נוכחות אזרחית רציפה בכנסת,... +עוד

הבלוג המשותף לנשות המשמר החברתי שפועל בכנסת. ה-הוכחה לכך שנשים מבינות דבר או שניים בפוליטיקה ובמסדרונות שבהם הכל קורה. על הארגון: המשמר החברתי (ע"ר) הוקם בשלהי מחאת 2011 והוא פועל ליצירת נוכחות אזרחית רציפה בכנסת, לחיזוק המשכן אל מול לחצי ההון והממשלה וכתזכורת לח"כים על כך שהציבור לא שכח את תביעתו לחקיקה חברתית כלכלית אמיתית.

עדכונים:

פוסטים: 3

החל מיולי 2014

זה שמלחמות הן עניין של גברים – זה לא חדש, אבל מה קורה לנשים בזמן מלחמה? טוב, זה פשוט. קודם כל אנחנו, גם בצד הישראלי וגם בצד הפלסטיני, נקראות בהכללה “הבלתי מעורבים”, כשמיד אחר כך מגיע ההסבר – “נשים וילדים”. המשמעות היא שאנחנו חסרות ישע ושצריך להגן עלינו, כי כל הגברים – אלה שבחזית ואלה שנותרים מאחור – הם לוחמים (או לפחות לוחמים בפוטנציה) ולכן גם אינם חסרי ישע. במצב זה, מובן שאנחנו נותרות רק בתפקידי ה”אמהות של” ו”הנשים של”. קל לשמוע את זה ברדיו: כשמראיינים הורים של חיילים, תמיד מתראיינת האמא.

השומרות - בלוג נשות המשמר החברתי בכנסת

אבל יותר מכל דבר, אנחנו יורדות בסולם העדיפויות. הנה דוגמה אקטואלית: השבוע, הוועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי בראשות של ח”כ עליזה לביא (יש עתיד) הייתה אמורה לקיים שלושה דיונים. שניים מאלה נועדו להיערך בשיתוף ועדות אחרות בכנסת ולכן התקיימו במועדם. לעומת זאת, הדיון השלישי, בנושא פרויקט אכיפה של גיל הנישואין – בוטל, וכך, העובדה שקטינות נישאות בגיל שבו לדעתנו הן ילדות ולא נשים בוגרות תחכה עד אחרי המלחמה.

השומרות - בלוג נשות המשמר החברתי בכנסת

זוהי דוגמה בוטה וישירה. דוגמה פחות ישירה היא הצעת חוק העסקה ישירה במגזר הציבורי, שהגישה ח”כ זהבה גלאון (מרצ). מטרת הצעת החוק היא שכל עובדי הקבלן, שהם העובדים המוחלשים ביותר במשק, יעברו להעסקה ישירה במשרדי הממשלה, ברשויות הממשלתיות, בעיריות וכולי, שבהם הם מועסקים בפועל; אגב, סוד ידוע הוא, שהעובדים המוחלשים ביותר במשק, בעלי השכר הנמוך ביותר, בעלי התנאים הסוציאליים המינימליים הם בכלל עובדות. הצעת החוק היתה אמורה לעלות להצבעה בקריאה טרומית לפני למעלה מחודש, הרבה לפני שהחל סבב האלימות הנוכחי, רק מה? ח”כ גלאון החליטה שלא להעלות אותה מסיבות שונות, בין היתר בגלל המצב הביטחוני שהתדרדר. לפיכך, בין עשרות למאות אלפי עובדות קבלן – מורות, מזכירות, מתכננות, נשות מחשוב ואחיות – יאלצו לחכות. הן ממילא מחכות כבר שנים, אז מה ישנו עוד כמה שבועות?

 מרכז אדוה עדכן לפני מספר ימים, שהוועדה שבחנה את ההשלכות המגדריות של מבנה תקציב המדינה, הגישה באחרונה דו”ח ביניים ודרשה, שמשרדי הממשלה יבצעו ניתוח מגדרי של התקציבים שלהם ושמינהל הכנסות המדינה יבחן את ההיבטים המגדריים של הכנסות המדינה, כל זאת החל מתקציב המדינה לשנת 2015. התשובות, לפחות בעניין הדרישה השניה, ברורות: רוב הנשים לא משלמות מס הכנסה, שכן משכורותיהן נמוכות עד כדי כך, שהן אינן מגיעות לסף המס. לעומת זאת, כיוון שנשים עושות את רוב הקניות בבית, הן משלמות יותר מסים עקיפים (כדוגמת מע”מ). יחד עם זאת, מעניין יותר יהיה לראות אם ומתי הממשלה בכלל תדון במסקנות הללו, שהרי מי שלקחה על עצמה את הבאת הנושא לדיון ולהצבעה בממשלה היא ח”כ עליזה לביא, כאמור יו”ר הוועדה לקידום מעמד האישה בכנסת, אותה אחת שביטלה דיון השבוע – אולי משום שחשיבותו לא היתה גדולה מספיק בתקופה של מלחמה, אך גם אותה אחת שהצביעה רק לפני חודשים ספורים נגד הצעת חוק שדרשה להשוות את גובה קצבת הנכות של עקרת בית לקצבתו של גבר שאינו עובד.

שוויון 2014, כבר אמרנו?

ליבי בייקין היא דוברת המשמר החברתי

עוד מהבלוג של השומרות - נשים מדברות פוליטיקה

תצוגה מקדימה

"מע"מ 0 אחוז" מעדיף גברים/ גאיה הררי

אין ספק שהורדת מחירי הדירות בישראל היא הנושא החם של הכנסת הנוכחית. אחרי גל המחאה החברתית של 2011 ו"הפוליטיקה החדשה" שנוצרה בעקבותיה, כולם המתינו לראות מה הכנסת תעשה כדי להפוך את החלום של בית בישראל לאפשרי. בעניין זה, אחד...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

הבשורה לא תבוא מנשים

כבר שנים מדברים ומדברות איתנו על "הקול הנשי", על "הכוח הנשי". אם רק יישמע הקול הנשי, אם רק יבוא לידי ביטוי הכוח הנשי, הכול לכאורה יהיה אחרת. כי נשים, כך אומרות ואומרים לנו, פשוט שונות. כשגברים אומרים את זה, הם מואשמים...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה