הבלוג של הראל סיל

די לאלימות כלכלית במשפחה

שמי הראל סיל, עורך דין פעיל, מתמחה בתחום דיני המשפחה, ובעיקר בתתי התחום של אלימות לרבות אלימות וטרור כלכלי במשפחה. במסגרת עיסוקי בתחום האלימות במשפחה אני נותן, מזה למעלה מ 10 שנים, ייעוץ שוטף לסניפים ולמטופלים של המרכז... +עוד

שמי הראל סיל, עורך דין פעיל, מתמחה בתחום דיני המשפחה, ובעיקר בתתי התחום של אלימות לרבות אלימות וטרור כלכלי במשפחה. במסגרת עיסוקי בתחום האלימות במשפחה אני נותן, מזה למעלה מ 10 שנים, ייעוץ שוטף לסניפים ולמטופלים של המרכז למניעת אלימות במשפחה וכן בנעמ"ת. בעיסוקי זה למדתי להכיר מקרוב את התופעה העגומה של אלימות וטרור כלכלי בתוך המשפחה, אשר גורם לנזקים רבים ובלתי הפיכים למשפחות, לדורות העתיד, וברמת המקרו לחברה הישראלית. נושא הטרור הכלכלי במשפחה צובר מודעות גדולה בעולם המערבי, אך בישראל למרבה הצער המצב עדיין רחוק מלהשביע רצון ועדיין אין מספיק הבנה, רגישות ומודעות לתופעה עגומה זו. לכן החלטתי להקים בלוג ואתר ובו מידע שוטף, עזרה וסיוע, לכל מי שרואה עצמו נפגע מהטרור הכלכלי במשפחה ובכלל, וכל זאת כדי להרים את המודעות לנושא ולהעלותו על סדר היום הציבורי.

עדכונים:

פוסטים: 4

החל מיולי 2014

מבצע ‘צוק איתן’, כנראה כבר מזמן מוגדר כמלחמה, נכנס ליומו ה 25, וגרר עד כה מדינה שלימה (לפחות עד אזור השרון, כולל) להיכנס למקלטים, למרחבים המוגנים ולממ”דים.

משפחות רבות מוצאות עצמן מסתגרות עם ילדיהן, כל זאת כאשר שומעים בכלי התקשורת דיווחים על הרג חיילים ואזרחים, פציעות, אירועים ביטחוניים, נפילות רקטות, ירי פצמ”רים, ‘הפסקות אש’ חסרות תכלית וכו’.

הנה הכתבה של אור קשתי על מצב אלימות המשפחה בדרום.

כמובן ככל שאנו מדרימים דרומה מתל אביב, המצב קשה ובעייתי יותר. החל מאשדוד מזרחה לכיוון גן יבנה וקריית מלאכי, ודרומה לכיוון אשקלון, ושוב מזרחה לכיוון קריית גת, כולל כל המושבים והקיבוצים שבסביבה, התפתח מרחב מוכה אזעקות ורקטות.

מרחב דומה מתקיים גם באזור באר שבע, דימונה, רהט והפזורה הבדואית.

המצב מחמיר עוד יותר באזור שדרות, חבל אשכול ועוטף עזה, שם מעבר לכמות פצמ”רים ורקטות הגבוהה באופן משמעותי יחסית לשאר האזורים, קיימים כל העת חששות להסתננות מחבלים ולאירועים ביטחוניים אחרים.

בחלק גדול מהמשפחות הנמצאות באזורי העימות, בני המשפחה אינם עובדים, או אינם מסוגלים לעבוד, וחלוף הזמן רק מחמיר את הבעיה.

הצמידות הזו של בעלים לנשותיהם ולילדיהם משחררת לחץ רב.

וכאן אנו נכנסים לבעיה קשה וחמורה, בעיה שהייתה קיימת עוד הרבה לפני המלחמה במשפחות רבות, אך הלחץ הקיים בעקבות המלחמה מייצר טריגר עבורה: בעיית האלימות במשפחה.

על פי נתוני המשטרה ורשויות הרווחה, ישנה עלייה מאסיבית במקרי האלימות במשפחה באזור הדרום, בעקבות המתח, ההסתגרות והלחץ הנלווה להם.

נשאלת השאלה אם כן –  מדוע? האם המלחמה אשמה בעלייה דרמטית זו במקרי האלימות? ואם לא – מדוע העלייה הדרמטית מתרחשת דווקא במלחמה?

התשובה לכך ברורה: בכל אותן משפחות בהן התפרצה אלימות במהלך המלחמה, הייתה האלימות הזו קיימת עוד לפני, גם אם לא באותה עוצמה, גם אם לא עם אותם מאפיינים; היא הייתה שם…

אז מדוע אלימות זו מתפרצת במהלך מלחמה?

כאן התשובה היא, שהאלימות אינה אופיינית דווקא למלחמה, ומלחמה אינה בהכרח מחרחרת אלימות בתוך המשפחה. אלא, שיש באלמנט ההסתגרות מהתקפות הטילים, הפגיעה בעבודה, והמתח הנלווה למלחמה משום יצירת לחץ, וכידוע אנשים אלימים יכולים ‘לשמור’ על עצמם עד שהלחץ מופיע, ואז, עקב טריגר הלחץ, הם מאבדים שליטה והאלימות פורצת מתוכם.

אלימות, הנה סוג של ‘פצצה’, וידעו כל אחת ואחד שספגו או סופגים אלימות במהלך מבצע או מלחמה זו, כי לא המלחמה היא זו שגרמה לאלימות בביתם ובמשפחתם, אלא הלחץ הנובע ממנה; ולחץ זה יכול שיופיע גם לאחר המלחמה, כאשר יתרחש משבר נוסף במשפחה כגון פיטורין מעבודה.

ללחץ אין גבולות, והוא נלווה לכל מיני מצבים בחיים, ומרגע שהלחץ מביא לאלימות, הרי שאלימות זו תחזור גם בעתיד.

עוד מהבלוג של הראל סיל

חזון די לאלימות כלכלית במשפחה

https://www.youtube.com/watch?v=Ertu9_MhFiM טרור כלכלי במשפחה הנו תופעה קשה, מעוותת והרסנית. התופעה מתרחשת כאשר אחד או יותר מבני המשפחה משתלט/ים על נכסים, רכוש וכספים של בן משפחה אחר, ולמעשה מנשל את הקרבן מנכסים אלה. התופעה קיימת גם כאשר בן...

תגובות

פורסם לפני 6 years

על חשיפת ילדים לאלימות במשפחה

  [youtube C_O_9iZIFOM]   ילדים הנם יצורים חסרי ישע אשר נאלצים בחייהם להיחשף לעולם רע ומרושע. גם לאדם מבוגר עם נפש מעוצבת קשה לצפות בתקשורת ברוע שבעולם, על אחת וכמה ילדים שנפשם טרם עוצבה, ואשר החשיפה לאירועי זוועה תיצור...

תגובות

פורסם לפני 6 years

אלימות כלכלית במשפחה - הקדמה

אני הראל סיל.  עורך דין במקצועי בתחום דיני המשפחה. אני שמח שנכנסתם לבלוג שלי בנושא הטרור הכלכלי, ומאוד מקווה שתיעזרו בו. בכל שאלה, תכתבו לי, ואני אנסה לעזור כמה שאוכל. באתי לדבר אתכם על תופעה מאוד כאובה, מדאיגה קשה והרסנית...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה