הבלוג של חנה רדו

חנה רדו

מחפשת פתרונות להגברת התעסוקה בפריפריות. פתוחה לכל רעיון לשינוי המציאות בישראל. מאמינה בשיוויון מגדרי.עובדת במקאן תל-אביב 24/7. www.hanarado.info

עדכונים:

פוסטים: 96

החל ממאי 2013

כולנו זקוקות למודל לחיקוי כדי לדעת לאן לשאוף, לעצב את השקפתינו, את העתיד שלנו ועל אחת כמה וכמה כשמדובר בנערות מתבגרות. בנות ה-12 שעומדות לעצב את העתיד שלנו, להיות העיתונאיות, נשות העסקים והתרבות של המחר זקוקות למודלים ראויים כדי להגיע לשם. פוסט נכון מאת רביד פישר טיבר

14/03/2014

עוד יום אישה מאחורינו.

נכון, אינסוף כתבות, אירועים ומפגנים נשיים ברחבי העולם חגגו את היום הזה בציון ההישגים הרבים והראויים אותן ניתן לזקוף לזכותנו. ואכן יש הרבה במה להתגאות.

אך עדין, כדי שנוכל להמשיך ולחגוג בגאווה אמיתית עוד 15 שנים, צריך להתעסק פחות בלאמוד את ההשגים אליהם הגענו ובמצבן של הנשים כיום, אלא לדאוג לחזק את הדור הבא שלנו.

בנות הנוער של היום,  דור הנשים של המחר.

כולנו זקוקות למודל לחיקוי כדי לדעת לאן לשאוף, לעצב את השקפתינו, את העתיד שלנו ועל אחת כמה וכמה כשמדובר בנערות מתבגרות. בנות ה-12 שעומדות לעצב את העתיד שלנו, להיות העיתונאיות, נשות העסקים והתרבות של המחר זקוקות למודלים ראויים כדי להגיע לשם.

הן זקוקות למישהי שתאתגר את החלומות שלהן, שתגרום להן לרצות להצליח לפחות כמוה. לשאוף לחקות אותה, להיות כמוה.

ואל מי נשואות עינהן כיום בעידן בו הלייקים הם המדד ליופי והסלפי המושלם הוא מושא להערצה?

אילו מודלים לחיקוי מציעה להם הסביבה של היום?

בעיקר מודלים סטראוטיפים בדמות התרבות הפופולרית שמקדשת דבר אחד בלבד: מראה חיצוני.

אין לי ספק שאם היינו שואלות אותן כמו מי הן היו רוצות להיות כשיגדלו, השם עופרה שטראוס וגליה מאור לא היה נכלל ברשימה. גם לא חני נחמיאס, או מירב מיכאלי. אפילו יעל אבוקסיס לא היתה מצליחה להתברג פנימה.

בנות הנוער של היום גדלות על מודלים של הצלחה שהticket המרכזי שדרוש כדי להגיע אליה הוא יופי. תהיי יפה, תגיעי רחוק. ואם צריך גם תתפשטי קצת בדרך.

מיילי סיירוס מוכיחה זאת היטב. וזה לא רק היא והפרובוקציות שהיא מעוררת, זו תרבות שלמה שמאדירה את הסלבס, פליטות הריאליטי, דוגמניות רזות ותרבות שטחית שמקדשת פולחן חיצוני עצמי.

ואי אפשר להאשים בזה את בנות הנוער. הן רק בנות 12, והן לא ממש מכירות משהו אחר. בחירה של אלילי נוער ומודלים לחיקוי היא תוצאה ישירה של אופי החינוך ושל השפעת הסביבה, וכשזה מה שנשקף אליהן מכל עבר- איך אפשר לצפות מהן לעצב אישיות אלטרנטיבית?

בנקודה זו אין ספק שיש לבתי הספר, למשפחה ולנו כחברה יש אחריות.

מצד אחד, אין מספיק חשיפה בכלי התקשורת לנשים שעוסקות בתחומים שמעבר לתרבות הפופולארית, ומצד שני, חיי הכוכבים זוכים להאדרה וסיקור אינסופי מבעד למסכים.

אז לאן פנינו מועדות?

כאן נכנס בדיוק החלק שלנו כנשים. במקום לעסוק בהישגים שלנו ביום האישה 2014, בואו נשקיע אנרגיה בלייצר עבורן מודלים אלטרנטיביים. מודלים בוגרים נשיים אחרים, שיאפשרו להן לקבל פרספקטיבה אחרת. פרספקטיבה מאתגרת להצלחה, לעבודה, לשאפתנות, להישגים.

פרספקטיבה כזאת שגם הן לא יבינו אותן עד הסוף, היא תאתגרנה אותן ותדחוף אותן קדימה.

ויש בארץ דווקא לא מעט כאלה נשים מצליחות, מפורסמות, מוכשרות, שהגיעו לאן שהגיעו בזכות עבודה קשה והתמדה ולא בהכרח בגלל שהן עוברות את מבחן סטנדרט היופי של אלילות הנוער העכשוויות. יש כאלה שיכולות לשמש מנטוריות, ולעורר השראה, פשוט צריך לתת להן את הבמה הראויה.

דווקא הקמפיין החדש של המותג דאב שעוסק מאז ומתמיד באיתגור מודל היופי הנשי מצליח לגעת בדיוק בשאלה הזו, ולהציב באומץ מודל נשי אלטרנטיבי לצעירות בדמות שרית חדד.

הקמפיין מצליח להציג  role model פחות טריוויאלי עבור בנות הנוער אך עם זאת מאוד ראוי. במושגים שלהן שרית חדד אכן “עשתה את זה”, היא מצליחה ואהובה ולכן עוברת את מבחן בנות הנוער, אך מאידך ברור שהיא לא עומדת במבחן הסטנדרטים השטחי והמחמיר של תעשיית היופי, הדוגמנות וגיבורות נוער. שרית חדד מביאה לבנות הנוער פרספקטיבה אחרת, עם עומק.

היא מגיעה על הticket של מישהי מוכשרת, עקבית, יסודית שהלכה עם הלב שלה בדרך שלה בלי לחפש קיצורי דרך, ובזכות עבודה קשה עשתה זאת ובגדול.  כך היא מצליחה לרתום את כוח ההשפעה שלה כזמרת מובילה להעברת מסר חשוב מאין כמוהו, מסר שקורה תיגר על היסודות השיטחיים עליהן גדלות הנשים של המחר.

התפקיד שלנו הוא לדאוג שהיא לא תהיה היחידה.

שעוד נשים כמוה, יקבלו את הבמה הראויה, ויגיעו אל מסכי הסמארטפון של הבנות שלנו כדי לתת להן פרספקטיבה אחרת לעתיד.

שיהיה לנו יום אישה שמח. גם עוד 15 שנים.

קישור לסרטון שרית חדד:http://www.youtube.com/watch?v=AmIzRkw36s0

רביד טיבר-מנהלת פלנינג בכירה בקבוצת מקאן אריקסון 

רביד

עוד מהבלוג של חנה רדו

Thumbnail

ועדת האיתור לנגיד בנק ישראל, חיפשה היטב ומצאה: קרנית פלוג היא אישה ולכן לא מתאימה

שבת שלום ד"ר קרנית פלוג אני מאד מקווה שנתניהו ולפיד כבר התקשרו אלייך, או אפילו הגיעו לביתך, לבקש שתהיי נגידת בנק ישראל. אני לצערי מתחילה להאמין שלא מינו אותך רק כי את אישה, כשרק התחיל מסע המינויים חשבתי בליבי שאם תמוני,...

Thumbnail

שתיקת הכבשים

 צילום: שאטרסטוק   אחרי שעות של חיפושים העלתי חרס בידי. לא מוצאת בשום מקום אישה שנלחמת על זכותה להיות שרה בממשלת ישראל. כאילו כל המילים ווהשכנועים שלפני הבחירות...

תגובות

טופ 20 - בלוגים