הבלוג של חנה רדו

חנה רדו

מחפשת פתרונות להגברת התעסוקה בפריפריות. פתוחה לכל רעיון לשינוי המציאות בישראל. מאמינה בשיוויון מגדרי.עובדת במקאן תל-אביב 24/7. www.hanarado.info

עדכונים:

פוסטים: 96

החל ממאי 2013

טור דיעות עם :אורית יעל,אילת השחר ברם,דלית אנוליק,דריה הניג שקד,טניה גלבוע גרינברג,יהלי הררי,לילי קידר, מאיה רדו,מיכל ברקאי ברודי,נאווה סוורסקי סופר,רגינה אונגר,רונית קריספין

29/09/2018

בזמן שד”ר כריסטין בלייזי פורד העידה בפני הגברים בסנאט, אני הייתי בהופעה של אביתר בנאי ביישוב עומר עם בני עידו. קבוצת הוואטסאפ “סופרסונות פעילות” געשה בזמן ששמעתי את את “מתנות” עם השורה האלמותית “תן לשינוי לצמוח אל תפחד מהפחד”. יותר מאוחר שמעתי את עדותה של ד”ר פורד, היא אכן פחדה,אלא, שהיא התגברה על הפחד למען כולנו. מאז אני חושבת איך היה נראה העולם אם ד”ר פורד לא היתה מעידה, היא שינתה את העולם גם אם קבאנו יתמנה ל-30 השנים הבאות. אני שואלת את עצמי עד מתי  נשים בנות 50, 60 ו-70 פלוס יסחבו בתוכן היסטוריה מכאיבה עם זיכרון בהיר וצורב.

מעניין אותי להבין מה הנשים סביבי מרגישות, ולכן פרסמתי בקהילת Supersonas Israel: “סופרסונות ערב טוב אני הולכת לכתוב בשעות הקרובות “טור דיעה” על פרשת “פורד-וקבאנו” אשמח שתכתבו לי את דעתכן כדי שאוסיף בשמכן לטור הדיעה. מאמינה בחכמת ההמונות.”

פורד בסנאט צילום מסך

ואלו התשובות המעניינות, היוניקיות והמצויינות שקיבלתי:

רגינה אונגר: “I believe her, דרוש אומץ עילאי לעשות מה שעשתה, אישה מרשימה ואמינה , וקבאנו- מזכיר לי את הנשיא לשעבר קצב כועס ומשתלח בעיתונאים לפני שהורשע באונס”.

רונית קריספין: “השאלה האמיתית היא האם בעידן טראמפ יש סיכוי לשינוי פוליטי במינוי שופט? והאם השינוי הוא אטווד (מרגריט אטווד-”סיפורה של שפחה”) סטייל ולא כפי שאנחנו מצפים. כמו כן, רבים מדברים על כמות המתלוננות, שהוא כמובן חשוב ומשמעותי, אך מה היה אילו היתה מתלוננת אחת? האם יכול לשער בנפשו נציג סנאט כמה תעצומות נפש נדרשות מאדם, אישה, שהיא גם אמא, ורעיה ושכנה ועובדת של… לעצור את חייה על מנת לספר את הסיבה לסיכול מינוי של אדם שאינו ראוי להיות שופט מלכתחילה? בודאי לא בעליון. האם עצר מישהו לבחון כמה תיקים של גברים לבנים, עשירים, בעמדות כח נידונו בפני כבוד השופט בטענה שהטרידו מינית ומה היתה גישתו של כבודו? האם קיים קשר בין כבודו לכבודה האבוד?לו חשקה נפשכם בחברה מכבדת, ואפילו לאור הספק הקל שבקלים שהאיש סרח, הואילו להסיר מועמדותו משיפוט כלשהו. במקביל- ודאו שגרסאות הנשים ודאו שגרסאות הנשים נכונות. כי תלונות שוא, הגם שהן בשוליים שבשוליים, הן עוול לא פחות מטריד”.

יהלי לוריא הררי: “לטעמי יש כאן שני נושאים: אחד ברור והזוי שעדיין מדברים עליו – שאין ספק ששופט בית משפט עליון אמור להיות מישהו שהאתיקה שלו, יושרו וסבלנותו ויכולת הקשבתו אינן מוטלים בספק. הנושא השני בעיני הוא חוסר יכולת הממשל הזה לכבד להקשיב ולהודות לד”ר פורד על גבורתה ויכולתה לעמוד מול העולם כפי שעשתה – הוא הנושא הכבד בעיני. ללא קשר לעובדה שהיא אכן צודקת. איך ייתכן שכך נראית ארצות הברית? איזה מסר יש כאן לילדות של כולנו ? איך מתגברים על ההתעלמות מהנקודות וחוסר הנוחות הבולט של כולם? מה לעזאזל קורה פה ולאן הגענו? ומסכימה שמספיק שיש אישה אחת עם הסיפור הזה”.

נאווה סוורסקי סופר: “בעיני זו הסטוריה משפטית וציבורית כאחד. העדות של ד״ר כריסטין בלייזי פורד היתה מצמררת בכנותה ועוררה אמינות רבה. כך גם תשובותיה לתובעת שהובאה ע״י הרוב הרפובליקני. אצל קבאנו, לעומתה, ניכר בעיקר כעס והוא נראה כמו ילד שעומדים לקחת לו את הצעצוע. החלטת הועדה ביום ששי לאשר את המינוי היתה לכן מצערת. הטוויסט המעניין באמת הוא השינוי בעמדתו של הסנטור פלייק, שהודיע כבר ביום חמישי על תמיכתו באישור מועמדות קבאנו, ושינה דעתו בעקבות עימות במעלית ביום ששי עם שתי נשים – אנה מריה ארקילה ונריה גלאגר. הדרישה שלו בעקבות זאת לפתוח בחקירת FBI דוחה את המשך תהליך האישור”.

אילת השחר ברם: “אני מטילה ספק רב באמינות ובמניעים שלה. אני חושבת ש “עדות שווא” כפי שיש לדעתי חשש שבזה מדובר, תעשה נזק כבד מנשוא לכל מי שעברה פגיעה אמיתית בפרט, ולהתיחסות לעדות של נשים לגבי פגיעה מינית בכלל” ולשאלתי האם את מאמינה לה? “מנסיון של ליווי של לא מעט מקרי פגיעה מינית וממידע שנאסף לגבי מניעיה, אני לא ממהרת לתמוך בה או להאמין לה באופן אוטומטי,אינני יכולה לשפוט בשלב זה שזה המקרה כאן אך אני רואה מאד בחומרה כל עדות שווא וכל הגזמה שעומד מאחוריה מניע לא עינייני. הנזק שנגרם במקרים כאלו למאבק ולנשים שנפגעו באמת הוא בל יתואר ובלתי הפיך.”

טניה גלבוע גרינברג: “אין ספק שהחברה עברה כברת דרך בעשורים האחרונים ועדיין לא מספיק. היום קראתי עדות מארה”ב וכולן מדברות על האשמת הקורבן.. אחת המורכבויות בחברה שלנו זה הקושי של אנשים להבין שאדם שיכול לעשות דברים טובים גם יכול לעשות הרבה דברים פוגעניים מאוד. אני קוראת הרבה תגובות כולל תגובות של גברים שאומרות ‘לא הודיעו לנו שהעולם השתנה’.. המערכת המשפטית חייבת לרכוש ידע מקצועי על הנושא של אלימות מינית,השלכות הטראומה והבנה של תשאול שלוקח בחשבון את ההבנות הללו. דר’ פורד הביעה אומץ עצום וניתן היה לראות שהיא הייתה מעדיפה לא להיות שם. הבקלאש שאנו כחברה חוות אותו לא צריך להרתיע אותנו ולמנוע מאתנו להאבק על זכותנו הבסיסית לחיות במרחב בטוח”.

קבאנו ופורד צילום מסך

פורד וקרבאנו. צילום מסך

דריה הניג שקד: ” יש כאן כמה שאלות:

1. ברמה המשפטית, יש אנשים שרוצים הוכחה פלילית ברמה גבוהה שהוא ביצע את המעשה המיוחס, למעשה למשרת שופט עליון לדעתי די להטיל ספק ברוח השיפוטית שלו ואת זה ללא ספק קיבלנו לאורך כל התהליך.

2. שיח על התנהגות פלילית ומוסר שגוי הפך בארהב ובמיוחד על ידו של המועמד למשרת שופט עליון, לשיח פוליטי שחוזר עד ההפסד של הילרי קלינטון.

3. דיון שמדבר על תקיפה מינית שהוא מנסה להפריך ע״י טיעונים כמו ״הייתי בתול״, שתיתי אבל לא אבדתי את ההכרה אלא ״הלכתי לישון״, ״הקאתי כי יש לי קיבה חלשה״, היו גם סילופים משפטיים במהלך החקירה כשטען שהיו 4 אנשים שאמרו שהדברים לא קרו כשלמעשה רק אמרו שלא זוכרים אירוע כזה. זהו ממש סילוף דברים ומדובר בשופט שטען אותם שיודע בדיוק מה ההבדל.

4. בעיני. הכי חמור שאין כאן שום לקיחת אחריות.

5. אחד הרפובליקנים תקף בתקשורת את העובדה שאמירה אחת ללא תימוכין (למרות שיש) אם תפגע במינוי הרפובליקני לעליון, שיזהרו הדמוקרטים ממה שיחכה להם בהמשך. הבדיחה היתה בתוכנית של סטיבן קולבר היתה בסגנון: אוי ואבוי, מה ? אנשים עם עבר של אלימות מינית לא יתקבלו לעמדות ממשל? גם לא נשיא?״ נשמע נורא…

6. שאלת חקירת FBI. יש הטוענים שמי שרוצה שהאמת תצא לאור היה מבקש חקירה וברור שהוא לא ביקש ולא רצה כזו.לבסוף ההחלטה עברה אבל תוך הנחיה לאפשר ל FBIלחקור במשך שבוע את המקרה. זמן קצר מאוד אבל חלק ניכר מהמידע כבר צף אז נותר לנו לקוות שהאמת תצא לאור. אגב אותי מטרידה שאלה אחרת: כמה מאותם נציגי ממשל היו מצביעים נגד המינוי אם היה מוכח מעל כל ספק שהוא ביצע את המעשה? האם זה בכלל חמור בעיניהם שהותקפה אישה לפני 36 שנים? האם זה צריך לשלול את כשירותו”

מאיה רדו הבת שלי שראתה את העדות בזמן כנס לנשים מעולם הטכנולוגיה, בטקסס, ענתה לי שאני חייבת לדבר עם עידו ולספר לו על הפרשיה כולה. למה? שאלתי. תשובתה הפתיעה אותי:” כי הוא צריך להבין את ההשלכות של מעשיו גם אם ייעשו בגיל 15″ לשאלתי האם היא מאמינה לעדות? ענתה: ב-100% כן!

מיכל ברקאי ברודי: “עוד משהו זה אלמנט יחסי הכוח המאוד קיצוניים שבא לידי ביטוי בפרשה הזו. אישה שצריכה לעמוד מול 11 גברים ולתת עדות בנושא כל כך אינטימי (גם אם הפעם מצאו לזה פתרון זמני) מייצרת הרתעה עצומה עבור מתלוננות אחרות. שימי לב שמדובר באישה סופר משכילה, לבנה, רהוטה וחזקה. מי יגן על הנשים המוחלשות? העניות? המהגרות? כמה מיליוני מקרים כאלה הופכים לאבק ברוח כשאלה האנשים שדנים בסוגיות שברור שאין להם שום הבנה בסיסית בהם? מאוד מאוד מפחיד ומטריד.”

לילי קידר: “זו עדות מוכוונת ומתוזמנת היטב. אינה מגיעה ממקום נקי… והמניע ברור… אם הייתה מצעגה את עדותה לפני שנים או אפילו חודשים יתכן והייתי חושבת שיש אמת בדבריה… אינני מאמינה לה.”"מכבדת את שלל הדעות. משהו לא פייר כשהזכרונות צפים עשרות שנים אחרי בעיתוי מסויים… אין כאן נקיון כפיים”

אורית יעל: “באירוע הזה יש כמה מרכיבים משמעותיים שצריך להתייחס אליהם :
1. הישג – לראשונה עדותה של אשה שנפגעה רלוונטית לצורך מינוי בכיר. אם כי ברור שזהותה של האשה היתה מרכיב משמעותי בהחלטה.
2. כישלון – לא משנה מי אמרה ומה אמרה, ההחלטה היתה כבר קודם ומסיבות פוליטיות של הרפובליקנים לא ניתן לשנותה.
3. סיכוי – עדויותיהן של עוד נשים מתחילות להגיע, הרעש שעדויות אלו יעשה עשוי לשנות את המצב לעתיד, כך שאי אפשר יהיה להחליט עד שלא יסיימו ”

דלית אנוליק:“לגבי קבאנו ופורד, כמה נקודות: אירוע הסטורי וחשוב – מעלה דיון בינ״ל לגבי יכולת של קורבנות הטרדה מינית לספר את הטראומה גם עשורים אחרי, להבין למה עדיין רלוונטי גם 30 לאחר התקיפה, לגיטימציה לקורבנות שלא יכולות לספר מייד אחרי התקיפה ואיך זה משפיע על כל חייהן. שהאחריות היא לא רק על הקורבן אלא גם על התוקף. שמציאות ואמת הם סובייקטיביים. שהסיפור הזה משקף אלפי סיפורים אחרים, מאות נשים יצאו והתוודו על סיפורי תקיפה משנות התיכון והקולג׳ שלהן. סיפורים שלא סיפרו לאף אחד. ובשבילי, אני מודאגת מאוד שברור מעל לכל ספק שקאבנו ייכנס לתפקיד החשוב הזה כועס, פגוע, ממורמר והוא לא יכול להיות אובייקטיבי לנושאים שחשובים לצד הדמוקרטי כמו שוויון לנישואין, נושא ההפלות וכמובן כל מה שקשור להטרדות מיניות. הוא ממש כועס על הדמוקרטים, מאשים אותם בכל הסיפור ומאמין שיש קונספירציה נגדו. איך מישהו כזה יכול לתפקד כשופט בבית משפט העליון? איך יוכל להיות אובייקטיבי לנושאים האלו?

בין אם הוא אשם או לא, הוא מוכתם. הפסיקות שלו תמיד יעלו שאלות שקשורות למניעים ה*אישיים* שלו, לאמונה האישית, ולא המקצועית. ולכן אני חושבת שהוא צריך להיות פסול מהתפקיד.
ולבסוף – הדיון הצדדי היה על איך כל צד הציג את עצמו. היא היתה חייבת להיות שקולה, נחמדה, נעימה. כאישה, לא יכלה להרשות לעצמה להביע כעס. לעומת זאת, הוא כגבר, יכל היה להביע rage, זו אסרטיביות. זה מתקבל טוב. והפערים האלה עדיין כל כך חזקים וטמונים בציפיות החברתיות שיש מגברים ונשים. ויש עוד מלא תתי נושאים – משפט ציבורי המדיות החברתיות, שליטת הגברים הלבנים בממשל ובחוקה, חופש הפרט, מעמד ה FBI בחברה האמריקאית. עוד נקודה נגד קבאנו, אם *הוא* לא מאמין ביכולת של הבולשת להגיע למסקנות (כי זה מה שהוא כל הזמן טען, שהם אוספים ראיות ולא מקבלים החלטה) אז איך הציבור האמריקאי יאמין להם? זה קו מסוכן שטראמפ התחיל וקאבאנו ממשיך. איך מישהו כזה יכול להיות שופט בבית משפט עליון. וגם – עכשיו הוא ״חייב״ לטראמפ ולרפובליקנים וזה מחזיר לנושא של אובייקטיביות של התפקיד.

נקודה אחרונה  לדיון- חוק ההתיישנות
האם צריך להגביל את חוק ההתיישנות על הטרדות מיניות, האם למישהו צריך לתת הזדמנות שנייה אם עשורים לא תקף, האם מותר לאדם להשתנות, כי זה ברור מהצד של הקורבן שאין אף פעם התיישנות אבל האם אין זכות לתוקף להשתנות (התייחסות להטרדה כמובן ולא לאונס)”

וכמעט לסיום הודות לנאווה סוורסקי סופר, אני מעתיקה לכאן פוסט שכתבה אישה בפייסבוק של ה-The New-Yorker Rhonda Thomas:I had “girl’s night”

with 6 of my best friends last night. We range in ages from 53-65. ALL 6 of us had stories we’d never told ANYONE. All 6 of us!!!! That’s 100% in a small group of women. We’ve GOT TO START talking & really loud. If we don’t then the women of my age group !have done a horrific disservice to the younger generation

וציטוט מאת ווירג’יניה וולף לסיום: “לכל אדם יש עבר חתום בתוכו, כמו דפי ספר עתיק שהוא יודע בעל־פה, שחבריו מסוגלים לראות את כותרתו בלבד.”

יזמת עסקית חברתית – חנה רדו היא מייסדת ונשיאה של מיזמים חברתיים חשובים כמו “סופרסונס”, “לב19″, “מדבר19″, “מקאן ואלי” ו”ספרינג ואלי”. מרצה בנושאי ציונות חברתית, יזמו ושוויון מגדרי.

עוד מהבלוג של חנה רדו

Thumbnail

ועדת האיתור לנגיד בנק ישראל, חיפשה היטב ומצאה: קרנית פלוג היא אישה ולכן לא מתאימה

שבת שלום ד"ר קרנית פלוג אני מאד מקווה שנתניהו ולפיד כבר התקשרו אלייך, או אפילו הגיעו לביתך, לבקש שתהיי נגידת בנק ישראל. אני לצערי מתחילה להאמין שלא מינו אותך רק כי את אישה, כשרק התחיל מסע המינויים חשבתי בליבי שאם תמוני,...

Thumbnail

שתיקת הכבשים

 צילום: שאטרסטוק   אחרי שעות של חיפושים העלתי חרס בידי. לא מוצאת בשום מקום אישה שנלחמת על זכותה להיות שרה בממשלת ישראל. כאילו כל המילים ווהשכנועים שלפני הבחירות...

תגובות

טופ 20 - בלוגים