הבלוג של גם וגם וגם

חגית אזולאי-רוזנס

עדכונים:

פוסטים: 45

החל ממאי 2013

דוני ג’ונסון יושב בכלא מגיל 18. הוא הואשם ברצח, ולאחר מכן גם דקר סוהרים בכלא, ולכן הוא נמצא עכשיו במאסר עולם, בבידוד מוחלט.
אין לו אפשרות לקנות או לבקש חומרים כלשהם, אבל יש לו דחף עצום ליצור, והוא הצליח לברוא לעצמו עולם שלם בתא בית הסוהר המבודד.

הוא יצר לעצמו מכחול. מרט שערות מראשו, ליפף ניילון ונייר כסף, ו-

Donny Jhonson brush

(הצילום מאתר הניו יורק טיימס.)

וצבעים? הוא משתמש בסוכריות M&M ומפיק מהן צבע על ידי המסה.

הסיפור הזה מדהים בעיניי, כי הוא מבהיר בצורה נהדרת את הדחף ליצור. האיש הזה, שלא ראה את העולם החיצוני כבר יותר משלושים שנה, יושב ומצייר ציורים צבעוניים על גבי גלויות. הוא מצייר בעיקר בשביל עצמו, כי אסור לו למכור את היצירות שלו או להרוויח מהן כסף. היצירה מכניסה צבע לחייו, ונותנת להם משמעות, והיא מתאפשרת גם בתנאים מינימליים, בלי צבע ומכחול אפילו. אלה שתיים מהגלויות שהוא צייר:

Donny Jhonson

Donny J2

באתר של דוני ג’ונסון אפשר לראות את כל היצירות שלו, להאזין לראיון מעניין איתו, ועוד.

שני הנושאים האלה, של הדחף ליצור, ויצירתיות מבחינת החומרים, תמיד מעסיקים אותי. אני חושבת שכל חובב מתחיל עובר את שלב ההתלהבות ואגירת החומרים. הקנייה של החומרים וההתנסות בהם מהנה מאוד, ללא ספק, אבל עם הזמן מתפתחים גם טעם וסגנון, והבנה שלא רק שאני לא באמת צריכה את כל החומרים בעולם כדי ליצור, למעשה, צריך מעט מאוד, והשפע אפילו מעכב (במילים אחרות, מרוב חומרים לא נשאר מקום ליצור). או אז, מגיע שלב הגראז’ סייל!

בסדנה אתמול, דיברנו קצת על גבולות, ואיך הם לפעמים דווקא משחררים, ואחת המשתתפות נתנה דוגמה נחמדה: אם תעמידו קבוצה של אנשים על גג גבוה ולא מגוּדר, הם יצטופפו יחד במרכז, ללא יכולת לזוז. אם יגדרו את הגג, הם יוכלו להשתחרר ולהתפרס, וכל אחד ימצא את מקומו. הדוגמה הזאת מצאה חן בעיניי. הרבה פעמים, אפשר לראות אצל אנשים שרק מתחילים ביצירה, דברים מאוד מעניינים דווקא בגלל שעדיין אין להם חומרים או מספיק ידע. דווקא המגבלה הזאת היא שגורמת להם להיות יצירתיים יותר, לחשוב מחוץ לקופסה.

אז אספתי כמה רעיונות מקוריים ומעניינים לכלי עבודה, כמו המכחול של דוני ג’ונסון.

את התמונה היפהפייה הזאת, למשל, אליסה ברק יצרה באמצעות משחת נעליים. בלי מכחול, ישירות עם הספוג של המשחה. זה אחד היתרונות בשימוש בחומרים ייחודיים – גם התוצאה ייחודית. התוצאה עם מכחול הייתה נראית שונה לגמרי.

Source: flutterflutter.ca via Hagit on Pinterest

ותראו את הכלי המעניין הזה-

Source: flickr.com via Hagit on Pinterest

או את הרעיון הזה – להשחיל קצה עיפרון לתוך דיסקית וליצור סביבון שגם מצייר:

בקישור הבא יש רעיונות ליצירת מכחולים יצירתיים:

Source: instructables.com via Hagit on Pinterest

וזה ציור שסער, בחורה מקסימה שהייתה אצלי בסדנה, ציירה ותלתה אצלה בסלון. היא מילאה בקבוקי מים עם פּיית “ספורט” בצבע, ופשוט השפריצה להנאתה על הקנווס הענק. בעיניי זה נהדר!

saar

ואפשר גם לצייר בעזרת חוטים וצבע, ובגן של הבן שלי מציירים עם מקלות אוזניים, ואפשר לצייר עם קפה ועם תה, ולהפיק צבע מעלים בצורה מאוד פשוטה. צריך רק יצירתיות ודחף ליצור!

זה הזכיר לי פוסט שכתבתי בעבר, על חותמות ייצירתיות תוצרת בית. אפשר למצוא פה לוח שלם של הרעיונות האלה, וכאן אני אמשיך לאסוף כלי ציור ייחודיים.

איזה עוד חומרים ושיטות עבודה מעניינים אתם מכירים?

עוד מהבלוג של גם וגם וגם

הכירו את רות, אמנית שיוצאת מהקווים!

ההרשמה ל"יוצאות מהקווים" התחילה לפני יומיים, ואני רוצה להודות לכן על ההיענות והאמון! בפייסבוק יש ...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

נעים מאוד, חגית.

חברה שהייתה פעם בייעוץ מקצועי אמרה לי שחשוב מאוד שאלמד להציג את עצמי, מי אני ומה אני עושה, במשפט אחד. אני עדיין קצת מתקשה. תמונה שווה אלף מילים! (צילום:...

תגובות

פורסם לפני 7 years
תצוגה מקדימה

יומנים אישיים, אז והיום

שימו לב – הזדמנות אחרונה להירשם לסדנת עומק לעבודה ביומן היצירתי, שמתחילה ביום שלישי! כל הפרטים פה, וההרשמה במייל:...

תגובות

פורסם לפני 7 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה