הבלוג של גם וגם וגם

חגית אזולאי-רוזנס

עדכונים:

פוסטים: 45

החל ממאי 2013

שימו לב, נותרו שני מקומות פנויים לסדנת היומנים שמתחילה בעוד שבוע! כל הפרטים כאן, וההרשמה במייל.

היום אני רוצה להכיר לכם איש מרתק. אם אתם קוראים פה מספיק זמן, אתם מכירים כבר את המשיכה שלי ליומנים ויומנאים, ובוודאי תבינו מה גדולה הייתה התלהבותי, כשנתקלתי בתמונה הבאה, ותחתיה הכיתוב, “פיטר בירד עובד ביומן האישי, ועל כתפיו, בתו הקטנה זארה”:

with tara

התמונה השניה שלו שראיתי הייתה זו, ומיד אחריה נסחפתי לשעות של קריאה אודות האיש המרתק הזה:

pb

בתמונה, פיטר בירד כותב ביומן, מתוך פה של תנין (מת, ברור שמת). התמונה הזאת היא חלק מהיומן שלו, והצבע האדום שאתם רואה בה הוא לא צבע אדום, אלא דם. כן, פיטר בירד שילב דם (שלו ושל אחרים) ביומנים שלו. ולא רק דם, גם חול ועלים ועוד הרבה פריטים שהוא מצא במסעותיו, אבל רגע, תיכף נגיע לזה.

b048a0626b86900ad65efff6f3dd8136

בירד נולד בניו יורק ב-1938, והתחיל לכתוב וליצור ביומנים בגיל 11. הוא ממשיך בעיסוק הזה עד היום, כשהוא בן 76. הוא מצלם מגיל 12, והצילומים הם חלק בלתי נפרד מהיומנים ועבודות האמנות שלו.  בשנת 55, לאחר שקרא את “זכרונות מאפריקה” של קארן בליקסן, נסע בעקבותיה לגלות את היבשת, ועד היום הוא חי בין קניה לניו יורק.

THEBOOK_PB02_thumb

בירד חי באפריקה ומתעד אותה ואת השתלטות האדם על הטבע כבר עשרות שנים. הוא מצלם, כותב, ויוצר קולאז’ים ויומנים שמתעדים את כל חוויותיו. הוא צילם הפקות אופנה לווג, צילם מסע הופעות של הרולינג סטונס, וגם היה הצלם שגילה את הדוגמנית אימאן:

60ca55f7f23943ba8811cf9093ce4351

93d07de577a476d58f4a1480a392f94c

התמונה מפה.

בכל מקום שקראתי עליו, התרשמתי שהוא אדם נעים וידידותי מאוד, ומעבר לכך שהוא היה חבר טוב של מיק ג’אגר, ז’קלין אונאסיס, אנדי וורהול ועוד רבים וידועים אחרים, נתקלתי גם בסיפורים של בלוגרים שפגשו אותו במקרה, וסיפרו גם הם כמה הוא נחמד ומעניין. בכתבה אחת, מספר אחד הצלמים שעבד איתו, שהוא הגיע לבקר אותו יום אחד, ודרך על תשלילים של צילומים שלו. הכל היה מפוזר על הרצפה, ובירד אמר לו ש”יום אחד” הוא יגיע לטפל בדברים האלה. הצלם לקח את הצילומים ופיתח אותם עבור בירד, ויצא מדעתו כשבירד נתן צילום (חינם) לדוור שדפק בדלת. “ככה הוא היה עם כולם”, הוא מספר.

THEBOOK_PB03_thumb

בעמוד הזה אפשר לגלול קצת למטה, ויש שם סרטון וידאו שנעשה לפני שנה, ובו רואים את פיטר בירד עובד על קולאז’ גדול, ומדבר. המשפט הראשון שלו נהדר בעיניי, ומסכם בצורה נפלאה את נושא היומנים האישיים:

“אני אוהב דברים שנראים כאילו נעשו ללא שליטה. זה כמו בחיים, אתה פשוט לומד איך להפיק רווח מטעויות וסיכונים שאתה לוקח. זה כמו פאזל, אני מנסה להכניס פנימה דברים שהעשירו את חיי, דברים ממקומות מעניינים, דברים שאני רוצה לזכור. זה יכול להיות חפיסת סיגריות, שיר. ויש כל כך הרבה דברים שאפשר לצלם… תמיד חשבתי שזה קסם”.

a0411a323f6a2d24fd217cd98b303c38

אכן קסם!

מתישהו במהלך חייו, נשרף ביתו של בירד, ואיתו עשרים שנות יומנאות. ובכל זאת, ישנם עדיין מאות יומנים נפלאים, שהשתתפו כבר בתערוכות ומתועדים גם בספרים.

pbd20050101a001

מאחר שקשה מאוד לסכם איש מרתק כל כך ויומנים רבים כל כך, אני מפנה אתכם ל-Youtube, יש שם סרטונים מרתקים, כולל סרטון תיעודי עם פיטר בירד, וסרטון שבו מתועדת התקפת פילים עליו באפריקה, וגם לאמאזון, שם תוכלו להציץ לספרים עליו, וכמובן לאתר שלו, בו אפשר לקרוא על פועלו בכלל.

ואם מתחשק לכם גם ליצור בצורה חופשית כזאת ביומנים, נותרו שני מקומות לסדנה שמתחילה בשבוע הבא! יצירה חופשית, פרועה, מהנה, ביומן. אין צורך בנסיון קודם, רק בחשק! כל הפרטים בפוסט הזה, והתקציר:

 

  • סדנת יצירה אינטואיטיבית, משחררת ומהנה, שתצייד אתכם בבטחון עצמי, חשיבה יצירתית, והמון כלים וטכניקות מעניינים.
  • 6 מפגשים, כל יום שני בבוקר, החל מ-30.6.14. שעות: 9:30-12:30, והמיקום: כפר סבא.
  • אורך כל מפגש שלוש שעות, והוא יכלול כיבוד, ערימות של חומרים והשראה אינסופית.
  • במסגרת הסדנה כל המשתתפים יקבלו יומן וערכת השראה מלאה בדברים מעניינים.
  • עלות הסדנה 1350 ש”ח לשישה מפגשים.
  • ההרשמה במייל: [email protected]

 

 

עוד מהבלוג של גם וגם וגם

הכירו את רות, אמנית שיוצאת מהקווים!

ההרשמה ל"יוצאות מהקווים" התחילה לפני יומיים, ואני רוצה להודות לכן על ההיענות והאמון! בפייסבוק יש ...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

נעים מאוד, חגית.

חברה שהייתה פעם בייעוץ מקצועי אמרה לי שחשוב מאוד שאלמד להציג את עצמי, מי אני ומה אני עושה, במשפט אחד. אני עדיין קצת מתקשה. תמונה שווה אלף מילים! (צילום:...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

יומנים אישיים, אז והיום

שימו לב – הזדמנות אחרונה להירשם לסדנת עומק לעבודה ביומן היצירתי, שמתחילה ביום שלישי! כל הפרטים פה, וההרשמה במייל:...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה