הבלוג של רוית שטרן גינת

gdoula

אני בת הזוג של יואב, אמא לשלוש נערות, דולה - תומכת לידה ומדריכת הכנה ללידה כבר מעל 15 שנים, יזמית ומנכ"לית " גְּדוּלָּה" ובעלת חזון - לשפר את חוויית ההריון והלידה של נשים ומשפחות ולקדם את תחומי התמיכה בנשים ובמשפחה.... +עוד

אני בת הזוג של יואב, אמא לשלוש נערות, דולה - תומכת לידה ומדריכת הכנה ללידה כבר מעל 15 שנים, יזמית ומנכ"לית " גְּדוּלָּה" ובעלת חזון - לשפר את חוויית ההריון והלידה של נשים ומשפחות ולקדם את תחומי התמיכה בנשים ובמשפחה. הכנסו גם לאפליקציה שלי "מחשבון הריון - גדולה אונליין".

עדכונים:

פוסטים: 11

החל מדצמבר 2018

מהן עשר המכות ואיך תוכלי להמנע מהן לטובת חוויית לידה טובה?

17/04/2019

מהי חוויית לידה טובה?

האם זו לידה שמתגשמת בדיוק כמו שפינטזת אותה? האם זו לידה שמסתיימת עם אמא ותינוק בריא?

בתפיסה שלי חוויית לידה טובה היא שילוב של הכל – של אמא ותינוק בריא, של הקשבה לפנטזיות שלך ותנועה בכיוון ההגשמה שלהן ושל המון קשב – למה שקורה בזמן אמת – לך ולתינוק שלך , תשומת לב ובחירה.

דולה

דולה מצלמת – צילום לידה רוית שטרן גינת

אז מהן ה”מכות” שעשויות להרוס את חוויית הלידה שלך, ואיך תתגברי עליהן?

 1. מכת הקיבעון – מחשבה בוראת מציאות, זה נכון, ואני הכי בעד יצירת פנטזיית לידה, ואמונה בעצמך ובגוף שלך. אבל מנסיון של שנים בליווי לידות כדולה למדתי שלידה היא דבר מאד לא צפוי ושחשוב לא להיות מקובעת – להניח על השולחן את מגוון האפשרויות האחרות.
 2. מכת “אנחנו יודעים מה טוב בשבילך”  - לצוות שתפגשי בחדר לידה יש הרבה יותר נסיון ממך בלידות, אבל בדיוק כמוך אין להם נסיון בלידות שלך. ההתנהלות בחדר לידה מתבססת על פרוטוקולים וסטטיסטיקות בעוד שהלידה שלך היא אחת ויחידה ותתנהל בדיוק בדרך הנכונה לך ולעובר שלך. הזכירי זאת לעצמך ולצוות.
 3. מכת “יהיה בסדר” – ברור שיהיה בסדר, ובכל זאת אני מאמינה גדולה בהתכוננות והתכווננות. לא משנה באיזו דרך תבחרי להתכונן ללידה – קריאה, קורס, שיחה או מחשבה העיקר שתגיעי ללידה עם ידיעה שיש לך השפעה על התהליך.
 4. מכת הלבד – אחת התחושות הכי קשות שאפשר לחוות בלידה היא התחושה שאת לבד. בחרי את השותפים הנכונים לך, הקשובים לך, שלא תרגישי “לא נעים” להפעיל ולתפעל.

  רוית שטרן גינת דולה ויולדת צילום סוזי לוינזון

  רוית שטרן גינת דולה ויולדת צילום סוזי לוינזון

 5. מכת ה”לא נעים לי” -  בלידה שלך , את הכי חשובה. אם תתמקדי בתחושות של האנשים סביבך יקשה עליך לשחרר הורמונים שיקדמו את התהליך ויקלו עליך את ההתמודדות. ביחרי להיות במרכז העניינים ליום אחד.
 6. מכת הציפיות – תיאום ציפיות בינך לבין השותפים שלך ללידה הוא בעיני חלק משמעותי מחוויית לידה. חשוב שמי שנמצא אתך ידע מהם הדברים המשמעותיים עבורך בתהליך ויסייע לך לנסות להגשים אותך ולא יכוון אותך לכיוונים אחרים. תיאום ציפיות צריך להיעשות לפני תהליך הלידה באמצעות בניית תכנית לידה ושיחה משותפת.
 7. מכת “מאיפה אני יודעת”  -  זה בסדר גמור לסמוך על חוות דעת רפואית. אבל אני מאמינה שעל מנת לייצר חוויית לידה טובה  חשוב לתקשר עם הצוות המטפל, לשאול שאלות, להבין את המצב ואת האפשרויות העומדות לפנייך ולעשות בחירות משותפות.
 8. מכת ה”מוקדם מדי” – במיוחד בלידות ראשונות, מרוב התרגשות ולחץ, יש לנו נטייה לצאת מוקדם מדי לחדר לידה. במקרה הטוב זה אומר שנבזבז כמה שעות ונחזור הביתה אך במקרה הפחות טוב זה אומר שכל השלב הלטנטי של הלידה שלנו יעבור בתנאים הרבה פחות נעימים ואופטימלים, מה שיביא אותנו מותשות לשלבים הבאים של הלידה.
 9. מכת ה”אמרו לי” – כל אשה חווה את תהליך הלידה אחרת. לכל אשה עוזרים כלים שונים, אל תסתמכי על מה ששמעת מאחרות והקשיבי לעצמך ולגוף שלך.
 10. מכת השליטה –  כמה שלא ננסה, אי אפשר באמת לשלוט בלידה, וככל שתקדימי להבין זאת כנראה שיהיה לך קל יותר. הדרך שלי להתמודד עם זה היא לנסות לשלוט בנקודות האפשריות, בצמתים המרכזיים – לבחור מה נכון לי בתוכם ולהזכיר לעצמי שזו בחירה שלי.

בברכת לידות מלאות בחופש תנועה ובחירה וחג שמח!

רוית שטרן גינת, דולה ומדריכת הכנה ללידה, הבעלים של מיזם גְּדוּלָּה- מרחב להתפתחות ועוצמה נשית ואפליקצית מחשבון הריון גדולה אונליין.

אשה במהלך ציר נתמכת על ידי בן זוגה

צירים – ענבר ויניב רוזנר. צילום: רוית שטרן גינת

עוד מהבלוג של רוית שטרן גינת

תצוגה מקדימה

כמה זמן לוקחת לידה?

  כמה זמן לוקחת לידה? זו לא שאלה מסובכת מדי. רופאים כבר חקרו אותה בשנות ה50 של המאה הקודמת והגיעו לטווחי הזמן הרצויים ללידה בריאה. אז איך זה שרובנו לא יולדות...

תגובות

פורסם לפני 6 months
תצוגה מקדימה

בעסה או סבבה - איך היתה הלידה שלך?

מחקר שקראתי בעבר דיבר על כך שכשאנחנו חווים חוויה כלשהי, נצרבים בזיכרוננו באופן בולט ומיוחד הרגעים של תחילת החוויה, והרגעים של סופה, בעוד מגוון הרגעים המשמעותיים באמצע נצבעים בגוונים המושפעים מהתחושות שלנו לגבי תחילתה...

תגובות

פורסם לפני 6 months
תצוגה מקדימה

רגעים

יש רגע אחד בחיים שלי, שאני זוכרת באופן חי וצבעוני – כאילו התרחש היום – אפילו שעברו מאז יותר מחצי חיים: כתה י"א, שיעור חינוך עם אורנה, המחנכת שאני מעריצה ומעריכה (חננה...

תגובות

פורסם לפני 6 months

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה