הבלוג של הגר שפר

הבלוג של הגר שפר

ד"ר הגר שפר N.D ד"ר לנוטורופתיה (רפואה טבעית) ומומחית לתזונה.03-6488363 לעוד המון טיפים, תפריטים, מתכונים, מדריך מסעדות ואימוני כושר ממוקדים באתר שלנו: www.eatgood.co.il

עדכונים:

פוסטים: 17

החל ממרץ 2010

01/08/2010

בולימיה מאופיינת בהתקפי זלילה של כמויות מזון גדולות, תוך הרגשה של חוסר שליטה על הנאכל, מלווה בניסיון לרוקן את המזון לאחר אכילתו ולמנוע עלייה במשקל – על ידי הקאה, שימוש מוגזם במשלשלים, חוקנים, כדורי הרזיה, צום או פעילות גופנית מוגזמת. מבחינה רגשית, הערכתו העצמית של אדם בולימי מושפעת באופן ניכר מצורת גופו וממשקלו.

אנשים בולימיים אינם מושכים אליהם את תשומת הלב של הסביבה, היות והם לא מרזים בקיצוניות כמו האנורקטיים, אינם נחלשים או מתבודדים. הכול נעשה בהסתר, עם מראית עין חיצונית כאילו החיים נהדרים והכול בסדר. הם מתפקדים, הולכים ללימודים ואף יכולים להגיע להישגים טובים, אך בתוך תוכם קיימת התפיסה המעוותת שעל ידי ההקאה, הם מוציאים את כל הרע שהם מרגישים בפנים.

נדמה כאילו הבולימיים נהנים משני העולמות: מצד אחד הם אוכלים מזון משמין ובכמויות גדולות, ומצד שני, באמצעות הקאה, הם בדרך כלל לא מעלים במשקל. אולם, אלה הם חיים של סבל והסתרה: הסובלים מבולימיה מסתובבים עם סוד גדול שתופס חלק נכבד בחייהם, ובכך מרחיקים את עצמם מקשר אמיתי וכנה עם הסביבה.

חלק מהבולימיים אינם מצליחים לקיים אורח חיים רגיל, היות והם “משתעבדים” להתקפי הזלילה וההקאה. טיפלתי בנערות ובנשים צעירות ש”בילו” רבים מימיהן בזלילות ובהקאות, ולא יכלו לעשות שום דבר אחר, כמו ללמוד למבחנים, לעבוד, לקיים קשר זוגי ואפילו לא להיפגש עם חברות. את רוב הזמן הפנוי שלהן הן העבירו בתכנון בולמוסים והן בזבזו את רוב הכסף שחסכו על קניית מוצרי מזון בכדי שבני המשפחה, או השותפים בדירה לא ירגישו שכמיות מזון גדולות נעלמות מהבית. מלבד זאת הן התענו מן הצורך להסתיר את הבולימיה מפני המשפחה, בן הזוג והחברים.

בולימיה מתחילה בדרך כלל בשלבים המאוחרים של גיל ההתבגרות, בעיקר אצל נערות. בדרך כלל המדובר בטקס הקאה פרטי ואישי, שהנערה הבולימית תנסה להסתירו בעזרת כל תירוץ או שקר אפשרי. עם זאת, ידועים גם מקרים בהם הבנות משתפות זו את זו בסוד העניין, ואפילו מארגנות מסיבות זלילה, שלאחריהן הן מקיאות את המזון. מקרים אלה מוכרים יותר במקומות בהם הבנות חיות יחד כקבוצה, כמו בפנימיות, בקיבוצים או במהלך השירות הצבאי.

בהתקפים בולימיים צורכים מזון מכל הסוגים: כיכר לחם, קופסת מדגנים, קרטון גלידה, בורקסים, עוגיות ולעתים אף מזון קר, לא מוכן ואפילו קפוא. במהלך ההתקף, יש תחושה של חוסר שליטה, חוסר יכולת להפסיק למרות תחושת הבחילה. האוכל משמש כסם, המקהה את החושים ומאפשר שלא להתמודד עם כעס, תסכול, עצב, לחץ או עצבנות. האדם הבולימי מתעסק רק באכילה ובהיפטרות מן המזון, שכשלעצמה יוצרת תחושת הקלה עצומה (“אינני עומד להשמין”). יש המתארות את החוויה במונחים של תחושת זיכוך.

בולימיות רבות חשות כאילו הן “אנורקטית לא מוצלחת”, מאחר שהן אינן מצליחות להפגין שליטה עצמית, להימנע מזלילה, ולרדת במשקל. בנוסף, בולימיות רבות מרגישות כי הן אינן יכולות לחשוף את הבעיה בפני אחרים, מפחד שהם יגיבו בזלזול, בחוסר הבנה ובגועל.

בתור הורים, או בני זוג, חשוב לדעת כי קשה מאוד לזהות בולימיה. הנערות והנשים הבולימיות בדרך כלל מאוד דיסקרטיות: ליד אחרים הן אוכלות אכילה רגילה, וזוללות לבד. הן מרגישות טוב ואינן מפגינות רזון קיצוני, עייפות או חולשה.

יש בולימיות הקונות לעצמן אוכל, ומחביאות אותו בחדרן. כאשר הן אוכלות מן המקרר או מן הארון בבית, הן נוטות להכחיש כי הן אלה שאכלו את כל המזון ש”נעלם”. כדי להסתיר את ההקאה, הן בדרך כלל ממתינות עד שהן לבד בבית, ואז פותחות את זרם המים במקלחת או מורידות את המים באסלה כדי שלא ישמעו את קולות ההקאה. בדומה לכך, המשתמשות במשלשלים מחביאות אותן, וכדי להסביר את הזמן שהן מבלות בשירותים, מסבירות כי יש להן “קלקול קיבה” או “וירוס”.

כדאי לשים לב לשינויים בהתנהגות: חשאיות, התבודדות, תירוצים לאכול לבד או לאכול מחוץ לבית, היעלמות לשירותים או לחדר לאחר הארוחה, מזון מוחבא בחדר, בזבוז כסף רב ללא הסבר בשל קניית מזון בחוץ.

מבחינה חיצונית, לא תמיד יהיה שינוי במשקל, אולם הרבה פעמים ניתן להבחין בחתכים על אצבעות הידיים בגלל ההקאה, שיניים צהובות, גרון כואב ועיניים אדומות, או סימנים מתחת לעיניים ממאמץ ההקאה.

אם אתם מבחינים בחלק מהסימנים והתסמינים, דברו עם בתכם, או בת הזוג שלכם. הסבירו לה שהיא פוגעת בבריאותה, וכי יש לבעיה זו השלכות חמורות על מצבה הבריאותי עכשיו ובעתיד. בנות רבות אינן מבינות עד כמה התנהגות זו אינה בריאה. בנוסף, מומלץ להיעזר באיש מקצוע, ובמקרה הצורך לפנות למרפאה להפרעות אכילה.

סימנים ותסמינים
 • אי יציבות במשקל
 • זלילות
 • אכילה בהסתר
 • ביקור בשירותים במהלך הארוחה ואחריה
 • בלוטות נפוחות בצוואר
 • התעסקות מוגזמת במשקל ובדימוי גופני
 • נימי דם בולטים בפנים או בעיניים
 • שינויים במצב הרוח
 • פצעים וסימנים על פרקי האצבעות מההקאות
 • שימוש בצומות, משלשלים ומשתנים או פעילות גופנית מוגזמת
נזקים וסיבוכים
 • כאבי ראש
 • עייפות וחוסר אנרגיה
 • אי סדירות של המחזור או הפסקתו
 • עצירות והתייבשות
 • קרעים בוושט, ריקבון ופגיעה בשיניים
 • קצב לב לא סדיר
 • נזק לכבד ולכליות
 • לחץ דם נמוך
 • אנמיה
 • דום לב ומוות

עוד מהבלוג של הגר שפר

איך לעבור את החג בשלום, בלי לבכות כשנעלה על המשקל בסופו

הנחיות תזונה לפסח פסח ידוע כחג משמין ביותר, אולם, אם נשים לב להרכב הארוחות ולכמויות ונוסיף עוד שעות אירובי – נעבור אותו בשלום. הבעיה העיקרית היא במצבור הארוחות הגדולות והעשירות. בחישוב מהיר מדובר על שבוע וחצי עם שמונה,...

תגובות

פורסם לפני 10 years

מזונות פלא 4: ממלכת הדבורים

פולן דבורים הפולן הוא אבקת פרחים המיוצרת על ידי צמחים שונים, ונאספת על ידי הדבורים כמקור חיוני להתפתחות אוכלוסיית הדבורים בכוורת. הפולן עשיר בחלבונים ובחומצות אמינו חשובות, ולכן יכול לשמש תוספת טובה לצמחוניים...

תגובות

פורסם לפני 10 years

תזונה נכונה והרגלי אכילה טובים לכל המשפחה

ב- 10 השנים האחרונות ניהלתי את easy-way , רשת לחוגי ספורט ותזונה לילדים, שהקמתי בשביל ללמד ילדים איך לאכול נכון ולעשות ספורט, כחלק מאורח...

תגובות

פורסם לפני 10 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה