הבלוג של חדווה שקד

hadvashaked

עדכונים:

פוסטים: 3

החל מיולי 2013

כבר ב-2011 זעקו הכותרות “לאן נעלמה ענבל אור?” הפרשה שהתפוצצה עכשיו היא תזכורת לסכנה שבקבוצות רכישה. האם בכלל זה כדאי ואיך להיזהר?

12/04/2016

קבוצת רכישה כן או לא?   לא !!!

אחת ההחלטות היותר גדולות ומפחידות בחיים, ולא משנה באיזה גיל, זו רכישת דירה.

תחום הנדל”ן הוא תחום מאוד רחב שטומן בתוכו הרבה סימני שאלה והרבה סכנות. זוגות, משפחות וגם יחידים משקיעים כל הונם וחסכונותיהם ויוצאים למסע לרכישת דירה, לרוב זו ההשקעה הגדולה בחייהם. זהו מסע שיכול להסתיים באושר רב וכך זה ברוב המקרים, אך יש את מקרי הקצה כאשר קבלן מסתבך או מרפסת נופלות ושם מתחילות הצרות הגדולות באמת.

למרות שיש לכם עורך דין, ולמרות שישנן ערבויות ומתבצעות בדיקות,  במקרי הקצה, אנחנו נשארים חשופים ופגועים ללא אפשרות לנצח, בעיקר אם אין לנו, כמו לרוב האנשים, כסף נוסף להשקיע בעורך דין שאולי לא יצליח במשימה.

חדווה שקד בשטח

טרנד קבוצות הרכישה: המחלה של עולם הנדל”ן

קבוצת רכישה מהי?  אנשים פרטיים אשר מתארגנים יחד, רוכשים במשותף קרקע ומתכננים בניית פרוייקט משותף, ללא שום תלות בקבלן. לעיתים לחברי הקבוצה אין כל רקע או ידע בתחום הבניה או הנדל”ן ובכל זאת הם מבצעים מהלכים גדולים ומשמעותיים שמצריכים ידע רב בתחום.

כבר כמה שנים שפונים אלי חברים ומכרים בתור אשת מקצוע בתחום הבינוי ושואלים אותי על פרויקטים שונים של קבוצות רכישה שצצים מדי יום. הם שואלים אותי אם כדאי ואני תמיד עונה - תיזהרו!

למה להיזהר?  כי אני תמיד נזהרת מהלא נודע.  בקבוצת רכישה מתחילים בהערכת עלות של 900,000 ש”ח ומסיימים עם עלות בפועל של 1.2 מיליון ש”ח.

ישנם סעיפים רבים שאינם צפויים בהוצאות הבניה, ישנם שינויים בעלויות חומרי בניה,  מיסים ועוד וכל אלה נופלים על הלקוח בקבוצת הרכישה.

ענבל אור הקימה את חברתה בשנת 2005, החלה בייזום פרויקטים ונחשפה לאפשרויות של הקמת קבוצות רכישה ע”י חיפוש קרקעות פוטנציאליות וגיוס דיירים.

ענבל אור גדלה בבאר שבע והצליחה מאוד בתחום הנדל”ן. בתחילת הדרך כינו את אור “האישה מהפריפריה שהצליחה” ומה שמתגלה עליה בימים אלה עושה לנו, הנשים,  שירות רע מאוד.  מדי יום אנו נאבקות להצליח בעולם מורכב ולא פשוט, עולם המוגדר גברי. גם ככה אנו נלחמות על מעמדנו ועל הצורך להוכיח את עצמנו ואת היכולות שלנו. גם ככה אנחנו צריכות להוכיח שאנחנו טובות לא פחות מגברים, כאשר פעמים רבות אנחנו טובות יותר.

ענבל אור (צילום מסך מסרטון תדמית)

מארגני קבוצות רכישה והחוק

מארגני קבוצות רכישה כמו ענבל אור אינם כפופים לחוק המכר. לכן, גביית מקדמות לפני קבלת היתר מותרת לפי החוק ובמצבים אלו כספו של הרוכשים מצוי בסכנה, כיוון שעדיין לא ידוע אם ניתן לממש את ההבטחות.

בעשור האחרון עלתה אור לכותרות מספר פעמים. התקשורת הדליקה נורה אדומה והתריעה מפני הסכנה. “לאן נעלמה ענבל אור?” זעקו כותרות ב-2011 על אחד הפרויקטים שלה לזוגות צעירים. כבר אז התחיל הפרויקט  ברעש גדול ובמהשך רוכשים ביטלו את השתתפותם וקבוצת חגג שהייתה שותפה לפרויקט נטרלה את אור ממנו.

הכתובת הייתה על הקיר

בנוסף להפסדים שנגרמו לזוגות ולמשפחות שרכשו נכסים אצל אור, האכזבה הגדולה עולה מהמידע הנחשף על התנהלותה של אור שלכאורה השתמשה בכספי החברה לתשלומים לבעלה לשעבר, לטיפולים קוסמטיים, לתכשיטים ולצרכיה האישיים והגדילה ועשתה ואף האשימה את עובדי החברה בכשלון, במעילה ובגניבה.

עד לאן תרחיקי, ענבל אור? מתי תיקחי אחריות ולו מעט? מאכזב לשמוע כיצד אור מאשימה את כולם מלבד את עצמה.

כל אחת מאיתנו אשר מנהלת עסק או אפילו מנהלת את ביתה שלה, יודעת שהיא אחראית על הדרך, על הביצוע, על ההוצאות וגם על ההפסדים או לפעמים על הטעויות. אור קחי אחריות על מעשייך.

איך נשמור על עצמנו?

כמובן שיש לא מעט קבוצות רכישה שהקימו פרויקטים מוצלחים ללא קשיים מיוחדים, בעיות תזרים או הונאה. יש גם צעדים מעשיים בהם אתם יכולים לנקוט כדי לשמור על עצמכם ועל כספכם:

  1. בחנו תמיד לעומק עם מי עושים עסקים ואם לא ממש מבינים, לא להיכנס להרפתקה.
  2. שמרו על הכסף בידיכם או בנאמנות אצל עורך דין ולא בידי היזם
  3. שלמו בתשלומים לפי התקדמות הבניה
  4. רצוי מאוד שבעל מקצוע מטעמו של הלקוח ילווה את הפרויקט בהיבט הכלכלי והמקצועי

ושוב אני חוזרת לנקודת הפתיחה שבה אני תמיד מזהירה, לא להיכנס להרפתקאות מיותרות. החיים שלנו מורכבים ולפעמים מסובכים, אין צורך בעוד סעיפים שלוקחים אותנו את הלא נודע.

ענבל אור היא תמרור אזהרה לכולנו. יש לקוות שבעקבות פרשייה אומללה זו, רוכשים יגלו זהירות רבה יותר, יימנעו מסיכונים עם קבוצות רכישה ואם יבחרו ללכת בנתיב קבוצת הרכישה, יעשו זאת מתוך מודעות על הסכנות, אף אחד כבר לא יוכל להגיד “לא ידעתי”.

הכותבת הינה בעלת חברה לפיקוח וניהול פרויקטים ומלווה כבר עשור פרויקטים שונים בתחום הבינוי. תהליך הליווי כולל ניהול ופיקוח בניה ודאגה לאינטרס של הלקוח כולל בחירה של קבלנים וספקים וחומרים. לקוחותיי משלמים לפי התקדמות הבנייה וכך נמנעים מסיכונים כגון קבלנים שנעלמים או כספים ששולמו ללא תמורה.

חדווה שקד אחוזת הנדל”ן

[email protected]

אחוזת הנדלן

עוד מהבלוג של חדווה שקד

תצוגה מקדימה

חדווה שקד בדרך לראשות המועצה במיתר

"ידעתי שזה לא פשוט ולא קל, ומי שרודף אחרי הקלות - אל יילך בדרך זו. אבל, מי שיש לו אלוהים בליבו ומרגיש צורך ויכולת להשתתף במעשי בראשית - זו הדרך." דוד בן-גוריון ערב הכרזתי הרשמית...

תגובות

פורסם לפני 7 years

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 7 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה