הבלוג של הדס ארנון-שרעבי

לובשת דעה

שמי הדס, אמא לשלוש בנות ונשואה לשי. עורכת דין, מנהלת ידע, בעלת תואר שני במדעי הרוח. פעילה חברתית. בעלת המון תחומי עניין, מאופנה וקיימות ועד פוליטיקה.. כנראה בגלל אהבתי הגדולה לידע:)

עדכונים:

פוסטים: 6

החל מאפריל 2017

אחד מי יודעת? אחד אני יודעת!

אחד כינוס חירום שהתקיים אתמול בכנסת, לדון במקרי הרצח המרובים של נשים מאז תחילת השנה. הדיווחים הדחופים על רצח נשים, באלימות מסלימה וחסרת בושה, הביאה למסקנה שכאן דחוף להרים דגל אדום ולברר כיצד זה מתאפשר ומה הצעדים הפרקטיים הנעשים בשטח כדי למגר את התופעה. בהתחשב בחומרת התופעה, שמרגישה כמו מגיפה, נראה היה שראוי שדיון החירום יכונס על ידי הממשלה. שהממשלה תכנס את שריה מהמשרדים הרלוונטיים ותדרוש מהם מענה. למשל, כיצד נפגע כך ביטחון הפנים? היינו, כיצד מתאפשר מצב, למשל, שאישה כבר אינה בטוחה בשיבתה בביתה? שיכול להכנס פלוני ולרסס אותה למוות. כיצד יתכן שרשויות הרווחה, לכאורה, פיספסו? האם המשטרה התייחסה בחומרה הנדרשת לכל תלונה? כיצד יכול רוצח לבצע זממו לאור יום ולהמשיך להסתובב חופשי? כיצד הרבה מקרי רצח לא מפוענחים? ואם הכל פועל תקין, אזי כיצד יתכן שכל מערך המשרדים לא פעל בסינרגיה ובהצלבת מידע ובאופן שאולי יכול היה למנוע ולו חלק מהמקרים? אבל לא הממשלה היא שכינסה את דיון החירום.

הוועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי בכנסת, שבראשה עומדת ח”כ עאידה תומא-סלימאן, היא שמצאה לנכון לברר את הנושא בדיון דחוף. הדיון החשוב שכונס אתמול, שזכיתי להיות נוכחת בו, היה ענייני ודרש תשובות בשטח למיגור התופעה. לא מדיניות והצהרת כוונות, אלא תכלס, איך עוצרים את רצח הנשים ברחבי המדינה. כיבדו בנוכחותם בועדה נציגי משרדים שונים, מהמשטרה, מהרווחה, מביטחון הפנים וכו’, אבל, לצערי, אף אחד לא הצליח לתת תשובת מחץ לשאלה: ומה בכוונתכם לעשות כעת כתכנית חירום? בשטח, בפועל. בכל פעם שהועלתה השאלה הרגיש כאילו הונף כדור ואף אחד לא מצליח לתפוס אותו..

שישה מי יודעת? שישה, אני יודעת!

שישה מקרי רצח אכזריים של נשים בשלושה חודשים. המכה האחת עשרה. 26 מי יודעת? 26 אני יודעת! וגם אתן כבר מבינות. 26 נשים שנרצחו במהלך 2016. כך לפי הנתונים שהוצגו בוועדה. 26 נשים שחייהן נגדעו באבחה. מישהי יודעת למנות את שמותיהן בראשה? כמה מהן ערביות? כמה יהודיות? כמה דתיות? כמה חילוניות? כנראה שרובנו לא יודעות. כשנרצחת אישה לרגע מופיעה ההודעה וכולן מזדעזעות, אבל די מהר נשכחת ההודעה ואיתה גם נשכח הרצח ונשכחת האישה. הן הופכות לעוד מספר בסטטיסטיקה. על כך, בין השאר, מחתה ח”כ תומא-סלימאן, בבקשה תשובות מהרשויות הממלכתיות.

שתיים מי יודעת? שתיים אני יודעת!

שתי חברות, יהודית וערבית, זו לצד זו ושלובות זו בזו. בדיון החירום הועלתה הטענה שגם אם נכון שרצח הנשים חוצה מגזרים, הרי שהיחס לרצח נשים בחברה הערבית הוא חמור יותר, מזלזל יותר. נטען, למשל, שהרבה יותר מקרי רצח של נשים ערביות נותרים לא מפוענחים. וכמו כן, גם היחס למשפחה לאחר הרצח הוא מזלזל יותר ופוגעני כלפי משפחות הנרצחת בחברה הערבית.

רגע כואב במיוחד בוועדה היה עת עלתה לספר היאם אזבארקה, אחותה של סיהאם אזבארקה ז”ל, שנרצחה בשבוע שעבר בלוד, על היחס המזלזל והמשפיל אותו קיבלה משפחתה ממשטרת לוד, עם הגיעם לבית המשפחה לאחר הרצח. התנהגות שכללה, לפי עדותה, התנהגות כוחנית כלפי אם המשפחה שהובלה לתחנת המשטרה ולא ניתן לה מידע על מצב ביתה במשך שעות ארוכות וכן חקירת אחיה הקטין של הנרצחת, שהיה עד לרצח, מבלי שהוסברו לו זכויותיו, ובניהם, זכות השמירה על זכות השתיקה ומבלי להתחשב במצבו הנפשי נוכח עדותו לרצח.

ואסיים בציטוט מדבריה החשובים של ח”כ תומא-סלימאן: “אני פונה לראש ממשלת ישראל, מר בנימין נתניהו, ולשר גלעד ארדן, הממונה על ועדת השרים לטיפול באלימות כנגד נשים, ואומרת שהמצב שקרה בשבוע שעבר חייב התייחסות…. נדרשת הבנה שיש מצב חירום ונדרשת תכנית חירום מידית. אנו לא רוצות להמשיך לספור גופות עד שייגמרו התכניות לטווח הארוך. ועדת השרים למניעת אלימות נגד נשים חייבת להתכנס ולדון בהמלצות שמחכות לאישור ותקצוב על שולחנה כבר זמן רב. יש שם פרק שלם על רצח נשים, והעיכוב בדיון מראה שרצח נשים ואלימות נגדן לא בעדיפות אצל רשויות המדינה”.

מצרפת תמונה מהועדה :

ועדה למעמד האישה

עוד מהבלוג של הדס ארנון-שרעבי

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 2 years
תצוגה מקדימה

דיבייטורית של בגדים

אני מתלבשת בשביל לחשוב. מתלבשת לפי מצב הרוח. לפי ה- state of mind שלי. והמדד לידיעה אם בחרתי בלבוש טוב הוא כשהלוק מביא לי התלהבות ושמחה ללב או תחושת סיפוק. אז אני יודעת שהצלחתי להתלבש בהתאם לתחושת הבטן. המקומות אליהם אני מגיעה...

תגובות

פורסם לפני 2 years
תצוגה מקדימה

גרפיתיק - Yes, I can

רוצה לשתף אתכן בחוויה מרגשת שעברתי לאחרונה ושהגיעה לשיאה בשישי האחרון בבוקר. כבר כמה חודשים שאני משתתפת בתכנית מנהיגות חברתית ופוליטית של ויצו, יחד עם קבוצת נשים נפלאות ומלאות נכונות לתרום לחברה שלנו. במסגרת התכנית, בה...

תגובות

פורסם לפני 2 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה