הבלוג של יציגים - בית אחד לעובדי ההוראה

יציגים – בית אחד לעובדי הוראה בישראל

"יציגים" - עמותה לארגון עובדים ע"ר 580637429

עדכונים:

פוסטים: 16

החל מינואר 2017

מה שקרה בחודש פברואר האחרון הוא שוד גלוי לעובדי הוראה שלאחר 3-2 שנות עבודה ושהייה בדרגה, מגלים שמשרד החינוך הכניס יד עמוקה לכיס ותבע בחזרה 1% רטרואקטיבית מחודש ספטמבר 2016…

16/02/2017

בטח יצא לכם לשמוע על המונח ‘תספורת לאג”ח’. טייקונים צברו חובות (כשלקחו הלוואות מכספי הציבור) אבל הם לא צברו חובות קטנים, אלא חובות כבדים. ומה הקטע? למרות שצברו חובות כה כבדים אותם טייקונים ממשיכים לגור בכפר שמריהו וממשיכים באורח החיים הראוותני שלהם ואילו הציבור צריך לוותר, כיוון שאותם חייבים הצטיידו בעורכי דין ורואי חשבון ממולחים והודות להם צברו חובות ללא ביטחונות. בשנים האחרונות  נערכו הסדרי חוב של טייקונים ב18.5 מיליארד שקל בחובות אג”ח ו”תספורות” של 8 מיליארד שקל.

שלומי

עיקרון “הסכם הדרגות החדש” באופק חדש מפלה וכולו מושתת על הרעת תנאים. אין זה סוד שהדרך היחידה לשפר את שכרם של עובדי ההוראה הוא לצבור השתלמויות ובאמצעות זה לעלות בדרגה. הפעם מזכ”ל ההסתדרות, שהודח מתפקידו עקב הגשת כתב אישום חמור, וחבריו לקואליציה, שנתנו יד לכך, לא חשבו פעמיים והחליטו לשחוק את שכרם הנמוך ממילא באמצעות הארכת התקופה בין דרגה לדרגה. היום דרגות 3-1 צריכים להמתין 30 חודשים כדי לעבור לדרגה הבאה (בניגוד ל25 חודשים בהסכם הקודם), בדרגות 9-7 צריכים להמתין 48 חודשים – כ4 שנים!!!-כדי לעבור דרגה (בניגוד ל36 חודשים בהסכם הקודם). מדובר על שחיקת שכר, שחיקת פנסיות ופגיעה ישירה בשכר עובדי ההוראה. כל זאת בחסות הארגון שאמור “לשמור ולהגן” על זכויות חבריו.

מה שקרה בחודש פברואר האחרון הוא שוד גלוי לעובדי הוראה שלאחר 3-2 שנות עבודה ושהייה בדרגה, שבמהלכן השתלמו בכ-210-120 שעות, ובהסכם “אופק חדש” הובטח להם שהם יעלו בדרגה ויקבלו תוספת שכר של 8.5%, שמגלים שלא רק שהמשרד לא הוסיף להם במשכורת אלא הכניס יד עמוקה לכיס ותבע בחזרה 1% רטרואקטיבית מחודש ספטמבר 2016, על הפרש בין ההסכם הקודם להסכם החדש. כל חישוב רציני יצביע על כך שהמורים מפסידים מכך סכום גדול מאוד.  אכן “תספורת” במיטבה.  זאת ועוד התוספת נשללה מהם בהחלטה שערורייתית ומבישה בחסות הסתדרות המורים, שהיה אמור להגן על המורה. באיזה מקום עבודה שמכבד את עצמו מורידים רטרואקטיבית? היכן ההגיון לבטל הסכם קודם ולהכניס לתוקף ורטרואקטיבית הסכם שנחתם רק לפני כחודשיים? אין צדק. לא משפטי ולא כלכלי, אין גם שוויון ביחסי הכוחות. אין דין אחד לאזרח הקטן ולבעלי אמצעים ולמשרדי ממשלה.

 מדוע מורה שיצאה לגמלאות ושהייתה אמורה לעלות בדרגה בחודש ספטמבר האחרון, תקבל תוספת של 7.5% על פי ההסכם החדש במקום 8.5% על פי ההסכם הקודם? מדובר בהפסד כספי של כ1000 ₪ בשנה. אותה מורה סיימה את כל הדרישות לקבלת הדרגה: למדה קורס אקדמי בשם “מורה חונך” שנמשך שנתיים, שדרש ממנה לצאת ללימודים פעם בשבוע אחרי שעות העבודה, להגיש שתי עבודות גדולות, לסיים שני קורסים נוספים ולעמוד בדרישות הפז”מ (פרק זמן מינימלי – שלוש שנים במעבר בין דרגה לדרגה), ולמרות כל אלה היא תחכה לעלייה בדרגה, וכשבמשרד יחליטו להעלותה בדרגה, יקחו לה 1% -ההפרש בין הסכם אופק הישן להסכם הדרגות החדש. אציין שמעבר לזה שהעלאת דרגה מאוד חשובה למשכורת חודשית היא גם חשובה משום שלפי הדרגה החדשה אמורים להיחשב המענקים והפנסיה שלה. מה עוד יותר מתסכל? שאין עם מי לדבר. לא במשרד החינוך ולא בהסתדרות המורים. המורה הזאת צריכה לקבל את הדרגה שלה בזכות ולא בחסד. לזלזל כך במורה אחרי 35 שנות שירות??

 משרד החינוך הצהיר מספר פעמים, אחת מהן בוועדת החינוך, כמה עובדי ההוראה חשובים להם, כמה הם נחושים לשפר, לשנות ולעצור את מחדל השכר הגדול וכמובן לא שכחו להלין על ציבור המורים שהוא בכיין ואין לו סבלנות, אך את חשבון הנפש שלהם עם עצמם טרם ערכו.

ושר החינוך? מתחמק מליטול על עצמו את הנושא הכאוב והמסובך ולהנהיג רפורמה רצינית במשרד שבראשו הוא עומד, נוכח הגידול המדהים בעוולות שנעשות חדשים לבקרים.

** הכותב הינו שלומי בלקאר, בעל תואר MA, מורה מקצועי בתיכון, מדריך במשרד החינוך ו”חבר ארגון חדר מחנכים.ות – בית אחד לעובדי ההוראה”

עוד מהבלוג של יציגים - בית אחד לעובדי ההוראה

תצוגה מקדימה

קומבינה?

4 חודשים... 4 חודשים... שאנו, עובדי ההוראה נמצאים במלחמת התשה! מלחמה שנכפתה עלינו, בעל כורחנו! מלחמה על כבודנו שנרמס! מלחמה שלא נפסיק אותה, עד אשר מעמד עובד ההוראה בישראל יקבל את מקומו הראוי בראש סדר העדיפויות במדינת...

תגובות

פורסם לפני 3 years
תצוגה מקדימה

מכתב לשר החינוך: הרעת תנאים

לכבוד: שר החינוך, מר נפתלי בנט שלום רב שמי שחר טל, בת 37, נשואה +3, בעלת תואר ראשון Bsc. במדעי התזונה ותואר שני Mph. בבריאות הציבור ותעודת הוראה. אני מתגוררת בקיבוץ יראון...

תגובות

פורסם לפני 3 years
תצוגה מקדימה

היום שבו הכל התנפץ

דמיינו לעצמכם חיים רגועים ושקטים בפרברים במרחק של חצי שעה מחוץ לתל אביב. חיים שמתחילים בשעות הבוקר המוקדמות ובשעה שבע בערב כולם נועלים את הדלתות וסוגרים את התריסים . חיים של משפחה נורמטיבית אמא ,אבא ושני ילדים בלי חיית...

תגובות

פורסם לפני 2 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה