הבלוג של יציגים - בית אחד לעובדי ההוראה

יציגים – בית אחד לעובדי הוראה בישראל

"יציגים" - עמותה לארגון עובדים ע"ר 580637429

עדכונים:

פוסטים: 16

עוקבים: 1

החל מינואר 2017

אין לי כסף פנוי להשקעה, למעשה, אין לי כסף פנוי כלל, כי משרד החינוך מלין את שכרי זמן ארוך ביותר ובאופן שיטתי וגוזל ממני מאות שקלים מדי חודש

11/01/2017

“יש לך סכום פנוי להשקעה?” שואלות אותי הפרסומות ברדיו ובאינטרנט, ומנסות לפתות אותי להשקיע. ובמלים אחרות – לתת לכסף “לעבוד” בשבילי. ובמלים אחרות עוד יותר לתת לאנשים עניים ממני (שבדרך כלל חיים במדינות עניות מזו שאני חי בה) לעבוד עבורי בשכר נמוך מאד.

אז לא, אין לי כסף פנוי להשקעה. למעשה – אין לי כסף פנוי בכלל – וזאת הואיל ומשרד החינוך מלין את שכרי כבר זמן ארוך ביותר. מאז 2016 הוא תוחב באופן שיטתי את ידו הארוכה אל חשבון הבנק שלי, וגוזל ממני מאות ₪ בכל חודש, ואלפים רבים במצטבר. במשכורת ספטמבר, כנראה כמחווה לכבוד פתיחת שנת הלימודים, נגזלו ממני 3,000 ₪ בבת אחת, והעמידו את משכורתי על 2,757 ₪ בלבד.

לא מאמינים? זה בסדר. גם אני לא האמנתי, אבל הנה התלוש:

תלוש משכורת של מורה

Paycheck2

כל זה למורה בעל תואר שני ושבע שנות ותק.

אבל, באופן משמח, העובדה שהכסף לא נמצא בידיים שלי לא אומרת שהוא לא עובד. הוא עובד נפלא. פשוט עבור אנשים אחרים. אם כן, חברים, בואו נצא למסע אחרי הכסף שלי:

נתחיל עם חברי הכנסת. אלה שקיבלו בתחילת השנה תוספת שכר של כ-1,000-1,500 ₪ בחודש. גם שר החינוך קיבל תוספת. אפילו מבלי לבקש. לקחו ממני ונתנו לו. ה’ נתן, ה’ לקח, יהי שם ה’ מבורך.

היו גם כמה קצינים בכירים שהרמטכ”ל העניק להם, רגע לפני פרישתם, תוספת נאה של 7% (בממוצע) לפנסיה התקציבית שלהם. כל זאת באופן אוטונומי, וללא התייעצות עם משרד האוצר. שווי ההטבה – אלפי ₪ בכל חודש. האם הכסף בכלל קיים בקופת המדינה? אין לדעת. אבל הבטחות צריך לקיים.

נו טוב, אז נקצץ מהמורים… אם ישבתו – כדברי ציוצו של נפתלי בנט – יקבלו צו מניעה.

יפה. הכסף שלי עובד בכנסת ובצה”ל. אפשר לדבר גם על חברת החשמל ועל תאגידי המים, אבל חבל על הזמן ועל השעמום של כולנו. הרי את זה אנחנו כבר יודעים.

הכסף שלי עובד במקום נוסף: בבנק הפועלים, למשל. שם מתנהל החשבון העיקרי שלי. בגלל הלנת השכר שלי אני נאלץ לנהל את חשבוני במשיכת-יתר. ועל משיכת יתר משלמים בבנק הפועלים 6.5%-9.4% אחוזים בשנה לערך. ואכן – מי שחי מעל הפופיק, ומתנהל בפזרנות ובחוסר אחריות צריך לשלם בעבור משיכת היתר שלו!

אז שלושת ילדיי – אראל (12), נגה (9) וסהר (4.5) יצטמצמו קצת. פחות חוג אחד, פחות ספר. לא אסון. נסתדר.

ומה עושה בנק הפועלים בכסף הזה שלי? עושה עסקים. משקיע. מרוויח לא רע. ואז מחלק את הרווח בין אנשים אחרים – בעלי המניות שלו. מי אלה? שרי, ציון, יאיר. יש גם אחרים מן הסתם…

ויש גם פרויקטים יפים שבנק הפועלים עושה עבורנו. הוא לא חייב, אבל עושה. מחלק לנו דגלונים ביום העצמאות, ופותח לנו אתרים לאומיים, שביומיום המדינה גובה כסף בעבור הכניסה אליהם. אני מודה ומתוודה – כשהם נפתחים בחינם – יש לי את האפשרות לעבור את הסף, ואני מנצל היטב את ההזדמנות.

רק דבר קטן אחד מטריד אותי בהתנהלות של הבנק: לא מזמן פורסם שעובדת הבנק שהוטרדה על ידי המנכ”ל לשעבר, ציון קינן, זכתה לפיצויי פרישה מוגדלים בסך כמה מיליונים (ככל הנראה פיצויים בגובה שחדר מורים שלם היה שמח לקבל בעת פרישתו).

ותראו איזה עולם קטן: את הסדר הפשרה השקט הזה הציע לא אחר מאשר השופט בדימוס סטיב אדלר, שהיה נשיא בית הדין הארצי לעבודה. אותו בית דין שהחזיר את מורי ישראל לעבודה אחרי שעה בשבוע שעבר, רק כדי שגלגלי המשק ימשיכו לעבוד.

ומאיפה יגיע הכסף לפיצויים על תעלוליו של קינן? את זה אנחנו כבר יודעים, נכון?

אז הנה – ככה עובד הכסף שלנו.

יפתח שילוני

** יפתח שילוני , מחנך בבית הספר “שיבולים” בנס ציונה

 

עוד מהבלוג של יציגים - בית אחד לעובדי ההוראה

תצוגה מקדימה

קומבינה?

4 חודשים... 4 חודשים... שאנו, עובדי ההוראה נמצאים במלחמת התשה! מלחמה שנכפתה עלינו, בעל כורחנו! מלחמה על כבודנו שנרמס! מלחמה שלא נפסיק אותה, עד אשר מעמד עובד ההוראה בישראל יקבל את מקומו הראוי בראש סדר העדיפויות במדינת...

תגובות

פורסם לפני 1 year
תצוגה מקדימה

מכתב לשר החינוך: הרעת תנאים

לכבוד: שר החינוך, מר נפתלי בנט שלום רב שמי שחר טל, בת 37, נשואה +3, בעלת תואר ראשון Bsc. במדעי התזונה ותואר שני Mph. בבריאות הציבור ותעודת הוראה. אני מתגוררת בקיבוץ יראון...

תגובות

פורסם לפני 1 year
תצוגה מקדימה

"המציל נפש מישראל מציל עולם ומלואו"

שבו רגע והתרווחו , עצמו עיניים. דמיינו שילדיכם נמצאים בכיתה בת 20 תלמידים בסך הכל. את הכיתה מנהלים שני אנשים משמעותיים במיוחד בשיתוף אתכם ההורים ועם הילדים שלכם. דמיינו שהילדים יוצאים לסיורים ומחפשים דבר מה. מחפשים...

תגובות

פורסם לפני 1 year

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה