הבלוג של יציגים - בית אחד לעובדי ההוראה

יציגים – בית אחד לעובדי הוראה בישראל

"יציגים" - עמותה לארגון עובדים ע"ר 580637429

עדכונים:

פוסטים: 16

החל מינואר 2017

כשמדובר במורים – הפתגם “זמן שווה כסף” פשוט אינו רלבנטי. משרד החינוך עצמו שכלל את הדבר, ונדמה שאם היה יכול היה מוסיף לעצמו את המוטו “למה לשלם אם אפשר שלא?”

אינני מתכוון להלנות השכר המתמשכות הידועות לכל. אני מדבר על סדרה ארוכה של מקרים בהם המורים עובדים ומשרד החינוך כלל לא מעלה על דעתו לשלם להם. מעין עבדות בחסות המשרד. עבדות חלקית, אבל עבדות. חג הפסח הבא עלינו לטובה הוא זמן להטיל אלומת אור קטנה גם על המקום הזה:

נזכיר – מורי ישראל אינם עובדים לפי שכר גלובאלי. אחוזי המשרה שלהם נקבעים בתחילתה של כל שנה, וכל שעה נספרת ומשולמת (אם משרד החינוך אכן טורח לעשות את זה). הנחת העבודה המגוחכת היא שכל המורים מספיקים לעשות את כל מטלותיהם בבית הספר (כולל הכנת מערכי שיעור, בדיקת מבחנים ועבודות ושיחות עם הורים) – וכל אלה מגולמים בשכרם. עבדת במשרה מלאה – תקבל מאה אחוז שכר. עבדת בחצי משרה – תקבל חצי. ובמלים אחרות – אין שעות נוספות.

הכל כלול

אבל יש עבודות ומשימות שלא מן המניין. כאלה שמשרד החינוך לא תכנן מראש, או גרוע מכך – ידע עליהן, אך לא טרח לתקצב אותן ולא העלה על דעתו לשלם למורים בעבורן. אביא להלן שלוש דוגמאות:

  1.  שעות הדרכה לא משולמות – מורים רבים מקבלים הדרכה ממדריכים מקצועיים של משרד החינוך – בהוראת מתמטיקה, שפה וכדומה. מתוקף כך “מדלגים” המדריכים המסורים הללו בין בתי ספר ונפגשים עם המורים. אולם תיאום פגישה עם מורה במהלך יום לימודים סטנדרטי היא משימה לא קלה. לפיכך נערכות הפגישות על חשבון זמן ההפסקה (בניגוד לחוק ולכל היגיון), במהלך “שעות שהיה” (בהן היתה המורה אמורה להשלים את משימותיה הבית ספריות, וכעת הן נדחקות לשעות הערב בבית), או לחילופין – לפני תחילת יום ההוראה או לאחריו – כל זאת על חשבון זמנה של המורה, וללא תגמול.
  2.  מפגשים מקצועיים בשעות אחר הצהרים ובימי חופשה – לאחרונה זומנתי לכנס למורי לשון בנוגע להתאמות לתלמידים עולים. “הנוכחות – חובה!” זעקה כותרת אדומה בפינת ההזמנה, והשעות – 16:00-19:00 – זמן משפחתי קדוש. איש לא שאל אותנו אם את הזמן הזה אנחנו מעוניינים להקדיש להשתלמות, וכמובן – כל שעות נוספות לא שולמו.
  3.  השתלמויות שלמות שאינן מתוגמלות – זהו אם כל חטאת. כך, לדוגמא, נדרשו כ-2,000 מורות ומורים לצאת בשנה שעברה להשתלמות “מובילי טיולים”. המדובר בהשתלמות שנועדה להסיר את האחריות לתאונות שמתרחשות בטיולים מכתפי משרד החינוך, ולהעבירה אל המורים. איך עושים את זה? מחייבים את המורים המלווים טיולים לעבור השתלמות בת 14 ש”ש, (כלומר – היעדרות של שלושה ערבים מהבית). את האחריות העביר אלינו המשרד בשמחה. על תגמול לא שמעו שם.

אני בטוח ששלוש הדוגמאות האלה הן טיפות זעירות בים שכל מהותו היא הנחת היסוד שאפשר לאלץ מורים לעבוד בחינם; לעשות חלק מעבודתם ללא תמורה.

איש חכם אחד אמר פעם שבדורנו הכסף הוא הביטוי העמוק ביותר ליחסים בין אנשים. כאשר ארגון או אדם מצפה מאנשים שיעשו עבורו עבודה מבלי לשלם להם – מצביע הדבר על זלזול עמוק בזמנם היקר ובאיכויותיהם כבני אנוש. על בוז ועל ביזה.

כשהיחסים בין משרד החינוך לאנשים המחזיקים את המערכת היא של אדון מול עבד, אין שום סיבה שאחרים – הורים, תלמידים ואזרחים מן השורה – יחשבו על המורים מחשבות אחרות.

חג החירות הבא עלינו לטובה הוא זמן טוב עבור ראשי משרד החינוך ללמוד ולהפנים את הנקודה הזאת, ולשנות את מערכת היחסים בין המדינה למוריה ומחנכיה.

יפתח שילוני, מורה בנס ציונה 

עוד מהבלוג של יציגים - בית אחד לעובדי ההוראה

תצוגה מקדימה

קומבינה?

4 חודשים... 4 חודשים... שאנו, עובדי ההוראה נמצאים במלחמת התשה! מלחמה שנכפתה עלינו, בעל כורחנו! מלחמה על כבודנו שנרמס! מלחמה שלא נפסיק אותה, עד אשר מעמד עובד ההוראה בישראל יקבל את מקומו הראוי בראש סדר העדיפויות במדינת...

תגובות

פורסם לפני 3 years
תצוגה מקדימה

מכתב לשר החינוך: הרעת תנאים

לכבוד: שר החינוך, מר נפתלי בנט שלום רב שמי שחר טל, בת 37, נשואה +3, בעלת תואר ראשון Bsc. במדעי התזונה ותואר שני Mph. בבריאות הציבור ותעודת הוראה. אני מתגוררת בקיבוץ יראון...

תגובות

פורסם לפני 3 years
תצוגה מקדימה

היום שבו הכל התנפץ

דמיינו לעצמכם חיים רגועים ושקטים בפרברים במרחק של חצי שעה מחוץ לתל אביב. חיים שמתחילים בשעות הבוקר המוקדמות ובשעה שבע בערב כולם נועלים את הדלתות וסוגרים את התריסים . חיים של משפחה נורמטיבית אמא ,אבא ושני ילדים בלי חיית...

תגובות

פורסם לפני 3 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה