הבלוג של הדר קורין

אסתטיקה שולית

עדכונים:

פוסטים: 14

החל מנובמבר 2011

העונה החדשה של “6 אימהות” מציגה את עולמן של שש נשים מרתקות כשהסדרה מערבבת את הז’אנרים דוקו וראליטי לפורמט אחד. למה הערבוב הזה נחוץ?

29/10/2016

“6 אימהות”, ערוץ 2, עונה שלישית, פרק הבכורה יום שני (31.11), 21:00.

הקרנה חגיגית שהתקיימה לקראת העונה החדשה של “6 אימהות” גרמה לי לחכוך בדעתי, האם אני צופה בסדרת דוקו או שמה בתוכנית ראליטי? בעוד תכניות כדוגמת “האח הגדול” או “הישרדות” מתעקשות לדחוף תוכן הנחשב “איכותי” ונוגע לחברה הישראלית, במטרה להסתיר את אפיונו השטחי של הריאליטי. “6 אימהות” הדוקומנטרית דווקא בורחת למחוזות הריאליטי כשהמטרה לשדר תוכן חברתי ישראלי אמיתי, בפריים טיים.

unnamed

האימהות היא רק תרוץ לספר סיפור אחר

“הסדרה הזו היא הצצה הכי ראויה” מכריזה נועה ירון כשהיא אוחזת במיקרופון המנחה. כמשתתפת העונה הראשונה הוזמנה ירון להיות למנחת הפאנל בו צופות לראשונה ששת האימהות בסרטוני “תעודת הזהות” שמציגים לצופה מפגש ראשון עם כל “אמא”. הפאנל הזה הוא למעשה גם הפעם הראשונה בו נפגשו הגיבורות זו עם זו, בניגוד לעונות הקודמות בהן הופגשו הנשים כחלק מהפורמט, לספר את תחושותיהן ולהתעמת עם אימהותן אל מול המצלמה. בעונה זו הגברים של האימהות, האבות (לצורך העניין), הם אלו היושבים יחדיו לשיחה על הורות, קריירה, אינדיבידואליות מול משפחה, זוגיות ועוד נושאים שעד כה סיפרו לנו שמעסיקים בעיקר אימהות.

אלמנט נוסף בולט בעונה החדשה של “6 אימהות” הינו ההקצנה (נקרא לזה כך) בסיפורים האישים של הדמויות. אם בעונות הקודמות הוצגו הדמויות כשהמרכיב העיקרי שממלא את עולמן הוא האימהות, בעונה הנוכחית סיפורי המסגרת (המטלטלים לפרקים) של האימהות הם הבולטים בנרטיב הסדרה. כמו בעונות הקודמות גם כאן מוצגות האימהות כשהן מתמודדות עם משימות הורות שונות בניסיון להבין “איך ראוי להיות אמא טובה” והצופה, נשאבת לבחור “אמא” המייצגת את עולמה ובמובן “6 אימהות” קרובה יותר אל מחוזות תכניות הראליטי כשסידרה מפרמטת את התפקיד העתיק בעולם, אימהות.

אך הדמויות של העונה השלישית חושפות אמהות שונה מהמיינסטרים ונראה שהם בכלל כאן בשביל לספר סיפור אחר. אם תפקידה של תכנית הריאליטי לעורר את הצופים לבחור בדמות אחת המייצגת את זהותם, תפקידו של סרט הדוקו לחשוף בפני הצופים עולם חדש שונה מהמוכר להם. הבולטת בעניין זה הינה הרבנית רונית בראשי אשר בעקבות אונס שעברה בגיל 14, אולצה לחוות הריון ללדת את התינוק ולשלוח אותו לאימוץ. בראשי מספרת את סיפורה מעורר הזעזוע בישירות ובהירות. בנה שנמסר לאימוץ מלווה את חייה כענן שחור גם בהיותה רבנית, גם כאמא ל-5 ילדים וגם בזוגיות עם בעלה אילון. דמות נוספת שמעוררת סקרנות היא נעמי (נאם) הורביץ, שהפכה למעין סינדרלה כשפגשה את חיים הורביץ ,יורש העצר של חברת “טבע” ומחיי מחסור בתאילנד הגיע למעמד של אלפיון עליון. גם מיכל צפיר המושכת את העין בשל מוחצנות ככוהנת בריאות, זוגתו של הבמאי יואב צפיר ואמא ל-3 , מצטיירת כי עיקר סיפורה מתעמת עם השאלה- מה היא הצלחה בעולם תחרותי. כמו כן יש את רחיק סלימאן שחקנית ומטפלת בנפגעות תקפה מינית במגזר הערבי, המודה בפה מלא שעל אף חייה הנוחים בהם זכתה, היא אינה בטוחה שטוב לה ואת כתבת השטח של “חדשות הבידור” בת אל בלן שאיבדה את אמה בגיל צעיר ומתמודדת עם ההווה בציניות ואולי בכלל מציבה תמונת מראה החושפת את דור האימהות החדש. מולה הזמרת ליאת בנאי שמגדלת 5 ילדים ומנהלת את ביתה ביד רמה ללא עזרה משמעותית מבעלה, זאת מתוך בחירה ומודעות. הצופים פוגשים את האימהות בביתם כשעולמן נגלה בישירות וברגישות.

הסיפור האישי של כל אמא בסדרה יכול היה לזכות כל במאי דוקו בתקציב מכובד מקרן מימון ליצירה מקומית ישראלית  ו”6 אימהות” אכן מכונה כ-סדרת דוקו. אך הפורמט הנסחב עוד מהעונות הקודמות ובהצצה בתעודות הזהות שמיד “זורקים על הצופה” ללא התרעה מוקדמת את העצב הכי חשוף ומטלטל של האימהות (כאילו היו מתמודדות במאסטר שף), משרטט מסביב ל”6 אימהות” עטיפה נוצצת של ריאליטי.

יש להודות כי העטיפה הזו ככל הנראה ההצדקה לחשוף את עולמן הייחודי של 6 הנשים בפריים טיים ערוץ 2.  אפשר לטעון שחבל שכך ואפשר להשלים אם התנהלותו של עולם הטלוויזיה והרייטינג. בכל אופן אני אבחר לא להתייחס לריאליטי כדבר הזה שקל לצקצק עליו בשלב זה ולהמשיך לצפות בצפייה שאכן עולמן של ששת הנשים יוצג באופן מורכב ותבוני, כי תכלס היה מעניין.

עוד מהבלוג של הדר קורין

תצוגה מקדימה

חתונה כזאת עוד לא ראיתם

מעולם לא רציתי להיות כלה ובאמת, אף פעם לא התחתנתי. אני בזוגיות מגיל 22, יש לנו 2 ילדים. על השאלה מדוע אנחנו לא מתחתנים אני נוהגת לענות, ״כי לא צריך את זה״. נכון, יש איזו סברה רווחת, שילדות נוהגות לעטוף בדמוי הינומה את ראשיהן...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

ברוכים הבאים למופע של הנקה

נכון חלום הילדות הזה שחוזר על עצמו, שאת מגיעה ערומה לבית ספר ומסתובבת בין ילדים לבושים כשגופך חשוף, כולם רואים שאת ערומה ואין שם אף ילד שצועק היא ערומה! אבל את עדיין מרגישה את המבוכה. החלום הזה הופך להיות אימת המציאות שלך...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

אופק בוכריס בחסות הנורמה

  לא הכרתי את אופק בוכריס, על אף ששירתתי בגולני. לא ניראה לי שהוא בכלל היה קצין בבסיס בתקופתי, או בגולני בכלל. שירתתי אז כמשקי״ת חינוך והחוויה הצבאית שלי, דווקא הייתה טובה....

תגובות

פורסם לפני 4 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה