הבלוג של מיה מיטב-מגן

אמא ירוקה

כותבת בעיקר לילדים, קוראת ספרים עם הפי אנד, מבשלת ואופה אוכל בריא ונטול בע"ח, מגדלת שלושה בנים, בת זוג לעוד אחד וחולמת מה לעשות כשאהיה גדולה...

עדכונים:

פוסטים: 161

החל ממאי 2011

אמא ירוקה מעלה זכרונות משפחתיים ממלחמת יום הכיפורים במלאת 40 שנות.

07/09/2013

היה זה בוקר שבת סתוי של יום הכיפורים 1973. אמא אך שבה מביה”ח, מטופלת בתינוקת בת 4 ימים, ואבא לקח את שלושת הבנים הגדולים לטיול רגלי בחורבות העיר הקדומה הושא, מרחק של כשעה-שעתיים הליכה מהקיבוץ, לאכול תאנים ולקטוף סברס. בצהרי אותו יום פילחה אזעקה את שמי הארץ השקטים. מכל הדירות יצאו אנשים ושאלו זה את זה מה קרה, והאמנם זו אזעקת אמת. אמא מיהרה לקחת את התינוקת החדשה שלה למקלט הקרוב, יחד עם בתה הבכורה בת ה-13, שם השאירה את התינוקת עם הנערה המבוהלת ויצאה לברר איפה אבא והבנים.

תמונות מהטיול של הבנים מה-6/10/73

אותה שעה היו אבא והבנים בדרך חזרה לקיבוץ. הם שמעו את האזעקה, אך לא ידעו במה מדובר. כאשר הגיעו לאזור חדר האוכל לא הבינו מדוע אין אף אחד בחוץ ואת פשר השקט. אבא הושיב את הבנים על ספסל ויצא לבדוק במה מדובר. חבר שעבר בסביבה סיפר לשלושת הילדים האבודים בני ה-11, 9 ו-6 שנים שהחלה מלחמה ולקח אותם למקלט הסמוך. עכשיו היו בני המשפחה במקלט אחד, הבנות במקלט אחר, וההורים התרוצצו וחיפשו אותם ברחבי הקיבוץ.
אמא חיפשה את הבנים בלחץ הולך וגואה, ובסופו של אותו יום נורא התברר לה כי שבו לקיבוץ ושהו במקלט שליד חדר האוכל. מותשת וחרדה, היא אספה את כולם למקלט אחד.
אחרי שהניקה 4 ילדים, מרוב לחץ וחרדת מלחמה, יבש לאימי החלב והיא האכילה את התינוקת שלה מבקבוק.
זוהי האגדה שמלווה את תחילת החיים שלי. יש בה כל מה שסיפור טוב צריך – מתח, אובדן, תופי מלחמה רועמים, עלמה במצוקה וכמובן סוף טוב. אך הסוף הטוב הפרטי שלנו – אמא מצאה את הבנים והמשפחה התאחדה – היה רק תחילתו של אחד הסיפורים העגומים בתולדות המדינה, ובכל שנה סיפורי הקרבות, המחדלים, ההרוגים והכשלונות של מלחמת יום הכיפורים מלווים את חגיגת יום ההולדת שלי.
ולא, לא קוראים לי מיה בלי א’ על שם מלחמת יום הכיפורים, כמו הרבה מיות אחרות שנולדו אחרי 73, כי נולדתי 4 ימים לפני. ואני לא אחת מהילדים של אותו החורף, כי נולדתי 4 ימים לפני. ולא סתם אני הראשונה לענות על שאלות טריויה אודות מתי החלה מלחמת יום הכיפורים, כי נולדתי 4 ימים לפני.

אמא ואני.

גם השנה מתערבבת אצלי “חגיגת” ה-40 שנה למלחמה ההיא עם “חגיגות” ה-40 הפרטיות שלי. ואני קוראת כתבות במוסף המיוחד שיוצא לחג, לומדת על המציאות שליוותה את השנה הראשונה לחיי ומזילה דמעה בשבילם ובשבילי.
יומולדת שמייח ישראל.

עוד מהבלוג של מיה מיטב-מגן

תצוגה מקדימה

בישול בריא עם עירית אורגניק

אני אוהבת סדנאות בישול. זה לא רמז, אני באמת נהנית ללמוד ולהעשיר את המזווה ואת מחברת המתכונים שלי, וליהנות מחברת חובבות קולינריה שכמותי. ולא פחות חשוב – לאכול. אה, אתן אומרות לעצמכן, אז תתחילי מהסוף – יש ארוחה נהדרת בסיום...

תצוגה מקדימה

עוגת תפוחים מפנקת ובריאותית בעשר דקות

נגיד שאת* מארחת את המשפחה המורחבת לחג. ונגיד שהשולחן מסודר יפה-יפה ואפילו בזמן ואת בדרך למקלחת מרעננת. ונגיד שבזמן המקלחת את מפזמת לך שירי חג, כמו: ׳מה חדש? תפוח בדבש׳. ואז זה מכה בך. לא הכנת קינוח. אין קינוח לארוחה. ארוחת...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

10 תובנות לגיל 40+

אחרי שהתאוששתי מחגיגות יומולדת 40, ממרומי שנה אחת כבר אפשר לסכם: גיל 40 הרבה פחות מפחיד ממה שנהוג לחשוב, למעשה הוא מאד נוח וידידותי למשתמשת. אנו הנשים, הרי משתבחות כמו יין טוב, וכעת אנחנו יותר...

תגובות

פורסם לפני 4 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה