הבלוג של מיה מיטב-מגן

אמא ירוקה

כותבת בעיקר לילדים, קוראת ספרים עם הפי אנד, מבשלת ואופה אוכל בריא ונטול בע"ח, מגדלת שלושה בנים, בת זוג לעוד אחד וחולמת מה לעשות כשאהיה גדולה...

עדכונים:

פוסטים: 161

החל ממאי 2011

עובדה ועוד עובדה Vs לא קל להיות גיבור-על

25/06/2017

מי שעוקב/ת אחרי כבר יודעים עד כמה אני אוהבת ומעריכה פיקצ’ר בוקס (Picture Books) טובים. אפילו כתבתי על זה מאמרצ’יק שהתפרסם במגזין ששל ‘צומת ספרים’ שיצא לכבוד שבוע הספר:

בארצנו הקטנטונת וחובבת המלמלת, קשה למצוא פיקצ’ר בוקס קלאסיים, כאלו שממעטים במילים ונותנים לאיורים לספר חלק מהסיפור, כאלו שלא מנסים להאכיל בכפית את הילדים וסומכים עליהם שיבינו לבד, כאלו שנותנים כבוד לז’אנר הנהדר הזה.

אני שמחה להמליץ על שני ספרים כאלו שנוספו בהתלהבות אל מדף הספרים שלנו. שניהם מאת סופרות ותיקות – מאירה פירון ורונית רוקאס – מתרגמות מנוסות ועורכות ספרי ילדים החובקות הוצאה לאור משלהן, ומאוירים על ידי מאיירות מהשורה הראשונה בארץ – אלינה גורבן ומאיה שלייפר. בקיצור, ציפות גבוהות שבהחלט באו לידי מימוש. בינתיים, הספר לא קל להיות גיבור-על הספיק לזכות בפרס רמת גן למצוינות ספרותית 2016.

שתי נקודות נוספות משיקות בין שני הספרים:

האחת – שניהם כתובים בגוף ראשון, כלומר הילד מספר את הסיפור – לשם כך על הסופרת להתכופף ולעמוד על הברכיים בכדי לראות את העולם מגובה העיניים של הגיבור.

השנייה – שניהם מיועדים לילדי גן שכבר יודעים דבר או שניים על החיים ומסוגלים מבחינה קוגניטיבית להשתעשע בהיפוך הסדר הקיים בעולם.

לא קל להיות גיבור-על | מאת: רונית רוקאס | איורים: מאיה שלייפר | הוצאת כנפים – כתר

תוצאת תמונה עבור רונית רוקאס ספרים

כל הילדים חולמים בשלב זה או אחר להיות גיבורי-על, שיהיו להם כוחות מיוחדים שיעזרו להם לצלוח את קשיי היומיום. ולא קל להיות ילד. רונית רוקאס יודעת זאת היטב, על כן ציידה את גיבור הספר שלה בכוחות-על. אבל כאלה שלא פועלים בכל תנאי, רק אם הוא ישן בתנוחה מסוימת בלילה. כבר בנקודת הפתיחה של הספר משתלבים האיורים באופן המבטיח, שאת העלילה אפשר לפענח רק על ידי שילוב בין הטקסט לאיורים.  בפיקצ’ר בוק זה משמעותי, כי באופן כזה ההורה והילד נדרשים לאותה רמת ערנות והקשבה. ניכר שלרוקאס יש חיבה עמוקה לז’אנר, אשר בא לידי ביטוי גם בספרה: בדרך של גליה, אותו אייר דיויד הול.

תמונה קשורה

לא קל להיות גיבור-על עוקב אחרי בוקר בחיי ילד, מהרגע שהוא קם בבוקר ולאורך היום שעובר עליו בגן הילדים. בזמן המשחק בגן ובחצר וכאשר הוא יוצא להציל פיה בצרה. או-אז נאלץ הגיבור שלנו להתמודד עם הבריון המקומי שלוקח לו את “ראיית הרנטגן”, כלומר: המשקפיים שלו. רוקאס מודעת לכל מהלך בסיפור, היא שומרת על נקודת המבט הילדית, ואף נותנת כבוד רב לילדים – אלו שמוצגים בסיפור ואלו השומעים אותו. ואם יורשה לי ספויילר קטן, הפתרון המקורי עם נטייה לפמיניזם שניתן למעשה הבריונות מזכיר לנו שתמיד יש מוצא מאלימות, ושאפשר לסמוך על הילדים שיחשבו מחוץ לקופסא.

מילה קטנה הפריעה לי בשטף הקריאה – “מקור האנרגיה” של הילד (כלומר: אוכל), אשר מתואם עם עולם גיבורי העל אך אפשר היה אולי לפתור את זה בעברית כ”מקור הכוח שלי”. אבל באמת שאין מה להתעכב על זוטות כשמדובר בספר נפלא שהתחבב על פעוט הבית ועלי מהרגע הראשון.

תוצאת תמונה עבור רונית רוקאס ספרים

הפער בין הטקסט לאיורים מייצר מתח ושופע הומור, פרטים ורגעים שכל ילד יזדהה איתם. סגנון האיור הנאיבי של מאיה שלייפר משתלב באופן מושלם עם הטקסט, מעשיר אותו ומשלים את הפרטים הדרושים לעלילה.

-

עובדה ועוד עובדה | מאת: מאירה פירון | איורים: אלינה גורבן | הוצאת טל מאי – ידיעות ספרים

תוצאת תמונה עבור עובדה ועוד עובדה

כותרת הספר מבטיחה לנו שמדובר בספר המדבר על עובדות. אבל מהדף הראשון כבר ברור לכל שלא מדובר כאן בעובדות מדעיות, אלא בתפיסת עולמו של הילד לעומת המבוגר. הפער הזה שומר על מתח עדין לאורך כל הסיפור ומגובה באיורים.

מאירה פירון לוקחת נושא שמוכר מבתים רבים – על ילד שזולג בכל לילה אל מיטת הוריו – עד שהוא מחליט שהגיע הזמן להפסיק עם זה, ומציגה אותו כמסע התבגרות קטן. האם הילד החליט על כך בעצמו או שטפטפו לו את הרצון הזה עד שהפך לשלו? מה אנחנו לומדים על המשפחה שבסיפור – אבא, אמא וילד – שבה הילד מרגיש שהוא “מחליט על עצמו” ומסובב את כל הבית סביבו? אני בטוחה שלסופר-נני יהיה הרבה מה לומר בנושא, אבל לשמחתנו, ספרי ילדים לא אמורים להתעסק בחינוך.

תוצאת תמונה עבור עובדה ועוד עובדה

הדובדבן שלי בן הארבע, למד מילה חדשה: עובדה = משהו שקרה באמת. שניה אחר כך כבר נדרש לערער על נכונותה, שכן הספר מציג עובדות כדבר התלוי בעיני המתבונן. כאשר חקרנו ביחד את האיורים המלווים את הטקסט לעומת העובדות המוצגות בו, חייך הפעוט בהנאה וצחק במקומות הנכונים. שהרי כל ילד מבין שאמא לא באמת רוצה להתחלף עם בנה במיטות כל לילה, וכאשר הילד מחליט על יציאה לעצמאות לילית נדרשת תושייה, נכונות ושיתוף פעולה משני הצדדים.

תמונה קשורה

האיורים של אלינה גורבן, אשר כבר שיתפה פעולה בהצלחה עם פירון בסדרת: ריגול, חיטוט ושוקו חם, משלימים את הטקסט בצורה נפלאה, מצליחים גם הם לשמור על גובה עיניו של הילד ושופעים הומור ופרטים קטנים המעשירים את הקריאה. לטעמי האישי, סגנון האיור של גורבן עובד טוב יותר לקהל יעד טיפה בוגר. האיורים בסדרת ריגול, חיטוט ושוקו חם מלווים בהרגשה של הברקה חד פעמית, ובספר הזה נדמים לי קצת פחות מעודנים.

תמונה קשורה

בכל מקרה, עובדה ועוד עובדה היא יצירה נהדרת לילדים (והורים) בעלי חוש הומור, שהיו רוצים להחזיר את הסדר הלילי בבית על כנו.

-

למי שלא מכיר/ה -
מוזמנות לבקר בבלוג שירי הילדים שלי,
המאויירים בחינניות על ידי שרית עציץ, ממש כאן.

עוד מהבלוג של מיה מיטב-מגן

תצוגה מקדימה

בישול בריא עם עירית אורגניק

אני אוהבת סדנאות בישול. זה לא רמז, אני באמת נהנית ללמוד ולהעשיר את המזווה ואת מחברת המתכונים שלי, וליהנות מחברת חובבות קולינריה שכמותי. ולא פחות חשוב – לאכול. אה, אתן אומרות לעצמכן, אז תתחילי מהסוף – יש ארוחה נהדרת בסיום...

תצוגה מקדימה

עוגת תפוחים מפנקת ובריאותית בעשר דקות

נגיד שאת* מארחת את המשפחה המורחבת לחג. ונגיד שהשולחן מסודר יפה-יפה ואפילו בזמן ואת בדרך למקלחת מרעננת. ונגיד שבזמן המקלחת את מפזמת לך שירי חג, כמו: ׳מה חדש? תפוח בדבש׳. ואז זה מכה בך. לא הכנת קינוח. אין קינוח לארוחה. ארוחת...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

10 תובנות לגיל 40+

אחרי שהתאוששתי מחגיגות יומולדת 40, ממרומי שנה אחת כבר אפשר לסכם: גיל 40 הרבה פחות מפחיד ממה שנהוג לחשוב, למעשה הוא מאד נוח וידידותי למשתמשת. אנו הנשים, הרי משתבחות כמו יין טוב, וכעת אנחנו יותר...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה