הבלוג של מיה מיטב-מגן

אמא ירוקה

כותבת בעיקר לילדים, קוראת ספרים עם הפי אנד, מבשלת ואופה אוכל בריא ונטול בע"ח, מגדלת שלושה בנים, בת זוג לעוד אחד וחולמת מה לעשות כשאהיה גדולה...

עדכונים:

פוסטים: 161

החל ממאי 2011

ארבע המלצות על ספרי ילדים מקטנטנים ועד בני נוער, ועוד אחת להורים חובבי קריאה.

31/03/2017

טיזר: אם תישארו עד הסוף (או תקפצו אליו רגע אם אתם מאלה שמתחילים לקרוא ספר מהסוף), תבינו מה פירוש הלינק הזה: החופש לקרוא.

 ~

לקטנטנים שעוד לא יודעים לשאול:

אמא, מה זה עושה? סתאאאם. אבל באמת.

מאה ושש דרוריות חביבות / מאת: סמואיל מרשק ודניאל חארמס | איורים הלה חבקין | תרגום: עינת יקיר | הוצאת עם עובד

זהו ספר מקסים שכבר זכה להמלצות רבות, ובצדק. הקלאסיקה מבית היוצר של מרשק (האחראי גם על גרסת המקור של המפוזר מכפר אזר) וחארמס מגיעה לכל פינה בלב, התרגום הקולח של עינת יקיר מתנגן מעצמו והאיורים המרנינים של הלה חבקין מנצחים על הסיפור באופן מרהיב. פורמט הקרטון המיוחד המעוגל בפינות, גורם ליד להישלח אל הספר ולהרים אותו מבלי משים. ואז כבר אי אפשר להניח לו.

תוצאת תמונה עבור מאה ושש דרוריות חביבות

~

לילדים שכבר שואלים ושואלים והלוואי והיו לי את כל התשובות:

פתאום נשבה הרוח / מאת: גלית ראב”ד | איורים: מאיה שלייפר | הוצאת כנרת

על הספר הזה הייתי יכולה להמליץ עוד לפני שראיתי אותו במו עיני. אמנם זכיתי להצצות חטופות מעל גלי הפייסבוק, אבל זו לא חכמה. בואו נגיד, שהשילוב בין גלית ראב”ד שכתבה את ספר השירים המצוין קטנטנה בגינה (שאף זכה בעיטור הפנקס לספר שירה מצטיין, ואת המאיירת ולי מינצי זיכה בפרס מוזיאון ישראל לאיור) לבין המאיירת הנפלאה מאיה שלייפר (שזכתה בפרס רמת גן לספרות ילדים מאוירת על הספר לא קל להיות גיבור על, מאת רונית רוקאס) הרים רף ציפיות גבוה.

טו מייק אה לונג סטורי שורט, הספר נהדר.

הסיפור מתאר יום בחייהם של ארבעה גיבורים קטנים – שלושה ילדים ושועל. באופן פיוטי, במקצב וחריזה מוקפדים ובליווי איורים מרהיבים, מתקיימים במקביל שני נרטיבים אשר מתאחדים בסוף: האחד – שלושה חברים-הכי-טובים שאוהבים לבלות יחד בסביבה הטבעית שליד הבית, (והכוונה פה לטבע המתפרץ ומקיף אותם) אבל דווקא היום הם רבו ונפרדו לשלוש כנפות. השני – שועל קטן ונבון שנתקע לו קוץ ברגל.
הספר מתאר מסע קטן ומשמעותי, בו ילמדו הארבעה שגם כאשר אנחנו רבים עם אהובינו וליבנו דואב – תמיד ימצא מקור לרוך ולנתינה. או כפי שניסח זאת השועל: “רק השועל לא התרגז על כלום ולא כעס על שום חבר, כאילו מעצמו ידע שגם מה שכואב – עובר.”

תוצאת תמונה עבור פתאום נשבה הרוח

~

לילדים כמעט גדולים שכבר קוראים לבד, אבל לפעמים עדין אוהבים שמקריאים להם:

כראמל 2 – הנקמה / מאת: מאירה ברנע גולדברג | קומיקס: קרן מאי מטקלף | הוצאת כנרת

את כראמל, אין ממש צורך להציג בפני ילדי ישראל. החתול הג’ינג’י החכם והשמנמן שמשחרר לחלל האוויר משפטי זן בנוסח: “חתול פוחד חמור יותר מהסכנה עצמה”, כבש את ליבותיהם כבר בספר הראשון בטרילוגיה, ומעריציו נאלצו לחכות כשלוש שנים עד ליציאת ספר ההמשך! מאירה ב”ג הבטיחה לי באופן אישי שהיא כבר עובדת במרץ על הספר השלישי.

הנקמה עוסק ברוע המתפרץ של גברת בלום, שבסיומו של הספר הראשון נפלה בפח שטמנה לה חבורת הילדים בהנהגת רובי וכראמל עצמו וכעת היא שבה להתנקם. אבל ניתן לנוער להמליץ בעצמו באופן תמציתי:

עילי (בן 9): כראמל מעולה.

נורי (בן 12): הספר הוא על הנקמה של גברת בלום וססיליה טולין, איך שהן נעזרו במרגלת מרושעת כדי שתחזיר אותן לטירה, ואי אפשר להגיד את ההמשך בלי לעשות ספויילר. פשוט תקראו.
הספר מאד מצחיק ומותח, כראמל הופך באמצע הספר לצ’יוואווה וזה מאד עצוב כי אין יותר משפטים חתוליים חכמים, אבל הוא חוזר לעצמו לקראת סוף הספר.

תמונה: אינסטגרם cramelbooks

~

לבני נוער, שאני בגילם כבר התגנבתי לספריית המבוגרים אבל היום כותבים להם ספרים נפלאים:

החיים חלקי 7 / מאת: הולי גולדברג סלואן |  הוצאת כנרת

וילו צ’אנס היא בת 12 גאונה וקצת משונה ממוצא מעורב, החובבת רפואה וגננות. יש לה אבחנות מדויקות (מידי) על המתרחש ונקודת השקפה שונה על העולם שלנו – היא רואה אותו דרך עובדות ונוסחאות, ואם אפשר בכפולות של 7. עולמה של וילו מתהפך עליה ביום בו נהרגים הוריה המאמצים בתאונת דרכים מחרידה. זהו לא ספויילר, כך נפתח הספר. לוילו יש השפעה משונה על חבורת האנשים הצבעונית הסובבת אותה בעת המקרה, השונות שלה מושכת אותם וגורמת להם לרצות לגונן עליה ולעזור לה בכל מחיר, וזה מה שמציל אותה מידי הרשויות שממהרות לטפל במקרה הטראגי.

לא אלאה אתכם בפרטים, זהו ספר עצוב ונוגע ללב, משעשע ובאופן כללי מקסים ומומלץ לבני הנוער ולכם, כמובטח על הכריכה. שני עניינים קטנים, בכל זאת. הראשון: הספר מסופר לסירוגין בגוף ראשון ומספר כל יודע – החלק המוצלח, לטעמי, הוא כאשר וילו היא המספרת. יש לה נקודת השקפה מרתקת על העולם והייתי שמחה לקרוא באופן כזה את כל הספר. אבל מי כמוני יודעת שזה קשה ומגביל עד מאד, ולכן ישנם פרקים המסופרים ע”י מספר כל יודע שמשלים את המידע הנחוץ. זה כתוב יפה ומרגש אבל אני אישית פחות מחבבת ספרים שמשלבים נקודות מבט.
העניין השני: וילו היא גאונה. היא מוציאה ציון מושלם בבחינה בספרות ולכן נחשדת במרמה ונשלחת אל היועץ, מקרה המהווה מנוע מרכזי בעלילה. מהיכרותי עם ילדים בעלי משכל עודף, ואני לא רוצה לעשות הכללות, אבל יש להם נטייה לאמץ תחום או אשכול ידע בהם הם מבריקים. וילו שלנו יודעת פשוט הכל. זה טיפה לא אמין, הייתי רוצה לראות איך היא תגיב למשהו שהיא לא יודעת. במחשבה שניה, היא לא יודעת לייצר קשרים אנושיים ולומדת את זה במהלך הספר, אבל זה כבר כל הסיפור, לא?

תוצאת תמונה עבור החיים חלקי 7

~

ולאלו שכל הזמן שואלים אותם שאלות והם מחפשים תשובה:

סיפורים יכולים להציל / מאת: מרית בין ישראל | הוצאת סל תרבות ארצי ועם עובד

בבואנו לקרוא לילדינו ספרי ילדים (בואו, בואו בהמוניכם), ההסתכלות שלנו על המושג הסיפורי כבר איננה כמו פעם פעם לפני הרבה שנים, כשהיינו ילדים בעצמנו. ספרים רבים נכתבים על אגדות ומקומה של ספרות הילדים ותולדותיה, אבל מרית ב”י מציעה זווית התבוננות מרתקת על הנושא.

באסופת המסות, המתבססת על הבלוג המצוין: עיר האושר, מניחה מרית ב”י אגדות וסיפורים אחת על גבי השניה כמו שקף (דימוי שלה), וברצף אסוציאטיבי ורחב ידיעה עד אין שיעור, מגלה וחושפת עוד מחומרי הגלם שמהם מורכבים הסיפורים עצמם. החל בסיפורי אלף לילה ולילה, דרך אנדרסון ואגדות האחים גרים וכלה בברכט ועגנון, אנחנו מגלים איך, לאורך כל ההיסטוריה, סיפורים באמת יכולים להציל. אני יודעת שלי זה עבד.

תוצאת תמונה עבור סיפורים יכולים להציל

——————————————————–

החופש לקרוא – סופרים, משוררים ומאיירים לילדים ממליצים על ספרים משלנו.

המלצה אחרונה אבל לא פחות חשובה: לכבוד חופש פסח ובשם אהבת הקריאה, הסופרת עדי זליכוב רלוי ואני פתחנו במיזם מרנין, בו הזמנו סופרים ומאיירים לילדים להמליץ על ספרים מתוצרת הארץ. כך נפיץ את הבשורה וניזכר כולנו למה ומה אנחנו אוהבים לקרוא.

איור מהמם: נורי בן 12

מזמינה להצטרף לדף הפייסבוק ולעקוב, לשתף והעיקר – לקרוא וליהנות. 

-


למי שלא מכיר/ה -
מוזמנות לבקר בבלוג שירי הילדים שלי,
המאויירים בחינניות על ידי שרית עציץ, ממש כאן.

עוד מהבלוג של מיה מיטב-מגן

Thumbnail

בישול בריא עם עירית אורגניק

אני אוהבת סדנאות בישול. זה לא רמז, אני באמת נהנית ללמוד ולהעשיר את המזווה ואת מחברת המתכונים שלי, וליהנות מחברת חובבות קולינריה שכמותי. ולא פחות חשוב – לאכול. אה, אתן אומרות לעצמכן, אז תתחילי מהסוף – יש ארוחה נהדרת בסיום...

Thumbnail

עוגת תפוחים מפנקת ובריאותית בעשר דקות

נגיד שאת* מארחת את המשפחה המורחבת לחג. ונגיד שהשולחן מסודר יפה-יפה ואפילו בזמן ואת בדרך למקלחת מרעננת. ונגיד שבזמן המקלחת את מפזמת לך שירי חג, כמו: ׳מה חדש? תפוח בדבש׳. ואז זה מכה בך. לא הכנת קינוח. אין קינוח לארוחה. ארוחת...

תגובות

פורסם לפני 7 years
Thumbnail

10 תובנות לגיל 40+

אחרי שהתאוששתי מחגיגות יומולדת 40, ממרומי שנה אחת כבר אפשר לסכם: גיל 40 הרבה פחות מפחיד ממה שנהוג לחשוב, למעשה הוא מאד נוח וידידותי למשתמשת. אנו הנשים, הרי משתבחות כמו יין טוב, וכעת אנחנו יותר...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות