הבלוג של מיה מיטב-מגן

אמא ירוקה

כותבת בעיקר לילדים, קוראת ספרים עם הפי אנד, מבשלת ואופה אוכל בריא ונטול בע"ח, מגדלת שלושה בנים, בת זוג לעוד אחד וחולמת מה לעשות כשאהיה גדולה...

עדכונים:

פוסטים: 161

החל ממאי 2011

סיפור אגדה מודרני על אב שבחר להביא ילדים לעולם לבד בתהליך פונדקאות.

29/01/2017

כתבה: אורלי דביר | איורים: נאוה אייבל | עריכה: תמי שם טוב | הוצאה עצמית 2016

כל הורה מכיר את הרגע בו הילד/ה תולה בך עיניים גדולות ותוהה איך באים תינוקות לעולם. זהו כר פורה לאינטימיות בין דורית, למגוון רגשות – החל ממבוכה וצחקוקים, שמחה והתרגשות, ולכן ספרים רבים מנסים לתווך לילדים את המידע ולסייע להורים לבלוע את הצפרדע הזו.

אבל לא הכל דבורים וציפורים. יש ילדים וילדות שבאו לעולם למשפחות בהרכבים אחרים מאמא-אבא-בייבי, וגם להם מגיעה תשובה כנה ואמיתית לשאלה האלמותית.

“ספרות מטעם” זו לא כוס התה שלי, אבל אני מאמינה שלכל ילד/ה מגיע לקרוא על ילדים הנמצאים באותו מצב כמוהם ולהרגיש נורמאליים ושייכים, ולכן טוב שיש מי שבוחר להתגייס ולכתוב ספרים בנושאים שעד לא מזמן נחשבו טאבו והס מלהזכיר, כמו: הורות חד-מינית או יחידנית, הורים גרושים, אחים חורגים ועוד.

בשל מיעוט הספרים המספרים נרטיב אלטרנטיבי להולדת ילדים בכלל ובתהליך פונדקאות בפרט, ד”ר אורלי דביר, החליטה לעשות מעשה, ורקמה סיפור אגדה מחורז על שלוש נסיכות ואביהן המיוחד והנדיר, שהחליט להביא לעולם ילדים לגמרי לבדו.

ד”ר אורלי דביר היא תרפיסטית לילדים במקצועה, אשר פוגשת לא מעט ילדים שסיפור הבאתם לעולם מושתק – מאומצים, תרומת ביצית לאמהות יחידניות, משפחות של אבות ועוד. בראיון טלפוני סיפרה לי, שהתחושה שעולה בחדר כאשר הילד מטיל את הפצצה של: איך באתי לעולם? היא קודם כל שתיקה וגמגום. ואז מסתכלים עליה כדי שתוציא אותם מהמבוכה. לילדים יש תחושה של משא כבד שהם צריכים לתווך, ולהורים יש ציפייה שהסביבה תבין ותתארגן.

לצורך הסקירה, פצחתי בתחקיר אינטרנטי קצר תחת הכותרת: ספרי ילדים בנושא פונדקאות, ומצאתי כותרים בודדים:

מי ידגור על הביצה שלי? / מאת: אטי שמידוב. יצא ב- 2015 בהוצאה עצמית.

ספר המיועד להסביר לילדים את התהליך המורכב הנקרא ‘פונדקאות’. סיפורם של התרנגולים ריקה וריקו שרצו אפרוחים אך לא הצליחו בעצמם. את הספר כתבה אטי שמידוב, אשה חרדית אשר הביאה לעולם שני ילדים שנולדו בתהליך פונדקאות, בשל אי יכולתה להרות.

האבאים של גל ונועה / מאת: שוש פנקס. יצא ב- 2012 בהוצאת רימונים.

לנועה ולגל יש שני אבות, איתי ויואב, הן נולדו בתהליך פונדקאות. זהו סיפור משותף למשפחות רבות, חד מיניות במדינת ישראל ובעולם כולו.

-

אורלי, מה הביא אותך לכתוב את הספר?

הרצון לספר נרטיב אלטרנטיבי לסיפור הולדת הילדים הוא העיקר כאן, לאו דווקא הפונדקאות. ילדים שואלים המון שאלות, כמו: מה זה המשפחה שלנו? איך הגענו לעולם? וכאשר הילד נולד מתרומת זרע או בפונדקאות, אלו דמויות נוכחות-נפקדות. ילדים שלא מספרים להם את האמת ממציאים לעצמם סיפורים אחרים, למשל: שהם מאומצים, או שמצאו אותם בסל כמו בסיפור אגדה. לכן חשוב לספק להם נרטיב אמיתי.

למה שלוש הנסיכות והאיש הנדיר?

הגיבור של הסיפור מבוסס על בן משפחה. ה”נדיר” מגדיר את האב בסיפור, רציתי לשים את הבנות בפרונט, והיה לי חשוב שילדים והורים יוכלו להזדהות, כי זה מחייב נכונות להיות מיוחד וזה לא תמיד לא קל, זה דורש התמודדות לאורך כל שלבי החיים. צריך לשאת את המבטים של הסביבה על השונות, להתיידד עם המשמעות של להיות לבד, ולכן בחרתי להישאר עם הכותרת ולא לתת לאבא שם. האיש ה”נדיר” עשה משהו אחר, הוא החליט להביא לעולם שלוש ילדות לבדו, זו בחירה בלתי רגילה. מה ההרגשה להיות הורה יחיד, הוא הרי יודע שזו אחריות שלו לגדל את הילדות.

בספר שזורים מסרים מעולם הטיפול – מה היה לך חשוב להעביר?

כל ילד שבא לעולם, במיוחד ממשפחות אחרות – מישהו חלם, רצה ודמיין אותו והיה צריך להגיע לקצה העולם כדי להגשים את החלום. זה בא לידי ביטוי גם באיורים, ולכן גם יש את הפיות שעזרו להגשים את החלום. היה לי חשוב להכניס לסיפור מרחב של פנטזיה ודמיון. כל הספר מסופר לפני השינה, לא במובן של סיפור ערש, אלא במובן שלפני השינה עולים אצל ילדים דאגות וחששות.

ילדים תוהים, מי זו התורמת, הם לא מצליחים לדמיין שהיו פעם בתוך הבטן כי אבא לא היה בהריון, ולכן ההמחשה בספר ובאיורים. האיור שסוגר את הספר הוא משפחתי ומראה את האב והבנות כמשפחה מאוחדת.

מכיוון שאין בסיפור הספציפי הזה אמא חוץ מהתורמת, הכנסתי אמא קונקרטית – אוניברסלית – זו האמא של הגיבור – אשה חמה ואוהבת עם ניחוח של בית ותבשילים.

בזכות הריתמוס והחריזה אני חושבת שהספר מתאים לגילאי 3-4 ואפילו עד 10. כל גיל יכול להשתהות על משהו אחר. אפשר ממש להמחיז אותו תוך כדי הקראה.

והכי חשוב – רציתי לתת לילדים את הלגיטימציה לשאול שאלות, כמו: האם יש אמא בכל הסיפור? הילד חושש לעיתים שאם הוא ישאל אז ההורה יפגע. ושיש גם שאלות שאין עליהן תשובה, מותר לשאול הכל אבל לא תמיד יש תשובה. לא לפחד לשאול.

-

את הספר ניתן לרכוש ישירות מאורלי דביר, באימייל: [email protected]

עוד מהבלוג של מיה מיטב-מגן

תצוגה מקדימה

בישול בריא עם עירית אורגניק

אני אוהבת סדנאות בישול. זה לא רמז, אני באמת נהנית ללמוד ולהעשיר את המזווה ואת מחברת המתכונים שלי, וליהנות מחברת חובבות קולינריה שכמותי. ולא פחות חשוב – לאכול. אה, אתן אומרות לעצמכן, אז תתחילי מהסוף – יש ארוחה נהדרת בסיום...

תצוגה מקדימה

עוגת תפוחים מפנקת ובריאותית בעשר דקות

נגיד שאת* מארחת את המשפחה המורחבת לחג. ונגיד שהשולחן מסודר יפה-יפה ואפילו בזמן ואת בדרך למקלחת מרעננת. ונגיד שבזמן המקלחת את מפזמת לך שירי חג, כמו: ׳מה חדש? תפוח בדבש׳. ואז זה מכה בך. לא הכנת קינוח. אין קינוח לארוחה. ארוחת...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

10 תובנות לגיל 40+

אחרי שהתאוששתי מחגיגות יומולדת 40, ממרומי שנה אחת כבר אפשר לסכם: גיל 40 הרבה פחות מפחיד ממה שנהוג לחשוב, למעשה הוא מאד נוח וידידותי למשתמשת. אנו הנשים, הרי משתבחות כמו יין טוב, וכעת אנחנו יותר...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה