הבלוג של מיה מיטב-מגן

אמא ירוקה

כותבת בעיקר לילדים, קוראת ספרים עם הפי אנד, מבשלת ואופה אוכל בריא ונטול בע"ח, מגדלת שלושה בנים, בת זוג לעוד אחד וחולמת מה לעשות כשאהיה גדולה...

עדכונים:

פוסטים: 161

החל ממאי 2011

ספר ילדים חדש לשוחרי אמנות צעירים, ולחובבי תעלומות בלשיות ועכברים.

13/09/2016

האף של וינסנט / מאת ישי (אישי) רון, בהוצאת רימונים. איורים: חוליה פיליפונה-ארז.

היחסים בין אדם לעכברו מזמן לא היו יפים כל כך כמו בסיפור המתוק על ז’ראר העכבר חובב האמנות והנריק ואן אייק, שומר במוזיאון ואן גוך שבאמסטרדם וצייר חובב בעצמו, גיבורי הספר: “האף של וינסנט”.

עכברים מככבים בספרי הילדים מאז ומעולם; החל ממעשיות עם כמו: “עכבר הכפר ועכבר העיר” ו”העכבר והאריה”, דרך העכבר הנבון והיצירתי מ”טרופותי”, חברו מ”מרק עכברים”, “איפה אחותי” הנהדר, “מייסי העכברה” החביבה וכמובן “ג’רונימו סטילטון” רב המעללים.

אבל בספר הזה נבחנת מערכת היחסים בין אדם מבוגר – הנריק – לחברו העכבר – ז’ראר, אשר מעמידה קטן אל מול גדול, ומייצגת את כל מערכות היחסים בין קטנים לגדולים, ובראשם – בין ילד (קטן) להוריו (הגדולים). “הנריק וז’ראר נפגשו לראשונה בדיוק באותו המשרד הקטן שבו הם נוהגים לאכול את ארוחת העשר שלהם” והפכו לחברים, מכיוון ששניהם אהבו מאד אמנות, הם הביטו מדי יום בציורים שבמוזיאון ושוחחו עליהם, חלקו ביניהם ארוחות ואף ציירו ביחד. “‘גם אני התגעגעתי אליך, הנריק,’ היה ז’ראר משיב והשניים היו פותחים בסדרת שאלות כיצד עבר עליהם הלילה ומה קרה ומה חדש, והיו מתרגשים כאילו לא התראו שבועות ארוכים, כי ככה זה בין חברים טובים מאד”.

גיבור נוסף ולא פחות חשוב כאן, הוא הצייר ההולנדי המפורסם וינסנט ואן גוך, אשר אפו המכורסם מניע את העלילה ומוביל לקרע בין הנריק לז’ראר. יום אחד מגלה הנריק כי מישהו כרסם בלי בושה (!) את אפו של ואן גוך בציור המפורסם ובלי למצמץ מאשים מיד את ז’ראר.

מי שתציל את המצב תהיה דווקא ילדה – לאורה הנבונה והמעשית – בתו של הנריק, אשר תזכיר לאביה (ולנו) שגם מבוגרים לפעמים מסתבכים בצרות ושיש לנו מה ללמוד מילדינו. “‘אני לא מבינה מדוע אנשים מבוגרים צריכים להסתיר את זה שהם עצובים’, אמרה לאורה”. לאורה מבחינה שאביה אינו כתמול שלשום ושואלת אותו מה קרה. הוא מספר לה על גורל אפו של וינסנט ומי האשם, והיא בתמורה מעלה את ענין ה-’בחזקת חף מפשע עד שיוכח אחרת’, ושואלת: “אבל אבא, האם רק לז’ראר יש שיניים חדות?” הנריק מיד מבין שבתו צודקת ושניהם יוצאים למשימה בלשית למצוא את האשם האמיתי ולזכות את ז’ראר העכבר.

הספר כתוב בשפה קולחת, עשירה בפרטים על הדמויות ועל סביבתן, על הולנד – מנהגיה ומאכליה ועל מוזיאון ואן גוך, עד שאפשר לחוש כאילו אנחנו ממש מכירים את הגיבורים, מה שתורם למתח העדין שבקריאת הסיפור. על גב הספר מובטחת “תעלומה בלשית רבת קסם, שתרתק את הקוראים הצעירים עד העמוד האחרון” – להרגשתי, המתח פה נוצר בעיקר כי אנחנו דואגים לדמויות ומה יהיה על ז’ראר המסכן, שנזרק על ידי הנריק מבלי לבדוק לעומק את העובדות. הרי כל ילד יודע שיהיה סוף טוב לסיפור, וז’ראר ימצא זכאי, ולכן טוב עשה רון שהכניס אותנו לעומק הסיפור והשלכותיו על כל אחד מהמעורבים, כי כאן טמון השיעור האמיתי עבור הקוראים הצעירים. כן, גם מבוגרים לפעמים טועים, ובכעס רגעי יכולים להפוך עולמות, וכן, (בעולם אידיאלי) אנחנו מקשיבים לילדים שלנו, יש ערך ותרומה למעשיהם, ויש מקום בעולמנו לבקשת סליחה וקבלת מחילה.

האיורים של חוליה פיליפונה-ארז שובי לב ועובדים נהדר גם בשחור לבן. זוהי מאיירת שמאחוריה כבר כמה ספרי ילדים, ונסיונה ניכר גם כאן – בעיבודים היפים והלא-מתיילדים לציורי ואן גוך, ברפרנס לספרי בלשים וכן בעיצוב הדמויות. הדמויות נראות בעלות אופי ולכן מוסיפות ערך מעבר לסיפור שהן מלוות. כמו כן, הערכתי את הבחירה לעצב את דמותה של הילדה לאורה עם תלתלים שופעים ולא כמצופה מילדה הולנדית – להיות בלונדה.

הספר מיועד לראשית קריאה, אך לטעמי ילדים סקרנים מגיל 5-6 ישמחו למבוגר גדול ואוהב שיקריא להם אותו לפני השינה.

-

למי שלא מכיר/ה -
מוזמנות לבקר בבלוג שירי הילדים שלי,
המאויירים בחינניות על ידי שרית עציץ, ממש כאן.

עוד מהבלוג של מיה מיטב-מגן

תצוגה מקדימה

בישול בריא עם עירית אורגניק

אני אוהבת סדנאות בישול. זה לא רמז, אני באמת נהנית ללמוד ולהעשיר את המזווה ואת מחברת המתכונים שלי, וליהנות מחברת חובבות קולינריה שכמותי. ולא פחות חשוב – לאכול. אה, אתן אומרות לעצמכן, אז תתחילי מהסוף – יש ארוחה נהדרת בסיום...

תצוגה מקדימה

עוגת תפוחים מפנקת ובריאותית בעשר דקות

נגיד שאת* מארחת את המשפחה המורחבת לחג. ונגיד שהשולחן מסודר יפה-יפה ואפילו בזמן ואת בדרך למקלחת מרעננת. ונגיד שבזמן המקלחת את מפזמת לך שירי חג, כמו: ׳מה חדש? תפוח בדבש׳. ואז זה מכה בך. לא הכנת קינוח. אין קינוח לארוחה. ארוחת...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

10 תובנות לגיל 40+

אחרי שהתאוששתי מחגיגות יומולדת 40, ממרומי שנה אחת כבר אפשר לסכם: גיל 40 הרבה פחות מפחיד ממה שנהוג לחשוב, למעשה הוא מאד נוח וידידותי למשתמשת. אנו הנשים, הרי משתבחות כמו יין טוב, וכעת אנחנו יותר...

תגובות

פורסם לפני 4 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה