הבלוג של מיה מיטב-מגן

אמא ירוקה

כותבת בעיקר לילדים, קוראת ספרים עם הפי אנד, מבשלת ואופה אוכל בריא ונטול בע"ח, מגדלת שלושה בנים, בת זוג לעוד אחד וחולמת מה לעשות כשאהיה גדולה...

עדכונים:

פוסטים: 161

החל ממאי 2011

המלצה חמה על סיפורו של גילגמש הצעיר – במיוחד לילדים חובבי מיתולוגיה.

20/08/2016

 גילגמש הצעיר והגן המכושף / מאת: שירלי גרץ, בהוצאת אֶנְכִּי. איורים: אוריאל זוהר.

אצלנו בבית אוהבים סיפורי מיתולוגיה. השילוב בין סיפורי הרפתקאות מסמרי שיער, אלים גדולים מהחיים, ניחוח של מדינות מרוחקות ותרבויות עתיקות משרות עלינו קסם. לכן שמחנו כאשר גילגמש הצעיר והגן המכושף, מאת שירלי גרץ, נחת אצלנו בתיבת הדואר.

במיתולוגיה היוונית כבר חפרנו לעומק עם מבחר ספרים, טעמנו מיתוסים של עמים נוספים עם סדרת “שישה גיבורים גדולים” מאת שהם סמיט (שם גם פגשנו לראשונה את גילגמש), אך בהחלט יש לנו במקום על המדף לעוד ספרים מהז’אנר.

ד”ר שירלי גרץ היא אשורולוגית, כלומר: חוקרת המתמחה בתרבות ובהיסטוריה של לשונות מסופוטמיה העתיקה וביניהן גם כתב היתדות. במהלך לימודיה התעמקה במיתולוגיה של המזרח הקדום ונתקלה בגילגמש – או כפי שהיא מגדירה אותו – מלך רודן וקצת היפר-אקטיבי, והרפתקאותיו שימשו לה השראה לכתיבת ספר ילדים.

לכבוד הספר פתחה הסופרת בעלת החזון את הוצאת “אֶנְכִּי”, וגייסה בהצלחה מימון ב-הדסטארט. אנכי לפי השומרים היה אל החכמה אוהב האדם, ומה יותר מתאים משם שכזה להוצאת ספרים?

ולענייננו: גילגמש הצעיר הוא בן של המלך לוגלבנדה והאלה נינסון, ולכן שונה משאר הילדים ב-אדובה (בית הספר). יש לו כוחות מיוחדים שמתגלים לאורך הספר, אבל הוא חש בודד ונוטה להסתבך בצרות.

הסיפור מתחיל כאשר יום אחד גילגמש הצעיר מסתבך בצרה, ממנה לא יוכל לצאת בלא פגע – הוא שובר בטעות פסל של אל במקדש, חטא נוראי בארץ שומר שהעונש על כך הוא מוות. האלים יורדים מהשמיים וכועסים מאד. אמו האלה מתערבת לטובתו, וכעונש הוא נשלח לגן המכושף עם משימה שתציל את כבודו האבוד: למצוא פרא-אדם בשם אֶנְכִּידוֹ ולהפוך אותו למענטש.

אל דאגה, כמו בכל סיפור מיתולוגיה טוב, אמו הדואגת מציידת אותו באלת קסם ותיק מיוחד, ושולחת לו מורה דרך בדמות הנשר “אנזו”, חצי נשר-חצי אריה. אנזו הוא שמפגיש את גילגמש המופתע עם הפרא אנכידו ורומז לו שלמרות השוני ביניהם יש להם הרבה מן המשותף. “שניכם לא ינקתם מאמכם — אתה ינקת מהמינקת שלך, ואילו אנכידו ינק מהצביות שגידלו אותו, שניכם שונים מכל הסובבים אתכם. אנכידו שונה מהחיות שביניהן הוא חי, ואתה שונה מכל הילדים בעירך”.

האם יצליח גילגמש במשימה? לא אחשוף עוד פרטים, אבל מובטח הפי-אנד.

הספר כתוב באופן משכנע בגוף ראשון, בשפה עדכנית אך עם כבוד לעת העתיקה. הסגנון זורם וקצבי, וכל פרק מתחיל ומסתיים בדרמה שלא נותנת לקורא (ולמקריא) להניח את הספר מהידיים. הסגנון הזכיר לי במקצת את הספר הנהדר “מרים, ספרי לי את” מאת אורנה פילץ – אשר גם הוא מסופר בגוף ראשון על ידי מרים, הגיבורה, ומתואר בכנות ובאופן אישי. מעבר לעלילה הקולחת, שני הספרים מספקים הצצה מרתקת ומרחיבת אופקים לתרבות העתיקה.

האיורים של אוריאל זוהר מצוינים. המונוכרומטיות מוסיפה אווירה והם נראים כאילו נמצאו בחפירה ארכיאולוגית והסופרת עשתה עליהם פו כדי להסיר מהם את האבק.

ולחובבי תורת הנסתר – צפויה הפתעה – שמות הפרקים כתובים בכתב יתדות, וניתנים לפיענוח בעזרת מקרא שנמצא בעטיפה. איזה רעיון נהדר!

ספר ההמשך כבר נמצא בעבודה, הרי גילגמש הצעיר צריך לצאת מהגן המכושף ולחזור הביתה.

יש למה לצפות.

מיועד לילדים בגילאי 6-9 ולחובבי הז’אנר.

-

למי שלא מכיר/ה -
מוזמנות לבקר בבלוג שירי הילדים שלי,
המאויירים בחינניות על ידי שרית עציץ, ממש כאן.

עוד מהבלוג של מיה מיטב-מגן

תצוגה מקדימה

בישול בריא עם עירית אורגניק

אני אוהבת סדנאות בישול. זה לא רמז, אני באמת נהנית ללמוד ולהעשיר את המזווה ואת מחברת המתכונים שלי, וליהנות מחברת חובבות קולינריה שכמותי. ולא פחות חשוב – לאכול. אה, אתן אומרות לעצמכן, אז תתחילי מהסוף – יש ארוחה נהדרת בסיום...

תצוגה מקדימה

עוגת תפוחים מפנקת ובריאותית בעשר דקות

נגיד שאת* מארחת את המשפחה המורחבת לחג. ונגיד שהשולחן מסודר יפה-יפה ואפילו בזמן ואת בדרך למקלחת מרעננת. ונגיד שבזמן המקלחת את מפזמת לך שירי חג, כמו: ׳מה חדש? תפוח בדבש׳. ואז זה מכה בך. לא הכנת קינוח. אין קינוח לארוחה. ארוחת...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

10 תובנות לגיל 40+

אחרי שהתאוששתי מחגיגות יומולדת 40, ממרומי שנה אחת כבר אפשר לסכם: גיל 40 הרבה פחות מפחיד ממה שנהוג לחשוב, למעשה הוא מאד נוח וידידותי למשתמשת. אנו הנשים, הרי משתבחות כמו יין טוב, וכעת אנחנו יותר...

תגובות

פורסם לפני 4 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה