הבלוג של מיה מיטב-מגן

אמא ירוקה

כותבת בעיקר לילדים, קוראת ספרים עם הפי אנד, מבשלת ואופה אוכל בריא ונטול בע"ח, מגדלת שלושה בנים, בת זוג לעוד אחד וחולמת מה לעשות כשאהיה גדולה...

עדכונים:

פוסטים: 161

החל ממאי 2011

מה הקשר בין הפיה ‘שבע-עשרה’ ליערות הכרמל? ספר ילדים חדש מאת רונית ש’ דינצמן.

01/08/2016

לב היער, מאת רונית ש’ דינצמן, בהוצאת מפרש (הוצאה עצמית) ובהפקת סוכנות כריכה.

ספר קסום* שהוא לפני הכל שיר הלל לאהבת הטבע, החי והצומח של הארץ ושל יערות הכרמל בפרט. הוא מתרחש במשך שנה בדיוק וחולף דרך כל העונות והשינויים העוברים על היער.

הסופרת (והמאיירת), רונית ש’ דינצמן טוותה עולם דמיוני בו מתרחש סיפור צמיחה והתבגרות של פיה בין פיות, אך ילדות (וילדים) יוכלו למצוא את עצמן מתמודדות עם אותן בעיות שפיה ‘שבע-עשרה’ שלנו עוברת.

כמו כל הפיות, ’שבע-עשרה’ נולדה מתוך צחוק-חלום של תינוקת אשר התגלגל ונישא עד ליער, ונוצרה על פרח. שם היא ישנה עד שמלכת הפיות עירה אותה בנשיקה, בלילה האחרון של חודש פברואר.

לא עובר זמן רב והפיה מגלה שהיא לא ככל הפיות. היא לא מתעניינת בדברים שנראים לה שטחיים כמו שמלה יפה או שמירה על הפרחים היפים, אלא רוצה לעזור ולהציל את כל הצמחים והיצורים שאף פיה אחרת לא טורחת אפילו להכיר בקיומם. היא חשה שהיא שונה משאר חברותיה, לא שייכת. היא מגלה בתוכה כוחות קסם וריפוי ומשתמשת בהם בחוכמה. כאשר הפיות האחרות לועגות לה היא נאלצת להסתתר מפניהן ואף לעבור להתגורר במערה משלה. המסע שעוברת פיה ‘שבע-עשרה’ מחשל ומעצים, היא מתמודדת עם כל הצרות באומץ ובחכמה ויוצאת מהן מחוזקת. רק אז היא מגלה את הייעוד האמיתי שלה, מקבלת שם והדרכה צמודה ממלכת הפיות וזוכה בכל הקופה.

איור מתוך הספר של רונית ש’ דינצמן

דינצמן בוגרת לימודי ביולוגיה וחובבת טבע והדבר ניכר לכל אורך הספר. בנוסף לסיפור העלילתי שהיא מספרת, היא גם לוקחת את הזמן ללמד אותנו על הצמחייה המקומית, ובעלי החיים שנמצאים בכרמל. הצטערתי שלא שילבה יותר איורים – ממש מתבקשים פה תרשימים מספרי הקסם של מלכת הפיות, פיה המתעוררת על פרח, או דוגמאות של הפרחים והפיות. אני מניחה שזה ענין תקציבי ומאחלת לספר להתפתח ולצמוח במהדורות הבאות שיודפסו.

עוד אציין בשמחה, שהספר מצטרף לז’אנר ספרי פנטזיה ארצישראלית, לצד ספר הנוער הנהדר: אגם הצללים  מאת רוני גלבפיש (אשר יצא גם הוא בהוצאה עצמית) – והגיע הזמן שימלא מדף שלם. אגם הצללים חלש על אזור הכנרת ומדבר יהודה בואכה ים המלח, בעוד לב היער מתרחש ביערות הכרמל. בשני הספרים אפשר לחוש באהבת הארץ של הסופרות, אשר שידכו את סיפורי הפיות והפנטזיה בצורה הומוגנית אל הנוף המקומי.

דינצמן אף שוזרת בספר ביקורת והערות הנוגעות לשמירה על הסביבה, למשל: מדוע בני האדם נוטעים עצי אורן בהר הכרמל ולא אלונים ואלות שיותר מתאימים לנוף והאקלים המקומיים, או דאגה מהשרפות שפורצות ביער בגלל בני האדם.

קסם של ספר. כתוב בעדינות ובאווירת חוצלארץ השמורה לאגדות. למרות שהספר לקח על עצמו לקדם אג’נדה (חברתית, מוסרית וסביבתית) – הוא לא סובל מעודף דידקטיות ומלא באופטימיות ואהבת החי, הצומח והאדם.

מיועד לילדים בגילאי 9-12, אך ארשה לעצמי לסווג ולסייג (לצערי) – לילדות בגילאי 8-10, לפיכך, היה אפשר לנקד את הספר ולהוסיף לו עוד איורים. ניתן להשיג בכל חנויות הספרים.

-

* “קסום! קסום!” מריעות הפיות למראה קסמיה של המלכה (מתוך הספר, עמ’ 24).

-

למי שלא מכיר/ה -
מוזמנות לבקר בבלוג שירי הילדים שלי,
המאויירים בחינניות על ידי שרית עציץ, ממש כאן.

עוד מהבלוג של מיה מיטב-מגן

תצוגה מקדימה

בישול בריא עם עירית אורגניק

אני אוהבת סדנאות בישול. זה לא רמז, אני באמת נהנית ללמוד ולהעשיר את המזווה ואת מחברת המתכונים שלי, וליהנות מחברת חובבות קולינריה שכמותי. ולא פחות חשוב – לאכול. אה, אתן אומרות לעצמכן, אז תתחילי מהסוף – יש ארוחה נהדרת בסיום...

תצוגה מקדימה

עוגת תפוחים מפנקת ובריאותית בעשר דקות

נגיד שאת* מארחת את המשפחה המורחבת לחג. ונגיד שהשולחן מסודר יפה-יפה ואפילו בזמן ואת בדרך למקלחת מרעננת. ונגיד שבזמן המקלחת את מפזמת לך שירי חג, כמו: ׳מה חדש? תפוח בדבש׳. ואז זה מכה בך. לא הכנת קינוח. אין קינוח לארוחה. ארוחת...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

10 תובנות לגיל 40+

אחרי שהתאוששתי מחגיגות יומולדת 40, ממרומי שנה אחת כבר אפשר לסכם: גיל 40 הרבה פחות מפחיד ממה שנהוג לחשוב, למעשה הוא מאד נוח וידידותי למשתמשת. אנו הנשים, הרי משתבחות כמו יין טוב, וכעת אנחנו יותר...

תגובות

פורסם לפני 4 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה