הבלוג של שרון מרק

50 גוונים של ירוק

מרצה באקדמיה לכלכלת אנרגיה, סביבה וקיימות, חינוך סביבתי. מפתחת מודלים עירוניים להתנהגות סביבתית, וחוקרת את המגזר החרדי ויחסו לנושאי סביבה וזאת במסגרת דוקטורט באוניברסיטת תל אביב. בעל החברה והבלוג ״הדבר הירוק הבא״... +עוד

מרצה באקדמיה לכלכלת אנרגיה, סביבה וקיימות, חינוך סביבתי. מפתחת מודלים עירוניים להתנהגות סביבתית, וחוקרת את המגזר החרדי ויחסו לנושאי סביבה וזאת במסגרת דוקטורט באוניברסיטת תל אביב. בעל החברה והבלוג ״הדבר הירוק הבא״ להטמעת קיימות בארגונים וברשויות המבקשות לקדם בפעילותם שגשוג חברתי כלכלי וסביבתי. מייסדת ושותפה ב״פורום המאה לקידום המצוינות״. אמא לארבעה ילדים, נשואה לשי, מתגוררת בתל אביב.

עדכונים:

פוסטים: 13

החל מאוגוסט 2016

החלטתי לשתף אתכן ביום בחיי, קצת רחוק מהמולדת. אני נמצאת בכנס השנתי של זבלנים מדופלמים בפילדלפיה. היום בבוקר נתתי לבאי הכנס את הרצאת הפתיחה (keynote).

נטלתי על עצמי אתגר לא פשוט לשכנע 200 אנשים שעושים, נושמים ומבצעים בחיי היומיום שלהם “טיפול בפסולת”, חשיבה הפוכה. חשיבה של ראשית הצינור, של הפחתה ותכנון וצמצום במקור במקום לחפש פתרונות וטכנולוגיות בסופו. 2017‏.03‏.20

ההרצאה סקרה את הבעיות שבפניהם מתמודד כבר היום העולם:

- הצורך לספק מזון לאוכלוסייה שתגיע ל 9.3 ביליון איש ב 2050, עולם שצרכיו רק הולכים ועולים בעיקר, בגלל עליה ברמת החיים שמביאה לעליה – מטורפת- בצריכה.

- העיור עצמו מאתגר את תעשיית המזון, שכן שרשרת האספקה מתארכת.

- העובדה שכבר כיום כשליש מהמזון שאנחנו מייצרים בעולם נזרק.

- המספר, הבלתי נתפס, של 750 מיליארד דולר בשנה (עפ”י נתוני ה FAO) שלמעשה, נזרקים לפח.

- שינויי האקלים שצפויים להפחית את היבולים החקלאיים ב 30%.

- ההשפעות הסביבתיות העצומות שנגרמות מייצור המזון (מים, אנרגיה, חומרי הדברה ודישון) ובהמשך, מזריקתו לפח.

ועוד ועוד אתגרים..

ברור, שהמפתחות המרכזיים לשינוי הפרדיגמות  נתונים בידי הרגולטור (החל מתכנון גידולים חקלאיים בהתאם לביקושים בצד אחד של האמצעים, עד היטל הטמנה גבוה ו/או איסור הטמנת חומר אורגני, בקצה השרשרת)

החשיבה שהצעתי לבאי הכנס היא להפוך את הזבלנים לשליחי השינוי.
במקום לחנך את הציבור להפרדה נכונה של הפסולת, יש לחנך לצריכה נבונה, להתאמת כמות האוכל המבושל (במסעדות, בבתי מלון ובבית שלנו) לצרכים. בנוסף, מאחר ואנשי הפסולת הם אנשי לוגיסטיקה מצויינים (תכנון מסלולי איסוף הפסולת) הצעתי שישתמשו בידע שלהם לפתוח ערוצי ביזנס חדשים: לשנע שאריות מזון (למשל, מהשדה החקלאי לתעשייה, מהמסעדה לנזקקים). כמובן, שההמלצה החד משמעית שהיתה לי היא לא להשתמש במשאיות האשפה הרגילות, אלא לקנות חדשות.

אתן, שמכירות אותי, יודעות שאני אשה צנועה במהותי. שמחתי לקבל שטף של פניות ממשתפי הכנס, כולל חוקרת טיפול בפסולת מלבנון שנעשתה BFF שלי, שהצלחתי לגעת בנקודות חשובות ולגרום לנוכחים לחשוב קצת אחרת.

וכזבלנית מדופלמת בעצמי, גם כשאני מסתובבת ברחובות פילדלפיה, אני תמיד הולכת ברחובות הצדדיים, תמיד בוחנת איך אוצרים את האשפה, איך אוספים אותה. אז זה מה שתפסה מצלמתי:

צילום מסך 2017‏.03‏.20 ב‏.20.48.54

זו תמונה קשה. תמונה שמראה שאנחנו כולנו מזבלים, ובגדול. הרחוב שייך לכמויות האדירות שאנחנו מייצרים, תרבות ה”השתמש וזרוק” שכולנו עבדים שלה, תרבות הטראש מעולם לא היתה מוחשית יותר.

זו בדיוק הנקודה שיש צורך בשינוי המחשבתי, שינוי בתפיסה ושינוי בהרגלים!

***

אתן, שמכירות אותי, יודעות שאני אשה צנועה במהותי, יודעות שמאוד מביך אותי לספר לכן חוויה שעברתי כרגע:
הוזמנתי לבמה, ע”י מארגני הכנס, על מנת לקבל את הפרס על שם Iraj Sandi. הנ”ל הינו פרופסור מומחה לטיפול בפסולת והוא מיוזמי הכנס הזה, שכאמור, הינו ה 32 במספר. משתפת בהתרגשות רבה כיוון שנימוקי הוועדה היו שאני מהווה השראה לתלמידי.

צילום מסך 2017‏.03‏.20 ב‏.20.48.59

אז for the record, את המידע הרענן ביותר, את המחקרים המובילים ואת חזית הידע בתחום אני שואבת מהצוות שעובד איתי. אני מרגישה מבורכת שיש לי צוות מהמם של סטודנטיות (וסטודנט אחד) בחוג לניהול משאבי טבע וסביבה באוניברסיטת חיפה, שחי, נושם, מבין ומנסה להשפיע על ניהול פסולת מושכל יותר. אפרת, שירה, ריבה, מאיה, צחי- אתם ההשראה האמיתית שלי. אתם כח העילוי! כמובן, אלו רק הסטודנטים הנוכחיים, יש עוד עשרות שלמדו אצלי ולימדו אותי ועם חלקם אני עובדת וחוקרת עד היום.

אז בהמשך הכנס אוסיף לשמוע הרצאות של באי הכנס ואם זה ממש יעניין אתכן, אוכל לשתף בעוד מספר ימים בסיור של טיפול בפסולת בקניון הכי גדול בצפון אמריקה..

לילה טוב.
________________________

 פרופ’ אופירה אילון היא ראש תחום הסביבה במוסד שמואל נאמן בטכניון וראש החוג לניהול משאבי טבע וסביבה וראש המרכז לחקר משאבי טבע וסביבה באוניברסיטת חיפה (בהזדמנות זו מודה אופירה לאקדמיה שחזרה בה מקריאת נשים העומדות בראש במילה המצחיקה- ראשת…).

________________________

״יום ירוק בחיי״ מציג את סדר יומן של נשים המקדמות את השיח חברתי-סביבתי בקהילה, במשפחה, בלימודים או בסביבת העבודה.
רוצה להשתתף גם ב״יום ירוק בחיי״?
כתבי אלי [email protected]

 

 

 

עוד מהבלוג של שרון מרק

תצוגה מקדימה

הסודות של הנשים הירוקות

*מתנה ירוקה ל20 הנרשמות הראשונות לבלוג. פרטים בסוף הפוסט* את קוראת את עמוד החדשות היומי ומתוכו זועקות הכותרות ״התחממות גלובלית״ ״זיהום ים בנפט״, ״דובי הקוטב בסכנת הכחדה״ ואז שואלת את עצמך: איך כל זה קשור אלי? אני הרי אני...

תגובות

פורסם לפני 3 years
תצוגה מקדימה

חשבתם לצבוע את הקיר או להחליף את הריהוט בסלון? חכו שתקראו את זה

אם אתם מעצבי פנים או גרפיקאים אני מניחה שכבר עשיתם הכרות עם הצבע החדש שהולך לצבוע את העולם בשנים הקרובות. אז איך נראת ההשראה והטרנד המרענן מהזוית שלי? ואיזו ספה יש לי בסלון? (רמז: בתמונה האחרונה). ...

תגובות

פורסם לפני 2 years
תצוגה מקדימה

יום ירוק בחיי מהרטה ברוך רון

שמי מהרטה ברוך רון, סגנית ראש עיריית תל אביב, מחזיקת תיק הרווחה והשירותים החברתיים ומובילה את תכנית המזון העירונית. אני בת הזוג של ערן, ואמא לשלושה ילדים מקסימים דניאל (11), גיא (8) ותום (שחגג ממש עכשיו 5). אני שמחה להציג...

תגובות

פורסם לפני 2 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה