הבלוג של שרון מרק

50 גוונים של ירוק

מרצה באקדמיה לכלכלת אנרגיה, סביבה וקיימות, חינוך סביבתי. מפתחת מודלים עירוניים להתנהגות סביבתית, וחוקרת את המגזר החרדי ויחסו לנושאי סביבה וזאת במסגרת דוקטורט באוניברסיטת תל אביב. בעל החברה והבלוג ״הדבר הירוק הבא״... +עוד

מרצה באקדמיה לכלכלת אנרגיה, סביבה וקיימות, חינוך סביבתי. מפתחת מודלים עירוניים להתנהגות סביבתית, וחוקרת את המגזר החרדי ויחסו לנושאי סביבה וזאת במסגרת דוקטורט באוניברסיטת תל אביב. בעל החברה והבלוג ״הדבר הירוק הבא״ להטמעת קיימות בארגונים וברשויות המבקשות לקדם בפעילותם שגשוג חברתי כלכלי וסביבתי. מייסדת ושותפה ב״פורום המאה לקידום המצוינות״. אמא לארבעה ילדים, נשואה לשי, מתגוררת בתל אביב.

עדכונים:

פוסטים: 13

עוקבים: 3

החל מאוגוסט 2016

למדתי בשנה וקצת האחרונה שקודם כל אומרים ״כן״. ואחר כך חושבת למה ״לא״. וקופצת למים. ומתמודדת

07/02/2017

 שנים אני טוענת שט״ו-בשבט הוא החג שלנו, נשות ואנשי הסביבה, כזה שמזמן לנו מגוון אפשרויות להעלות למודעות לצמיחה, להתחדשות, לקיימות.
שנים.
עד שהגיעו מ״סלונה״ והציעו לי השנה לצאת מאזור הנוחות, לתרגם את המילים למעשים ולהשתתף בחוויה מעצבת שמתחילה עם אינסוף תירוצים וחששות אך מסתיימת באושר גדול ותחושת ריחוף.

והסכמתי.

כי למדתי בשנה וקצת האחרונה שקודם כל אומרים ״כן״. ואחר כך חושבת למה ״לא״. וקופצת למים. ומתמודדת.
כי בשנה וקצת האחרונה אני מאתגרת את עצמי עד הקצה. וחווה שינויים מהירים של צמיחה והתחדשות, כמעט בכל פן ופן, ובכל הפנים הללו התחושות מהירות וקיצוניות,
ממש כמו ברכבת הרים.
כי ט״ו בשבט הוא באמת החג שלי. ובמיוחד השנה.

SharonMarkSaloona

***

״פרפרים זה מעולה״ אמרה אליסיה.
אז איך מתכוננים לחוויה שאף פעם לא עברת, לחוויה שאינה נשארת בגדר האישי ואמורה להעצים אותך, לרגש אותך, לחשוף אותך? המון התלבטויות ומחקר מקדים ומדוקדק (טוב נו…אחרי מיליון שנים של כתיבת דוקטורט אני חייה את חיי על-פי שאלות-שיטות-מסקנות) התייעצתי עם אליסיה.
בתשובתה הכל התבהר. כי כזו היא, אליסיה בארץ הפלאות, וזו היתה תשובתה:

״אני ממליצה לחשוב על מה את רוצה לקבל מהסשן הזה, קודם כל לעצמך.
מה היית רוצה שיקרה, איך היית רוצה להיראות ומה את רוצה לשדר למי שיראה את התמונות״.

מדויק ופשוט בעוצמתו.

כך פיניתי את כל הזמן שצריך ואיתו כל רגשי האשמה, רגעי המבוכה ואינסוף תירוצים מעולים והגעתי לסטודיו של אליסיה שחף בכפר סבא, לשעתיים מטורפות (אין מילה אחרת. חיפשתי) שסופן ב-220 תמונות (!) מתוכן בחרתי לחשוף כאן בודדות, נטולות מסננים או מסכות, פן או נעליים.
אליסיה, סופר מוכשרת ששרדה אותי ואת מזל המאזניים שבי, הצליחה לתפוס את תמצית ה״אני״ במבט בתמונה, ותרגמה את זה לאאוטינג אישי ויזואלי ואומנותי, כזה שמתורגם כעת כאן למילים ומסייע לי לעכל את החוויה המעצבת הזו. תודה אליסיה מקרב לב על הרגישות והמקצועיות.

SharonMark_Saloona2

***

אז למה עכשיו?
InsideOUT.

כי עכשיו מתחברות כל הנקודות. שבע נקודות אותן חקרתי, למדתי וחיברתי לכדי שלם ומושלם שיכול לשנות את הסביבה, כי באתי לשנות.
ולהביא ערך בכל נקודת מגע.
וחלק מהשינוי הסביבתי-חברתי שאני מבקשת לעשות בעולם, בעיר או אפילו בשכונה שלי, מתחיל בי. כמו גם האפשרות להתמודד עם האתגרים שמעכבים או מצמיחים אותי ואותנו כחברה.

אז יחד עם אתגר הצילום, אני מתאגרת את עצמי ומתחדשת בדיוק בט״ו בשבט עם הפרקים הבאים בפן המקצועי שלי. פרקים שעד היום עמדו על מדף הספרים וחיכו לזמנם אבל כעת הגיעה העת. והנה אני מדפדפת בהם ומרשה לעצמי להעמיק ולבדוק את מוטת הכנפיים של האפשרויות החדשות: שני דברים חדשים ומפתיעים שקורים בשתי מכללות שונות בהן אני מלמדת, תכנית חדשה שפיתחתי לרשויות השלטון המקומי ולארגונים (״InsideOut - תכנית שבע הנקודות״ לשינוי התנהגות סביבתית בקרב התושבים,העובדים והתלמידים)ותכנית נשית-סביבתית- תקשרותית-אלטרנטיבית שתפעל השנה בשתי רשויות בארץ (רק שתי רשויות, פיילוט, קוצר זמן שלי).

כִּי הָאָדָם עֵץ הַשָּׂדֶה
בחרתי לסיים עם פסוק זה ובקשר שבין האדם לעץ לפיו עלינו להתקדם ולפעול, להתחדש ולהתרחב, בדיוק כמו העץ אשר לא מפסיק לצמוח. ברגע שהצמיחה נפסקת, הענפים ייבשו וענפים חדשים לא יופיעו. וברוח עקרונות הקיימות, על האדם, העץ, לזכור תמיד את הזולת. להעניק, לתת את המיטב. הפירות שאנו מעניקים היום, יהפכו מחר לאילנות.
DSC_7542

כִּי תָצוּר אֶל עִיר יָמִים רַבִּים לְהִלָּחֵם עָלֶיהָ לְתָפְשָׂהּ לֹא תַשְׁחִית אֶת עֵצָהּ לִנְדֹּחַ עָלָיו גַּרְזֶן כִּי מִמֶּנּוּ תֹאכֵל וְאֹתוֹ לֹא תִכְרֹת כִּי הָאָדָם עֵץ הַשָּׂדֶה לָבֹא מִפָּנֶיךָ בַּמָּצוֹר.
רַק עֵץ אֲשֶׁר תֵּדַע כִּי לֹא עֵץ מַאֲכָל הוּא אֹתוֹ תַשְׁחִית וְכָרָתָּ וּבָנִיתָ מָצוֹר עַל הָעִיר אֲשֶׁר הִוא עֹשָׂה עִמְּךָ מִלְחָמָה עַד רִדְתָּהּ:
דברים פרק כ, פסוקים יט-כ

[email protected]

  SharonMark_GreenMe_Saloona1

עוד מהבלוג של שרון מרק

תצוגה מקדימה

הסודות של הנשים הירוקות

*מתנה ירוקה ל20 הנרשמות הראשונות לבלוג. פרטים בסוף הפוסט* את קוראת את עמוד החדשות היומי ומתוכו זועקות הכותרות ״התחממות גלובלית״ ״זיהום ים בנפט״, ״דובי הקוטב בסכנת הכחדה״ ואז שואלת את עצמך: איך כל זה קשור אלי? אני הרי אני...

תגובות

פורסם לפני 2 years
תצוגה מקדימה

חשבתם לצבוע את הקיר או להחליף את הריהוט בסלון? חכו שתקראו את זה

אם אתם מעצבי פנים או גרפיקאים אני מניחה שכבר עשיתם הכרות עם הצבע החדש שהולך לצבוע את העולם בשנים הקרובות. אז איך נראת ההשראה והטרנד המרענן מהזוית שלי? ואיזו ספה יש לי בסלון? (רמז: בתמונה האחרונה). ...

תגובות

פורסם לפני 1 year
תצוגה מקדימה

יום ירוק בחיי המעצבת שני בר

כל בוקר אצלי  מתחיל בשעון מעורר אנושי וחמוד ושמו אמיליה, הבת שלי בת השנה וחצי ואז הבית מתעורר לחיים. אחרי הסידורים וההכנות לגן אני יושבת עם התה של הבוקר ועוברת על המיילים ומסדרת לי את היום. ...

תגובות

פורסם לפני 1 year

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה