הבלוג של קוראת ספרים

שלומית ליקה – ספרים וחיות אחרות

קוראת, בלוגרית ובעיקר עורכת ספרים. קוראים וכותבים מוזמנים לאתר שלי כדי להכיר אותי יותר ואת מה שאני עושה shlomitlica.co.il

עדכונים:

פוסטים: 168

החל מינואר 2011

חזרתם של הספרים מחופשה – המלצה על ספר ילדים לגיל הרך – אילו הייתי אריה מאת הפזמונאית והסופרת חנה גולדברג

01/09/2016

באחד לספטמבר השנה לא רק ההורים יוצאים לחופש ואיתם הסבים והסבתות וגם דודה אחת לפחות אלא גם הספרים. מעכשיו הספרים שיוצאים לאור אינם תחת חוק הספרים, מה שאומר שאפשר למכור אותם גם במבצעים ולא רק בהנחה של 10 אחוזים בשנה וחצי הראשונות.

הוצאות רבות חיכו לתאריך הזה ומתקפת הספרים החלה. כיף גדול לבלוגרית ספרים ועורכת שהחלה לקבל המוני ספרים ומחכה שההוצאות איתן התרגלה לעבוד יחזרו לעבודה על ספרים חדשים.

חוץ מזה הילדים, כמובן, חוזרים לבית הספר, חוץ ממיכי הפרטי שלי שהלך היום לגלוש בים. פעם ראשונה שזה רק תאריך עבורנו, הוא נפרד ממערכת החינוך ועד לגיוס יש לו חופש גדול וארוך.

ובחזרה לספרים, אני אוהבת לקרוא ספרי ילדים ונוער ולהמליץ עליהם ובעיקר להעביר את הטובים שבהם לאחייני החמודים.

אז הנה לפניכם מהקטן לגדול, (לאור אורך הפוסט יהיו פוסטים נוספים עם ספרים לילדים גדולים יותר) הספרים שזכו ב”כוכבים של שלומית”.

 אריה

אליו הייתי אריה, חנה גולדברג, איורים אביאל בסיל, עם עובד 2016

זהו ספר קרטון לגיל הרך מאוד. שנה וקצת עד שלוש.

הספר הוא חלק מסדרת ספרים  שעוסקת בשאלה “מה היה קורה אילו?” שאלה שילדים וגם מבוגרים מרבים לעסוק בה, לא בטוחה שממש בגיל הרך שאליו מכוון הספר.

חנה גולדברג מוכרת כפזמונאית, סופרת ומחברת ספרי ילדים.  וזה ניכר בחריזה המוצלחת, ובהומור שבספר. הוא מתעכב על היתרונות שיש בלהיות חיה מסוימת ולא ילד קטן, כל חיה מתנהגת בחופשיות בדרך שהייתה מעוררת ביקורת מצד ההורה אם הילד היה מתנהג כך, לדוגמה:

“אילו הייתי כריש

היו לי מיליון שיניים

ואף אחד לא היה אומר לי:

צא כבר מהמים!”

יש כאן איום מוסווה שחביב על ילדים. והסאבטקסט – מה שמפריד בין ספר פשטני למורכב – אני יודע שאתם רוצים שאצא כבר מהמים ואין לי ממש ברירה אבל אם הייתי כריש…

או בכפולה הבאה:

אילו הייתי אריה - g (Copy)

הסיום פשטני  לטעמי, ואינו חלק מרוח השטות וההתגרות שבספר, נראה כמו ניסיון להכניס מסר אופנתי של קבלה עצמית.

לאור היתרונות הבולטים והמשמחים של החיות, כמו הבבון שהולך עירום כל הזמן ולא אכפת לו שרואים לו את הישבן, לא בטוח ש”מכל החיות סביבי אני הכי אוהב להיות אני”, אבל זה מסר שתמיד נשמע טוב.

האיורים מוסיפים פרשנות לסיפור, עוד מידע ובעיקר קהל אוהד ומקבל, הצופה בחיות במבט אוהב.  גם בחיות השונות, וגם בילד המופיע בשער הספר ובדף האחרון כשהוא רובץ בין כפותיו הקדמיות של אריה חביב, ומוקף בחיות שככבו בספר. האריה מוצג פה כחיית מחמד חביבה, כמו בובת אריה מפרווה אפילו, אבל אנו וגם הילדים יודעים שאריה עלול להיות חיה מסוכנת וטורפת, אולי רמיזה להורים לאיך הם נתפסים בעיניי הילדים. והאמת גם הילדים החמודים שלנו עלולים להפוך ברגע לחיית טרף מייללת.

ככה זה בסיפור ובאיורים טובים הם פתוחים לפרשנויות ולקריאות שונות גם בספר קרטון לגיל הרך.

ספר צבעוני, משמח ומלא הומור, האיורים עליזים ויפים והחרוזים מוצלחים ומשמחים. מומלץ לקטנטנים.

לאתר של אביאל בסיל - http://www.avielbasil.com/

לאתר של חנה גולדברג - https://sites.google.com/site/hanagold/

לאתר של עם עובד - http://www.am-oved.co.il

________________________________________________________________________________

אשמח ללוות אתכם בעריכה לשונית וספרותית – מוזמנים לכתוב לי  [email protected]

עוד מהבלוג של קוראת ספרים

תצוגה מקדימה

רשימת 50 תובנות שלי לגיל 50

1. לקבל את הגוף ולאהוב אותו 2. לא לשים יותר מדי לב למספרים: גיל, משקל, אין להם ממש חשיבות, בטח לא כזאת גדולה 3. לעומת זאת למספרים של בדיקות הסוכר, הכולסטרול, לחץ דם ועוד, לשים...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

אהבה בת עשרים

סצנה ראשונה: (לפני עשרים שנה) לילה, פנים, דירת 2 חדרים, תל אביב היא, אישה צעירה בת 30: נו, בן כמה אתה? הוא, גבר נאה בעל גיל...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

שנת הקריאה שלי – ספרים שאהבתי השנה

ספרים מומלצים למתנה לראש השנה ובכלל. סוג של סיכום שנה, ספרים שנכתבו בעברית ופורסמו השנה. שנה לא פשוטה עברה על שוק הספרים הישראלי. הרבה כבר נכתב על חוק הספרים החדש, ההתמוטטות של סטימצקי ועוד. שוק הספרים התרחב ויש גם אפשרות...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה