הבלוג של קוראת ספרים

שלומית ליקה – ספרים וחיות אחרות

קוראת, בלוגרית ובעיקר עורכת ספרים. קוראים וכותבים מוזמנים לאתר שלי כדי להכיר אותי יותר ואת מה שאני עושה shlomitlica.co.il

עדכונים:

פוסטים: 170

החל מינואר 2011

איך בונים עלילה? כיצד מאפיינים דמות? כיצד יוצרים מתח והזדהות? על כל אלה ועוד בספרו של אורי פרץ שרון, איך כותבים סיפור?

20/12/2014

איך כותבים סיפור? מדריך לכתיבת פרוזה, אורי פרץ שרון

קשה להאמין שספר כזה לא היה עדיין בעברית. וקשה להסביר כמה חשוב שהוא יצא לאור.

unnamed (5)

אחד החלומות שלי היה להיות תסריטאית ולפני כשלושים שנה כשנסעתי בפעם הראשונה לניו יורק קניתי לי מספר ספרים על תסריטאות. בעברית לא היה אפילו ספר אחד על כתיבה ובטח לא על כתיבת תסריט.

עשרים שנה אחרי בגיל ארבעים הגשמתי חלום ונרשמתי ללימודי תסריטאות בבית הספר לתסריטאות של עידית שחורי. גם אז עדיין לא היה ספרים על כתיבה ורק בשנה השנייה תורגם ספרו המפורסם של רוברט מקי “סיפור” על ידי נועה מנהיים ומקי עצמו הגיע לארץ והעביר את הסדנא המפורסמת שלו שנהניתי מאוד להשתתף בה.

44346

אחר כך למדתי כתיבה בסדנת כתיבה מצוינת של הגר ינאי, וכמוני לומדים כתיבה בסדנאות רבים וטובים. התחלתי לכתוב בלוג, וסיפור לילדים וסיפורים ולערוך. אז עבור כל הכותבים ואלו שלומדים כתיבה בסדנאות, ואלו שחולמים לכתוב, סוף סוף יצא לאור מדריך כתיבה מצוין בעברית “איך כותבים סיפור”, מאת אורי פרץ-שרון בהוצאת “כתיבה נוצרת”.

“איך כותבים סיפור”, הוא מדריך לכתיבת פרוזה יחיד מסוגו בעברית. הוא פרי מחקר ארוך ומאגד בעצם עשרות ספרים על תורת הכתיבה. הוא בודק ומדגים כיצד טכניקות וכלים מיושמים בכתביהם של טובי הסופרים בארץ ובעולם ומסיק מסקנות חדשניות על הכתיבה.

מלבד זה שהספר עונה על צורך חשוב שלא היה לו עד עכשיו מענה בעברית, אהבתי את הציטוטים היפים שבחר פרץ-שרון, ביניהם “בכתיבת רומן, אומר עמוס עוז ב”סיפור אל אהבה וחושך”, סופר נדרש לקבל כרבע מיליון החלטות”.

מה שהוא טוען למעשה שכתיבה היא מלאכה ו”על הכותב לשלוט במלאכת הסיפור, ככל שהוא יתמקצע בה, יתרחב טווח האפשרויות שלו, ובחירתו תהיה מיומנת יותר, וחשוב מכך- הבחירה שלו תהיה אינטואיטיבית…” זה נשמע כמו סתירה אבל האמת היא שככל שהכותב מיומן יותר כל כתיבתו חלקה ושוטפת יותר.

כתיבה היא אמנות וכמו כל צורות האמנות, ציור, פיסול, קולנוע, היא נשענת על מיומנות ויכולת טכנית הניתנות ללמידה. וכותב טוב הוא כותב המיומן במלאכת הכתיבה. אני מאוד מסכימה לתפיסה זו הרואה בכותב אמן ובעל מלאכה מיומן שמפתח ומשכלל את אומנותו לעומת התפיסה הרומנטית והנאיבית של הסופר כמי שיושב ומחכה למוזה שתאיר לו פנים.

כשהידע הופך למיומנות הוא מאפשר לנו להשתמש בשלל טכניקות סיפוריות, ולהעצים את האמת והמשמעות שבסיפור. כפי שכתב ארנסט המינגווי בעוד ציטוט שאהבתי “כולנו שוליות במלאכה שבה איש אינו הופך למומחה לעולם”.

חשיבותו של הקורא

פרץ-שרון מדגיש את חשיבות הקורא, וזה עצה הטובה גם לבלוגרים ולבלוגריות שבינינו “מבטך צריך להיות ממוקד תמיד בקורא, זוהי, בפני עצמה, כל טכניקת הכתיבה” פורד מדוקס פורק

ספר מתקיים למעשה במרחב בינו לבין הקורא. מה שנכתב חייב להיקרא כדי לממש את ייעודו. בפרק השני שכותרתו מהי כתיבה טובה? מצוטט שוב המינגווי שסבור שתפקיד הסופר, הוא לספק לקורא חוויה מתוך הקריאה. כלומר, הקריאה היא אמת המידה שקובעת עד כמה סיפור הוא טוב.

בפרקים הבאים מפורטים תיאור העלילה והמבנים השונים שבה. תפקיד הדמויות בסיפור, הנושא הרעיוני של הסיפור, נקודות המבט של המספר, ובעצם כל מה שזקוק כותב לדעת כדי לכתוב סיפור. ולסיום אהבתי מאוד את הציטוט “כתיבה אינה אלא קריאה, רק במהופך.” ג’ון אפדייק. משפט שמתאים מאוד לי  ולכל הקוראים והקוראות שחולמים על כתיבה, אבל מעדיפים לקרוא, קריאה היא אחת ההתנסויות החשובות ביותר לרוצים לכתוב.

ולסיום כמה מילים על אורי פרץ-שרון והמיזם שהתפתח בעקבות הספר: אורי פרץ־שרון הוא מהנדס תעשייה וניהול ויועץ ארגוני עם צורך עז (כמו כל מהנדס) להבין בדיוק איך דברים עובדים ואיך לגרום להם לעבוד טוב יותר. לצורך זה נכתב איך כותבים סיפור: אורי התחיל ללמוד את תורת הכתיבה (fiction writing) לצרכיו. החומרים שמצא בעברית היו מעטים, אבל להפתעתו גילה עולם ידע מקיף בלועזית על כתיבת סיפורת, שנכתב על ידי סופרים, עורכים, פרופסורים ואנשי הוצאה לאור, והוא נר לרגליהם של כותבים בכל רחבי העולם.

כמה עשרות ספרים ושתי שנות מחקר לאחר מכן, במהלכן הוא ארגן את החומר, בדק את יישומו ביצירות קלאסיות ועכשוויות ופיתח אותו הלאה,  נוצר איך כותבים סיפור (הכתיבה על כתיבה השתלטה על הכתיבה עצמה) והמיזם ‘כתיבה נוצרת’  ובו:

1.      אתר ללימוד כתיבה www.ktiva.org.il ובו מוצע לכותבים בחינם חומר רב ומקיף.

2.      הספר איך כותבים סיפור – מדריך לכתיבת פרוזה ומדריכים בתחומים משלימים שנמצאים בתהליך עבודה.

3.      סדנאות לכתיבה יוצרת ולכתיבת רומן (חמישה מחזורים בשנת הפעילות הראשונה. ההרשמה בעיצומה למחזורים השישי והשביעי).

4.      דף פייסבוק פעיל (מעל 7,500 עוקבים): torathaktiva, או בעברית: כתיבה יוצרת – תורת הכתיבה, איך לכתוב סיפור (שם ארוך, והוא בתהליך שינוי).

5.      שירותי ליווי אישי והנחיה לכותבים.

6.      מגוון שירותים נוספים לכותבים שנמצאים בשלבי פיתוח, חלקם יוצעו בחינם וחלקם בתשלום.

איך כותבים סיפור מוצע לקנייה ישירה באתר ‘כתיבה נוצרת’ www.ktiva.org.il, בכל אתרי הספרים הדיגיטאליים  ובחנויות הספרים.

302 עמודים, 59 ₪ לעותק מודפס, 37 ₪ לעותק דיגיטאלי.

עוד מהבלוג של קוראת ספרים

Thumbnail

רשימת 50 תובנות שלי לגיל 50

1. לקבל את הגוף ולאהוב אותו 2. לא לשים יותר מדי לב למספרים: גיל, משקל, אין להם ממש חשיבות, בטח לא כזאת גדולה 3. לעומת זאת למספרים של בדיקות הסוכר, הכולסטרול, לחץ דם ועוד, לשים...

תגובות

פורסם לפני 7 years
Thumbnail

אהבה בת עשרים

סצנה ראשונה: (לפני עשרים שנה) לילה, פנים, דירת 2 חדרים, תל אביב היא, אישה צעירה בת 30: נו, בן כמה אתה? הוא, גבר נאה בעל גיל...

תגובות

פורסם לפני 7 years
Thumbnail

שנת הקריאה שלי – ספרים שאהבתי השנה

ספרים מומלצים למתנה לראש השנה ובכלל. סוג של סיכום שנה, ספרים שנכתבו בעברית ופורסמו השנה. שנה לא פשוטה עברה על שוק הספרים הישראלי. הרבה כבר נכתב על חוק הספרים החדש, ההתמוטטות של סטימצקי ועוד. שוק הספרים התרחב ויש גם אפשרות...

תגובות

טופ 20 - בלוגים