הבלוג של רעות גולדשמידט

רב הנסתר על הגלוי

דיאטנית קלינית. בעלת תואר ראשון בתזונה ומזון, ותואר שני בתזונה, בריאות והתנהגות. עובדת במסגרת שיקומית למחלימים מהפרעות אכילה.

עדכונים:

פוסטים: 16

החל מנובמבר 2013

בחברה המסורתית של פעם, גברים לא היו מורטים שערות, לא מורחים קרם פנים, לא מודאגים מהקרחת או מהכרס ולא מתקשים בבחירת הבגדים. אז, בתקופת צבעי השחור לבן, גבר ששטף כלים, בכה או הביע רגשות שמעידים על חולשה לא נחשב “גבר”. היום הנתח המטרוסקסואלי גדל ואתו ההתעסקות בגוף.

23/12/2013

אחרי פרסום הפוסטים הקודמים קיבלתי תגובות רבות, ביניהן מפרגנות, ביקורתיות, מעוררות השראה ומעלות שאלות. חלקן כללו אמרות בסגנון “מסכנות הבנות”, “לשמחתי יש לי בנים רזים ובריאים”, “מאוד חשוב לשים לב לבנותינו המתבגרות”, “זו בעיה של נתח מאוד קטן באוכלוסייה”.

ביקור שגרתי וזריז אצל רופא הנשים התארך לשיחה מעמיקה בנושא עיסוקיי, שהובילה לדפיקות חסרות סבלנות (ובצדק) של הבאה בתור אחריי, והעלה בפיו את השאלה “האם מרבית הלוקות במחלה הן נשים?”

ואז זה הטריד אותי, המסר שלי כנראה לא מספיק ברור. עצם המחשבה של הורים שאם יש להם בנים אז לא תהינה הפרעות אכילה – בטעות יסודה. אנורקסיה נרבוזה ובולימיה נרבוזה תויגו אומנם כהפרעות מגדריות לאור השכיחות הגבוהה של נשים הלוקות בהן, אך בעולם המודרני תפיסה זו מוטעית. בשני העשורים האחרונים שכיחות הבנים הסובלים מהפרעות אכילה נמצאת במגמת עלייה ויותר בנים מפתחים את הפרעות אלו, כאשר היחס בין בנים לבנות הסובלים מאנורקסיה הוא 1:10 ומבולימיה 1:5, בהתאמה.

בנים לא בהכרח חייבים לסבול מהשמנה כדי לפתח הפרעת אכילה אך זה בהחלט יכול להוות טריגר. דימוי גוף הוא נושא שמעסיק גם ילדים, נערים וגברים, למרות החשיבה הנשית הרווחת שזה לא מעניין אותם. זה אולי היה נכון בחברה המסורתית של פעם, אז גברים לא היו מורטים שערות, לא מורחים קרם פנים, לא מודאגים מהקרחת או מהכרס ולא מתקשים בבחירת הבגדים. אז, בתקופת צבעי השחור לבן, גבר ששטף כלים, בכה או הביע רגשות שמעידים על חולשה לא נחשב “גבר”. מיותר לציין, שגם היום יש גברים שעדיין לא מוצאים עניין בנראות אבל הנתח המטרוסקסואלי גדל ואתו ההתעסקות בגוף.

“הייתי שמן, נולדתי וגדלתי לתוך הגוף הזה. אבא שלי דרבן אותי לעשות ספורט. זה היה כיף, משחרר וירדתי במשקל. הפידבקים לא אחרו להגיע. זו הייתה תחושה טובה, תחושה של היי. לא רציתי להיפרד ממנה – עד שזה הפך לאובססיה והשתלט על החיים שלי. אם אני אעצור עכשיו, אז נכשלתי, ואני לא מוכן להיכשל”.

Ravit Tzadik

נשים – הייתן בחנויות לבגדי גברים לאחרונה? ובכן, אחרי שיחה עם חבר טוב שאמר שהוא מתקשה למצוא חולצה הולמת בגלל המידה (הוא בעל מבנה גוף בינוני, שלא מצדיק מידה מעל L) יצאתי לסיבוב משימתי בקניון, לקנות חולצה לבעלי. עצם העובדה שבכלל דיברנו על ביגוד ומשקל הייתה מטרידה בעניי, והחלטתי לבדוק בעצמי. נכנסתי למספר רשתות מובילות בניסיון למצוא חולצה. החולצות היו צרות, צמודות, לא נוחות ובגזרה די נשית (אם יורשה לי) – מהסוג שצריך לקחת הרבה אוויר לפני שנכנסים אליו ולא לשחרר. אז אני שואלת את עצמי, מה מרגיש נער שבא לקנות חולצה כזו? איך זה ישפיע על דימוי הגוף שלו?

למה מתקשים לאתר הפרעות אכילה בקרב בנים? בנים הסובלים מהפרעות אכילה חווים זאת בצורה סוערת וחריפה, וחוסר תשומת הלב לשינוי החד במשקלם נובע מהתפיסה ש- “לבנים אין הפרעות אכילה” או “זה בסדר שהוא אוכל שתי לאפות, כי הוא גבר”, והוא זו שמאפשר להם להגיע לקיצון. הפרעות האכילה בבנים מתבטאות באפיזודות של צמצומים באכילה והרעבה ועד התקפי זלילה בלתי נשלטים המלווים בהיטהרות המוגדרת “פיצוי” כאשר הפיצוי יתבטא לרב בפעילות גופנית מופרזת בחדרי הכושר. בנים, בשונה מבנות, מתביישים להודות בהימצאות המחלה ולעיתים אף לא מזהים אותה, ולכן מגיעים לטיפול רק בשלבים מאוחרים. מחקרים הראו כי הפרעות אכילה בבנים נמצאו קשורות עם בלבול בזהות המינית והקושי לחשוף ולטפל בנושא כה עדין ומסובך.

דימוי גוף מעוותת הוא נושא מורכב, שלצערי נוגע בשכבות רבות באוכלוסייה ואינו פוסח על חלקים ממנה. מגמת העיסוק בגוף והשיח היומיומי על מה וכמה אכלתי, ואיך ולמה אני נראה כמו שאני נראה, יוצרים בלבול גדול בקרבנו, עד שאני תוהה אם הניסיון להילחם בזה הוא לא כוסות רוח למת.

עוד מהבלוג של רעות גולדשמידט

תצוגה מקדימה

"שיאכלו וזהו..."

ההיכרות הראשונית שלי עם "משפחת הפרעות האכילה" הייתה בגיל 14 כאשר אחות בית הספר תיארה הפרעה שלא אוכלים בה, וביקשה שנהיה ערים ונדווח. בגיל ההתבגרות נחשפתי למספר מקרים "שגרתיים" בקבוצת השווים, הרי שבכל מחזור יש את "זו שלא...

תגובות

פורסם לפני 7 years
תצוגה מקדימה

עוד שניים ודי

תעצמו עניים. כן, כן, אל תתביישו. תעצמו עניים ותדמיינו. תדמיינו שהיום קמתם בבוקר ואתם שני קילו פחות. עכשיו אתם מאושרים? עיקר עיסוקי בתור דיאטנית אינו מתמקד בירידות במשקל. מודה, קשה לי לחשוב על כך שאנשים עושים דיאטות לירידה...

תצוגה מקדימה

"יש לך פנים יפות, אם רק תרדי קצת במשקל"

"הייתי טובה בכל. תלמידה מצטיינת, מוקפת חברים, אהובה על המורים, מלאת תחביבים. אבל משהו היה חסר. לא הייתי טובה מספיק. המשקל הזה, אם רק הייתי פחות, הייתי באמת מצליחה" (קולה של נערה). שמעתם פעם את המשפט "הילדים של היום זה לא...

תגובות

פורסם לפני 7 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה