הבלוג של גיל שלו

gilshalev

מרוקאי לבן. בלי כיפה, עם זקן. לא שונא, רק אוהב. מבלבל ת'אויב. לא ימין ולא שמאל. ללא "צד" בגדול. לא שייך למרכז. לא עומד למכרז. עם מקלדת ביד. וסיגריה בצד. לא חרד מהשם. מאמין ונושם \\ הארכיון בתהליכי עדכון!

עדכונים:

פוסטים: 19

החל מספטמבר 2015

שלום,

עד כה נמנעתי מלהתערב בויכוחים שמעטרים את הקיר שלי בפייסבוק, אבל החלטתי לשבור שתיקה. אמיץ מצדי, אה? אז הנה שני הסנט שלי לדיון “שוברים שתיקה“.

אנסה לסכם את גבבת המילים שנטחנו עד עייפה:

עד כה, שלב הגשת כתבי האישום:

 • שוברים שתיקה בוגדים
 • שוברים שתיקה מסייעים לאויב ולארגונים אנטי ישראלים
 • שוברים שתיקה משקרים

 

בשלב הטיעונים לעונש, מובאים הדברים הבאים:

 • שוברים שתיקה מקבלים סיוע כספי זר
 • שוברים שתיקה שמאלנים
 • שוברים שתיקה מה זה מעצבנים!

 

אכן, תמונות קשות.

אבל, ברשותכם, אותי מעניין משהו קצת שונה בכל הדיון הזה (כמה מפתיע). אותי מעניין הדיון עצמו שמבוסס רובו ככולו על אבסולוטיות.

הטוענים כנגד “שוברים שתיקה” מדברים על ארגון שכל מטרתו להתנגח בישראל, לסייע לחרם עליה ולשם כך מספרים שקרים. ולעומתם, המגינים על הארגון, עושים זאת בחירוף נפש. עבורם, “שוברים שתיקה” מספרים אך ורק אמת טהורה ועושים זאת, אך ורק על מנת לנקות את השורות בצה”ל ולהפוך את מדינת ישראל לערש הדמוקרטיה במזרח התיכון – ובעולם כולו.

הבעיה עם שיח אבסולוטי הוא כמובן שבאותו זמן – כולם שוגים, למרות שכולם דוברי אמת.

זמן לכמה שאלות:

 • האם יתכן שבצבא ההגנה לישראל, ארגון צבאי המונה המוני אלפים של חיילים, לא ימצאו “עשבים שוטים”? האם, מבחינה סטטיסטית יבשה, יתכן שכל אחד ואחת מחיילינו האמיצים נקי כפיים ומוסר?
 • האם יתכן שארגון “שוברים שתיקה” לפחות בחלקו, לא מנצל פעילות פוליטית לגיטימית להתנגחות לא הוגנת בישראל?
 • האם יתכן שחלק מאותם מבקרים חריפים של “שוברים שתיקה” על קבלת כספי תמיכה זרים, מקבלים בעצמם כספי תמיכה זרים?
 • האם יתכן שיש אמת בטענות “שוברים שתיקה“?
 • האם יתכן שיש אמת בטענות המבקרים?

 

אם עניתם “לא”, “לא”, “כן”, “כן” ו “כן” קיבלתם את מלוא הנקודות, וכבונוס (כי אני מרגשי לארג’) הנה סיכומו של עניין בכמה מילים:

מי שטוען שאף חייל צה”ל אינו מסוגל למעשים מחפירים כפי שתוארו בח-ל-ק מעדויות “שוברים שתיקה” הוא עיוור מרצון. כוח משחית. וצבא הוא חזק. מי שטוען שאין מקרים כאלה – מיתמם, ואל לו לבוא בטענות. מעשים כאלה לא רק אמורים לצאת אל אור השמש המזכך, אלא חייבים לצאת אליו. אך ורק כך מתקיימת חברה בריאה.

מי שטוען ש”שוברים שתיקה” דוברים אך ורק אמת, רצוי שיבדוק את הנושא כמה שיותר לעומק. רצוי לקחת בחשבון שמדובר בארגון פוליטי (לא במובן של “שמאל” ימין”, אבל פוליטי) ומי שחושב שפוליטיקאים לא משקרים- גם הוא מיתמם.

חיכיתם למסקנות הא? ‘צטער, אני כאן לא בשביל לתת תשובות אבסולוטיות. גם לי אין מונופול על האמת.

בימים האחרונים, התווספה לדיון סוגיה נוספת שאולי לא נראית קשורה לנושא הדיון, אבל היא בחלט קשורה. טענות עו”ד של החשודים במעורבות בפיגוע בכפר דומא על עינויים שעברו מרשיו במרתפי השב”כ.

ואיפה הם כל הסו-קולד שמאלנים עכשיו?

הרי זה בדיוק מה שעליו אנחנו מדברים! מעשים כאלה, חובה שיצאו אל האור. וכשאנחנו (אנשים שמאמינים בזכויות האדם) אומרים “מדרון חלקלק” – הרי על זה אנחנו מדברים… פעם זה “סתם ערבי” , פעם “הזוי מהימין” ומחר? מחר זה “בן טובים” מהישוב הקרוב לביתכם. כי ככה זה כשמתחילים למתוח את החבל. אין לזה סוף.

מה אני בעצם אומר כאן?

אני אומר שכשמדברים על הנושאים האלה, אולי צריך להפסיק לחשוב כקולקטיב או לחשוב בשם ה”מדינה”. צריך לחשוב כאדם.

האם כבני אדם, מקובל עלינו לענות אנשים? האם כבני אדם מקובל עלינו שהמדינה (השב”כ עדיין בשירות המדינה) מחליטה מתי ואיך מתאים לה לשאוב מידע?

שוב אשאל מעל דפי הבלוג – מי זאת המדינה? של מי היא? מי מנהל אותה? האם בדמוקרטיה (אני יודע…) אנחנו לא הדירקטוריון? האם אנחנו צריכים לשבת ולקבל כל החלטה של אלה שלכאורה – מייצגים אותנו?

תשובות, הערות, טענות ושאר ירקות יתקבלו בברכה בתגובות ממש כאן. רק בקשה אחת – בלי אלימות או גזענות. כל השאר ללא קשר לעמדה – לא יצונזר.

גיל שלו

פוסטים באנגלית – www.gilshalev.com

עוד מהבלוג של גיל שלו

Thumbnail

במה נשאר להאמין?

בהשראת הפוסט המצויין של  עדי שרף-ג'יבלי שגרם לי לנסות ולזקק כמה מחשבות על אמונה. לאו דווקא אמונה בהקשר של דת, אלוהים וכו' אלא אמונה פשוטה כמשמעה. לא מזמן יצא לי לצפות בסרטון TED...

תגובות

פורסם לפני 5 years
Thumbnail

לטפו לי את האגו

בואו לטפו לי נא את האגו, בגוונים שונים של ורוד אל תבחלו במילים בעשות כן, כי אין לתהום תחתית רק בור בואו טפחו לי נא את האגו, בעדינות וביסודיות אל תחשבו, עשו כן, כי החלל ריק שחור בואו עסו לי נא את האגו, קצת שמן טוב...

תגובות

פורסם לפני 5 years
Thumbnail

רעש לבן \ השקר

בהתגנבות יחידים, בחסות החשיכה לאור היום, בתוך ים של מילים הוא יגיע, לבושו מרופט צל זקן וסכין לחיתוך מצב רוח. מתוך מסך עשן של השקר יבליח לו כך והלהב חד יעביר את המסר. על גבי הנייר ובחלל האוויר במסווה של רעש לבן בלי הסוס,...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים