הבלוג של גיל מרטנס

gillmertens

אחת שאוהבת. והרבה. בבלוג כאן אנסה לשתף אתכם באחת האהבות הגדולות שלי - ספרים. עוד עלי? מוזמנים לבלוג שלי "רובע צפון מזרח" - http://www.rovazm.co.il/ וגם לבלוג האישי החדש שלי - http://www.gillmertens.com/

עדכונים:

פוסטים: 109

החל מאוקטובר 2012

שלחתי את עצמי לבדוק למה התחברתי לכמה גיבורות תוצרת חוץ, אבל לא התחברתי לגיבורות של דקלה קידר…

26/08/2014

31-5542_B(5)

ספרים שקראתי לאחרונה, מקוריים ומתורגמים, גרמו לי לתהות מהם החומרים מהם עשויה הזדהות. איך נוצר חיבור לדמות? אני יודעת שזה מורכב, וכרגיל אני דנה את עצמי לסוגיות הרות גורל וגדולות ממדים. אולי אתמקד בגיבורות הנשיות האחרונות שקראתי ואבדוק? אז אלו הספרים שליוו אותי בעשרת הימים האחרונים:

זה התחיל מהספר המקסים “רשימת המשאלות“. זה לוקח בערך דף וחצי עד שמתחשק לי לחבק את גיבורת הספר. וזה לא נגמר. כתבתי עליו ביקורת. מוזמנים לקרוא.

אחריו קראתי את “כשהכריש ישן” של מילנה אגוס המופלאה. גיבורת הספר, בחורה צעירה ומבולבלת המקיימת מערכת יחסים מסוכנת עם גבר נשוי, גם היא מצליחה לעשות לי צמרמורת. זהו ספר חושפני, מפורט ועם זאת עדין בדרכו. יש בו כל כך הרבה יופי, שרציתי מיד לשוב אל “מחלת האבנים” הקסום.

המשכתי ב”הנערה שהשארת מאחור” – רומן היסטורי המגולל את סיפורן של שתי נשים שנעזבות, כל אחת מסיבה אחרת – סופי, בתקופת מלחמת העולם הראשונה, וליב, בתקופתינו. תמונת דיוקן שצייר בעלה של סופי קושרת בין גורלן של שתי הנשים. די מהר מצאתי גם את עצמי קשורה אליהן. זה היה בלתי נמנע. שתיהן קורצו מהחומר המושלם ליצירת גיבורות אמיתיות בספרות.

ואז הגעתי לספר “בתים של אחרים“. התחלתי אותו לאחר שקראתי את מכתבה המרגש של העורכת, בציפיות גבוהות. אתם כבר יודעים מה קורה לציפיות גבוהות, נכון? לא התחברתי לכתיבה המפורטת (באמת נדרש פרק שלם כדי לתאר מה קורה כשצנרת האינסטלציה עולה על גדותיה? טו מאצ’ אינפורמיישן), וכל כמה שניסיתי, לא יכולתי להתחבר ולו לדמות אחת בספר הזה, ובפרט לדמויות הנשיות.

האם באמת אנחנו רוצים לקרוא על חוסר אונים מוחלט? על נשים שהורסות כל סיכוי שיש להן לאושר, אף על פי שהן מקבלות הזדמנויות בזו אחר זו? כנראה שאני לא. מצאתי את עצמי בעיקר כועסת, בספר האחרון. יש פה בארץ גם נשים אחרות, והרבה. נשים שפועלות למען שינוי, נשים שמשמשות לי כהשראה, נשים שמחפשות אחר האושר ועושות רבות כדי להגיע אליו. ובעיקר נשים שיש בהן אור. לא מצאתי את האור הזה בספר החדש של דקלה קידר, וחבל.

תקראו לזה אסקפיזם, אבל אני רוצה לקרוא על דמויות שונות מאלו שאני פוגשת מדי יום ברחוב. אני רוצה להתרגש מלב חם, מאהבה מסחררת, מנשים ששינו את העולם, לפחות את זה שלהן. אה, בעצם קוראים לזה רומנטיקה…

רשימת המשאלות – לורי נלסון ספילמן. ידיעות ספרים.

הנערה שהשארת מאחור – ג’וג’ו מויס. ידיעות ספרים.

כשהכריש ישן – מילנה אגוס. הוצאת כתר.

בתים של אחרים – דקלה קידר. הוצאת כנרת זמורה ביתן.

embedded by Embedded Video

עוד מהבלוג של גיל מרטנס

תצוגה מקדימה

כוחה של ספרות יפה

הספר של לואיזה מיי אלקוט הזכיר לי מה אני אוהבת כל כך בספרים. כמה כוח יש באיפוק. כמה כוח יש בכתיבה אינטיליגנטית ועדינה. כמה כוח יש ביכולת לשמור סודות מהקורא, ולגלותם לאט...

תצוגה מקדימה

שנה חסרת שיפוטיות בירושלים

אחד הנושאים שלאחרונה מעסיקים אותי הוא השאלה כיצד אני יכולה להימנע משיפוטיות יתר. כן, אני יודעת שזו שאלה כבדה, ותשובות עליה יכולות להעסיק אדם במשך חיים שלמים,...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה