הבלוג של גיל מרטנס

gillmertens

אחת שאוהבת. והרבה. בבלוג כאן אנסה לשתף אתכם באחת האהבות הגדולות שלי - ספרים. עוד עלי? מוזמנים לבלוג שלי "רובע צפון מזרח" - http://www.rovazm.co.il/ וגם לבלוג האישי החדש שלי - http://www.gillmertens.com/

עדכונים:

פוסטים: 109

החל מאוקטובר 2012

גדר חיה, הספר החדש של דורית רביניאן, מצליח לתאר ביופי מיוחד סיפור אהבה בלתי אפשרי.

21/06/2014

עטיפה_-_גדר_חיה(1)

בתחילה לא הבנתי אם אני אוהבת את הספר. ואז נעצבתי. ואז אהבתי. הבנתי את הדמויות. לא ידעתי למה לצפות. ואז לא הבנתי אותן שוב. נסחפתי. וכל אלו ברומן אחד של סופרת שפשוט יודעת את המלאכה. מה הפלא שהיא הצליחה לקחת אותי אל כל המחוזות הללו?

גדר חיה הוא רומן יפה, ישראלי מאוד, שמתרחש במקום רחוק, קר וזר. סיפורו הוא הסיפור של ליאת, שנמצאת בניו יורק למשך החורף, וחילמי, המתגורר שם. אשת אקדמיה וצייר. ישראלית ופלסטינאי. הרומן ביניהם הוא בלתי אפשרי מכל כך הרבה סיבות, אבל אי אפשר שלא להיסחף אליו. הוא והיא, וגם אנחנו, הקוראים.

ליאת היא אשה ישראלית, עם הפחדים הכל כך מוכרים. חילמי הוא פלסטינאי שקשה לא לאהוב. גם היא לא מצליחה, אם כי ברור לה שהאהבה הזו היא זמנית, ויש לה תאריך פקיעת תוקף, שהוא יום עזיבתה את ניו יורק.

איך אפשר לנהל מערכת יחסים כשהלב והראש מתנגשים? כששעון עצר מאיים על הימים והלילות הנותרים? כשהסכסוך העמוק בין שני העמים מרחף כצל מעל כל רגע משותף? אני לא בטוחה שדורית רביניאן יודעת את התשובות, אבל השאלות שהיא מציפה יפות, נוגעות, ומצליחות לחדור את השכבות של הקורא.

את שני הספרים הקודמים של דורית רביניאן אהבתי מאוד. עכשיו אני מבינה שגם הסיפור הזה הצליח לקחת אותי. הבנתי זאת כשמצאתי את עצמי חושבת עליו משך דקות ארוכות בימים שלאחר סיום הקריאה בו. והסוף, שהוא בלתי נמנע (לא, לא אתן לכם אפילו רמז), לא נותן מנוח. אין ספק שהיא יודעת איך לספר סיפור. בחירת המילים, תיאורי ההתחבטויות, מצב הרוח ואפילו מזג האוויר מקבלים אצלה יופי מיוחד.

סיפור האהבה הבלתי אפשרי, שנראה נדוש בתחילה, מצליח לקבל אצלה צורה מיוחדת. כנראה זה מה שקורה כשספר כתוב כהלכה.

גדר חיה- דורית רביניאן.

הוצאת עם עובד

embedded by Embedded Video

עוד מהבלוג של גיל מרטנס

תצוגה מקדימה

כוחה של ספרות יפה

הספר של לואיזה מיי אלקוט הזכיר לי מה אני אוהבת כל כך בספרים. כמה כוח יש באיפוק. כמה כוח יש בכתיבה אינטיליגנטית ועדינה. כמה כוח יש ביכולת לשמור סודות מהקורא, ולגלותם לאט...

תצוגה מקדימה

שנה חסרת שיפוטיות בירושלים

אחד הנושאים שלאחרונה מעסיקים אותי הוא השאלה כיצד אני יכולה להימנע משיפוטיות יתר. כן, אני יודעת שזו שאלה כבדה, ותשובות עליה יכולות להעסיק אדם במשך חיים שלמים,...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה