הבלוג של גיל מרטנס

gillmertens

אחת שאוהבת. והרבה. בבלוג כאן אנסה לשתף אתכם באחת האהבות הגדולות שלי - ספרים. עוד עלי? מוזמנים לבלוג שלי "רובע צפון מזרח" - http://www.rovazm.co.il/ וגם לבלוג האישי החדש שלי - http://www.gillmertens.com/

עדכונים:

פוסטים: 109

החל מאוקטובר 2012

זרימה- זה (גם) מה שחסר לי בחיים כדי לחוות אושר. ומהי אותה זרימה? קראו!

01/04/2014

zrima small

כבר כמה שבועות שאני עייפה ממחשבות, ניתוחים, שיעורים. יש בי צורך עז לנוח, לנפוש בראש, לשחרר, ופשוט לקבל בזרועות פתוחות את מה שקורה. ואז הגיע הספר “זרימה”, בתזמון מדויק מאין כמוהו, והבהיר לי כמה דברים.

החיפוש אחר משמעות, הניסיון לשלוט על התודעה, הרצון לבחור בכל רגע נתון במה להשתמש ואיך, הניסיון למצוא מהו השיעור בכל חוויה שקורית. כל אלו אכן משדרגים את חוויית החיים, אבל מדי פעם אתה פשוט מתעייף. טוב, לפחות אני. הרגשתי כי משהו חסר. והנה לאחרונה נדמה כי הבנתי מה – זרימה, איחוד עם עוד אלמנטים בעולם, ההבנה שאני חלק שפועל בהרמוניה עם עוד חלקים ביקום. נשמע פילוסופי, או סתם הזוי? לא אחרי הספר הזה!

בספר המיוחד הזה, שבשום צורה אינו מתיימר להיות מדריך מהיר לאושר, מובאות מסקנות של עשרות שנות מחקר מתחומי הפסיכולוגיה, בדבר הסיבות שמביאות אנשים להיות מאושרים. המחבר טוען, שוב ושוב, בצורות שונות, כי האושר הוא לא דבר שפשוט קורה לנו. הוא תלוי בפרשנות שלנו את החוויות. זה מתקשר לכל מה שאני לומדת בשנים האחרונות אודות התודעה. ובכל זאת הוא חידד לי לא מעט דברים.

מהי זרימה? עפ”י מחבר הספר – מצב בו אנשים שקועים כל כך בפעילות עד שלשום דבר אחר אין חשיבות בעיניהם. החוויה עצמה מהנה כל כך עד שימשיכו בה אפילו במחיר כבד, לשם העשייה בלבד.

אחד הדברים שמונעים מאתנו להיות מאושרים, עפ”י הספר, הוא האנטרופיה (או הכאוס) השולט בתודעתנו. ככל שניתן לגירויים חיצוניים להשפיע עלינו (ונפעל רק כתגובה אליהם), כך תגבר האנטרופיה בראשינו. אבל אם נצליח להשליט סדר בתודעה, הרי שאנחנו נמצאים על המסלול (לא, לא המהיר) לאושר. איך משליטים סדר שכזה? יש כל מיני אפשרויות, וחלקן אכן מובאות בספר.

אז מה לקחתי ממנו? אנסה לתת לכם טעימה מבלי לפגום בחוויית הקריאה, כי אני חושבת שכדאי לכם: את חשיבותו של ריכוז מלא ברגעים מסוימים בהווה והשפעתו על אנרגיית הזרימה (למשל ההבדל בין שמיעת מוזיקה והאזנה מלאה לה); על העיסוק המוגזם בעצמי שיכול לכלות אנרגיה נפשית (וגם על חשיבות השילוב של העצמי בתוך סביבה, טבע, מבלי לאבד את האינדיבידואליות); על חשיבות החוויות המתרחשות אצלנו במחשבה (כן, גם חלימה בהקיץ, עובדה ששימחה אותי מאוד); ואפילו על חשיבות למידה בע”פ (אהה, לא סתם אני זוכרת מילים של אלפי שירים משנות השמונים. יש לכך תכלית כלשהי).

המשימה הבאה שלי – קבלה אמיתית של מה שקורה. זו הזרימה שאני רוצה להגיע אליה. נשמע פשוט? נסו אתם! וספרו לי איך חווית הזרימה עובדת עבורכם.

זרימה (הפסיכולוגיה של החוויה המיטבית) – מיהי צ’יקסנטמהיי. מאנגלית: יונתן בר.

הוצאת אופוס

embedded by Embedded Video

עוד מהבלוג של גיל מרטנס

תצוגה מקדימה

כוחה של ספרות יפה

הספר של לואיזה מיי אלקוט הזכיר לי מה אני אוהבת כל כך בספרים. כמה כוח יש באיפוק. כמה כוח יש בכתיבה אינטיליגנטית ועדינה. כמה כוח יש ביכולת לשמור סודות מהקורא, ולגלותם לאט...

תצוגה מקדימה

שנה חסרת שיפוטיות בירושלים

אחד הנושאים שלאחרונה מעסיקים אותי הוא השאלה כיצד אני יכולה להימנע משיפוטיות יתר. כן, אני יודעת שזו שאלה כבדה, ותשובות עליה יכולות להעסיק אדם במשך חיים שלמים,...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה