הבלוג של גיל מרטנס

gillmertens

אחת שאוהבת. והרבה. בבלוג כאן אנסה לשתף אתכם באחת האהבות הגדולות שלי - ספרים. עוד עלי? מוזמנים לבלוג שלי "רובע צפון מזרח" - http://www.rovazm.co.il/ וגם לבלוג האישי החדש שלי - http://www.gillmertens.com/

עדכונים:

פוסטים: 109

החל מאוקטובר 2012

השוו אותו ל”עולמה של סופי” הנפלא. אבל אותי “בן וליילה פוגשים את סוקרטס” בעיקר התיש.

14/02/2014

ממש כאילו ביקש להגיע ברצף לאחר ספר הפילוסופיה האחרון, נחת אצלי שליח (מישהו אמר תודעת שפע?) עם הספר “בן וליילה פוגשים את סוקרטס”. אני יודעת שהייתה לו נקודת פתיחה בעייתית לאחר ספרו הנפלא של חיים שפירא, אבל באמת שניסיתי לתת לו לשחק משחק הוגן, ואפילו עד הסוף.

הספר לא רע, אבל הוא הצליח להתיש אותי, לאו דווקא בגלל הפילוסופיה. היו בו יותר מדי דיסוננסים עבורי. ראשית, היו אלו האיורים אשר הבליחו מדי כמה עמודים, וממש לא הצליחו לתרום להבנת הספר, אלא קטעו את רצף הקריאה ללא סיבה מוצדקת. שנית, הספר כתוב לבני הנעורים, אבל הפילוסופיה שם לא ממש נועדה להם.

מסופר על ילד בן 15 (ללא ספק הגיל בו כל מה שחשקתי הוא לחקור את העולם בכלים פילוסופיים), שמשתתף, ללא ידיעתו, בניסוי של עולם הרעיונות – מן עולם שלאחר החיים, בו פילוסופים מתדיינים מבוקר עד ערב. המניע הראשוני שלו הוא הליכה בעקבות צעירה יפיפייה (מבוגרת ממנו ב 10 שנים, אבל ממילא היא לא בין החיים. התבלבלתם? גם אני).

מסתבר שסוקרטס וויטגנשטיין הנרגן אשר לא מצליחים להגיע לידי הסכמה, מגייסים את בן כדי להכריע האם פילוסופיה עשויה לשנות חייו של אדם לטובה. נניח שסיפור הכיסוי של הספר לא הזוי (כי באמת שאין לי בעיה עם הזיות), לו רק היה זה ספר שהחליט מה הוא רוצה להיות, אולי הוא היה מצליח להתמקד.

הסוגיות הפילוסופיות מעניינות, כתובות בצורה פשוטה יחסית המעוררת מחשבה ודיון פנימי, אבל מה לעזאזל לילד בן 15, אם כי הוא בריטי מתוחכם, ולזה? אותי לא הצליח סוקרטס לשכנע שהניסוי צלח. אולי אתכם הוא יצליח.

בן וליילה פוגשים את סוקרטס – לוסי אייר. מאנגלית – אורית בן זאב

הוצאת אחוזת בית

ועכשיו הזמן לקצת הומור פילוסופי:

embedded by Embedded Video

עוד מהבלוג של גיל מרטנס

תצוגה מקדימה

כוחה של ספרות יפה

הספר של לואיזה מיי אלקוט הזכיר לי מה אני אוהבת כל כך בספרים. כמה כוח יש באיפוק. כמה כוח יש בכתיבה אינטיליגנטית ועדינה. כמה כוח יש ביכולת לשמור סודות מהקורא, ולגלותם לאט...

תצוגה מקדימה

שנה חסרת שיפוטיות בירושלים

אחד הנושאים שלאחרונה מעסיקים אותי הוא השאלה כיצד אני יכולה להימנע משיפוטיות יתר. כן, אני יודעת שזו שאלה כבדה, ותשובות עליה יכולות להעסיק אדם במשך חיים שלמים,...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה