הבלוג של גיל מרטנס

gillmertens

אחת שאוהבת. והרבה. בבלוג כאן אנסה לשתף אתכם באחת האהבות הגדולות שלי - ספרים. עוד עלי? מוזמנים לבלוג שלי "רובע צפון מזרח" - http://www.rovazm.co.il/ וגם לבלוג האישי החדש שלי - http://www.gillmertens.com/

עדכונים:

פוסטים: 109

החל מאוקטובר 2012

אני מוצאת נחמה בכך שגם טובי הפילוסופים דנו בשאלות, ולא תמיד היה להם מענה. פעם קראו לזה צרת רבים…

06/02/2014

בשנים האחרונות (ואולי מאז ומתמיד?) אני מלאת שאלות. ככל שיש לי יותר שאלות, אני מבינה שיש לי פחות תשובות. נשמע לכם הגיוני? הנה בא ספר אחד שנתן לי את כל הלגיטימציה בעולם. פלא שאהבתי אותו מהרגע הראשון?

במסגרת שאילת השאלות, אני לומדת גישות, שיטות ודרכים שונות, בעיקר בתחום הרוחני. מניחה שאני לא שונה מרבים מבני דורי. אין זה מקרי שלאחרונה צצות להן גישות רוחניות כפטריות לאחר הגשם (ורק הוא שכח להגיע). אנחנו מחפשים תשובות.

בשבועות האחרונים הבנתי שעלי להפסיק לזמן מה את החפירות הארכיאולוגיות שאני מבצעת בנפשי, ולהתחיל גם לעשות מעשים שיקדמו אותי. כמובן שזה לא אומר להפסיק לקרוא ספרי איכות מהם אני לומדת כל הזמן, וכל יום.

לאחר שקראתי את ספריו של ארווין יאלום (ובעיקר אלו העוסקים בשפינוזה ובשופנהאואר) חשדתי שאנחנו רק מנסים להמציא את הגלגל. לפנינו עשו זאת, במהלך כל הדורות, הפילוסופים הגדולים.

כבר זמן רב אני מעוניינת לקרוא מהגיגיו של חיים שפירא. למעשה הצורך נוצר לאחר ששמעתי את סדרת הרצאותיו “אמנות הפליאה” ורציתי עוד. והנה הגיע אלי ספרו “מחשבות לעת לילה”, כרגיל בתזמון מדויק להפליא. הוא, בדרכו המיוחדת, אימת את חשדותיי.

אני לא יודעת למה, אבל אני מצליחה למצוא נחמה בידיעה שגם קירקגור, שופנהאואר או ניטשה שאלו את אותן השאלות. לשמחתי יש להם אפילו חלק מהתשובות, כך שפשוטי העם כמוני (אלו שעדיין קוראים ספרים ולא מגבשים רעיונות בעצמם) יכולים ללמוד מהם.

חיים שפירא מצליח להגיש את הרעיונות של הפילוסופים האקסיזטנציאלים בצורה כל כך פשוטה, יפה, יומיומית ועדכנית, שהוא מסיר כל חשש שאי פעם היה לי מפילוסופיה. שילוב של ציטוטים והגיגים של אמנים גדולים מסייע גם לרומנטיקנים כמוני להתחבר עוד יותר לשאלות הקיומיות הגדולות.

זה לא שהספר גרם לי להבין מה הייעוד שלי בחיים, או מה קורה אחריהם. בוודאי שהוא לא שינה את תפיסת המציאות (המעורערת גם כך) שלי. עדיין לא למדתי את האיזון בין הסתכלות פנימית וחיצונית. אבל יש משהו מנחם במחשבה שגדולי המוחות שקדו ועמלו על שאלות אלו. חשבתי על הצעתה של ג’וליה קמרון, לפיה על כל אמן לבלות שבוע ללא קריאה (הרעיון הוא לפתח את הקול האישי, האינדיבידואלי, שאין בו שמץ של חיקוי), ועל שופנהאואר שטען כי חברתו שלו היא העדיפה עליו מכל חברה אחרת. הבנתי ששביל הזהב, לפחות שלי, נמצא איפשהו באמצע. הקשבה פנימה, אבל יציאה החוצה עם רעיונות.

אסיים בציטוט של אוליבר טנדל הולמס (האב) מתוך הספר “אדם יכול להגשים את תכלית קיומו על ידי שאילת שאלות שעליהן לא יוכל לענות, ועל ידי הצבת יעדים שאליהם לא יוכל להגיע”.

נשארת עם כמה שאלות. כנראה לתמיד…

מחשבות לעת לילה – חיים שפירא. הוצאת כנרת זמורה ביתן

embedded by Embedded Video

עוד מהבלוג של גיל מרטנס

תצוגה מקדימה

כוחה של ספרות יפה

הספר של לואיזה מיי אלקוט הזכיר לי מה אני אוהבת כל כך בספרים. כמה כוח יש באיפוק. כמה כוח יש בכתיבה אינטיליגנטית ועדינה. כמה כוח יש ביכולת לשמור סודות מהקורא, ולגלותם לאט...

תצוגה מקדימה

שנה חסרת שיפוטיות בירושלים

אחד הנושאים שלאחרונה מעסיקים אותי הוא השאלה כיצד אני יכולה להימנע משיפוטיות יתר. כן, אני יודעת שזו שאלה כבדה, ותשובות עליה יכולות להעסיק אדם במשך חיים שלמים,...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה