הבלוג של גיל מרטנס

gillmertens

אחת שאוהבת. והרבה. בבלוג כאן אנסה לשתף אתכם באחת האהבות הגדולות שלי - ספרים. עוד עלי? מוזמנים לבלוג שלי "רובע צפון מזרח" - http://www.rovazm.co.il/ וגם לבלוג האישי החדש שלי - http://www.gillmertens.com/

עדכונים:

פוסטים: 109

החל מאוקטובר 2012

לא יודעת מה זה אומר עלי שגיבור “פרוייקט רוזי” הצליח כך להיכנס לי ללב. אבל לא מדובר רק בכניסה ללב, אלא בהזדהות לא מעטה עם כמה וכמה תכונות המיוחסות לפרופסור אוסטרלי מוכשר, אשר סובל מתסמונת אספרגר ומחליט לפצוח בפרויקט למציאת בת זוג לחיים.

דון טילמן, גיבור הרומן, מרגיש בנוח רק כאשר הוא נצמד לשגרה מסוימת, מתוכננת, ידועה מראש. הוא מקפיד על עמידה בלוחות הזמנים שקבע לעצמו, פרקטי להפליא, סובל מזכרון פנומנלי ומתקשה בהבעת רגשות וזיהויין. ואז מגיעה רוזי, האשה הכי רחוקה ממה שהיה מאחל לעצמו, או חושב שהוא רוצה, ואת השאר תאלצו לקרוא בעצמכם. אני קראתי, אהבתי, חשבתי, צחקתי, ואפילו הצלחתי, כאמור, להזדהות לא מעט.

הספר המופלא הזה הצליח לתת לי אתנחתא של יום (כן, לא יכולתי להפסיק לקרוא בו וסיימתי אותו מהר מדי) מהחיים המציאותיים שלי, ומעבר רגעי לבחינת חיים של מישהו אחר. הוא גם ספר חשוב, כתוב היטב ומרענן, אבל על כך לבטח כבר שמעתם. אני דווקא רוצה לדבר על אובססיביות.

מניחה שלכל אחד יש את הדברים הקטנים שהוא או היא מקפידים עליהם. אלו יכולים להיות שעות שינה, ספורט, עמידה בזמנים, אוכל, לבוש, קוד התנהגות. מה שמעניין (אותי) הם הרגשות האובססיביים שמשתלטים עלינו, ולא נותנים מנוח. דווקא דון טילמן, שהרגשות הן דבר זר לו (לפחות כך הוא וסביבתו סבורים), הבהיר לי שרגשות הם האובססיה הקשה מכולן.

אם הם שליליים, הם ממסכים את עיניך בעשן אפור כהה (חשבו מתי בפעם האחרונה חשתם כעס רב. האם הצלחתם לראות מעבר לו?). אם הם חיוביים, הרי שהם נותנים לנו סיבה לקום בבוקר, גם כשהכל סביבנו אפור באמת (חשבו מתי הייתם מאוהבים עד מעל לראשכם, ואיך הצליח האהוב למלא את נפשכם מהרגע שהקצתם ועד שקיעתכם בזרועות השינה המתוקה). רגשות אובססיביים הם אלו שאולי יצליחו לשנות הרגלים אובססיביים אחרים?

אובססיה אולי נשמעת כמו דבר שלילי, אבל כשמדובר ברגשות שמצליחים למלא את לבכם יומם וליל, נותנים טעם לחייכם ומעמידים אותם באור ורוד למשך תקופה, אנחנו בתוך תוכנו מתפללים שהם לא יעזבו אותנו לעולם. פרוייקט רוזי האיר לי את הצד הנוגע ללב של האובססיביות. רוצו לקרוא, יש בו את כל הסיבות הנכונות.

[youtube QG0vIiwWGGo nolink]

פרוייקט רוזי – גרהם סימסיון. מאנגלית – סיון בסקין.

דף הפייסבוק של ידיעות ספרים

עוד מהבלוג של גיל מרטנס

Thumbnail

כוחה של ספרות יפה

הספר של לואיזה מיי אלקוט הזכיר לי מה אני אוהבת כל כך בספרים. כמה כוח יש באיפוק. כמה כוח יש בכתיבה אינטיליגנטית ועדינה. כמה כוח יש ביכולת לשמור סודות מהקורא, ולגלותם לאט...

Thumbnail

שנה חסרת שיפוטיות בירושלים

אחד הנושאים שלאחרונה מעסיקים אותי הוא השאלה כיצד אני יכולה להימנע משיפוטיות יתר. כן, אני יודעת שזו שאלה כבדה, ותשובות עליה יכולות להעסיק אדם במשך חיים שלמים,...

תגובות

טופ 20 - בלוגים