הבלוג של גיל מרטנס

gillmertens

אחת שאוהבת. והרבה. בבלוג כאן אנסה לשתף אתכם באחת האהבות הגדולות שלי - ספרים. עוד עלי? מוזמנים לבלוג שלי "רובע צפון מזרח" - http://www.rovazm.co.il/ וגם לבלוג האישי החדש שלי - http://www.gillmertens.com/

עדכונים:

פוסטים: 109

החל מאוקטובר 2012

את “קיץ ללא גברים” התחלתי עם ציפיות נמוכות למדי. הכותרת נדמתה לי כהצהרה פמיניסטית מהזן שמצליח לעלות לי על העצבים די מהר. את “קיץ ללא גברים” סיימתי בהתענגות על כל משפט. לאט. בציפיה כמעט ילדותית שהוא לא ייגמר לי.

כשישבתי ברכבת וקראתי בשקיקה, ניגש אלי גבר ושאל האם קיץ ללא גברים הוא מומלץ. נניח שהוא התכוון לספר. עניתי שכן, מאוד. הוא נבהל. אבל אל תתנו לכותרת המאיימת (או המלטפת, תלוי את מי שואלים, לא?) להוציא לכם את הרוח מהמפרשים. הספר הזה הוא הרוח בהתגלמותה. הוא זורם, מלטף, מלמד, וכל הזמן מצליח לרגש, להפתיע הפתעות קטנות ואיכותיות.

גיבורת הרומן היא משוררת שבעלה מודיע לה שהוא זקוק ל”הפוגה”. ההפוגה מתבררת כאישה צרפתיה, ולאחר תקופה לא פשוטה, הגיבורה מחליטה לבלות את הקיץ במקום אחר ובלוויית נשים מרקע שונה, בגילאים שונים, עם בחירות שונות. כל אחת מהנשים הללו מביאה עמה אמיתות, רעיונות, והרבה רגש לחייה, ודרכה – גם אלינו.

אני מנסה להסביר איך הרגשתי כשקראתי אותו. אני חושבת שהיתה זו תערובת של טעימת יינות, דובדבנים ושוקולד מריר. לא בבת אחת. בכל עמוד משהו אחר. וכל טעימה היתה קטנה, מרוכזת, מיוחדת. לקראת סוף הספר זכיתי לקטע שקראתי שוב ושוב במטרה לחקוק עמוק בנפש (עמ’ 194, לטובת סקרנים כמוני).

וגיבורת הרומן? מצליחה להכנס ללב מיד, עם הומור מושחז, ידע עמוק, אינטיליגנציה רוחבית, עקיצות חינניות וחיבור למאווייה של כל אשה. והכי חשוב – אמת. ללא כיסויים, ללא התנצלויות, ללא הנסיון הספרותי המתיש לשנות עולם. יש לה אמת פרטית שאי אפשר להישאר אדישים כלפיה.

לא בטוחה שאני בנויה לבלות קיץ ללא גברים, אבל בטוחה שאני הולכת לחפש עוד מהפטיפורים המיוחדים שיודעת לרקוח סירי הוסטוט…

embedded by Embedded Video

קיץ ללא גברים – סירי הוסטוט. תרגמה מאנגלית – מיכל כהן.

עמוד הפייסבוק של עם עובד

עוד מהבלוג של גיל מרטנס

תצוגה מקדימה

כוחה של ספרות יפה

הספר של לואיזה מיי אלקוט הזכיר לי מה אני אוהבת כל כך בספרים. כמה כוח יש באיפוק. כמה כוח יש בכתיבה אינטיליגנטית ועדינה. כמה כוח יש ביכולת לשמור סודות מהקורא, ולגלותם לאט...

תצוגה מקדימה

שנה חסרת שיפוטיות בירושלים

אחד הנושאים שלאחרונה מעסיקים אותי הוא השאלה כיצד אני יכולה להימנע משיפוטיות יתר. כן, אני יודעת שזו שאלה כבדה, ותשובות עליה יכולות להעסיק אדם במשך חיים שלמים,...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה