הבלוג של גיל מרטנס

gillmertens

אחת שאוהבת. והרבה. בבלוג כאן אנסה לשתף אתכם באחת האהבות הגדולות שלי - ספרים. עוד עלי? מוזמנים לבלוג שלי "רובע צפון מזרח" - http://www.rovazm.co.il/ וגם לבלוג האישי החדש שלי - http://www.gillmertens.com/

עדכונים:

פוסטים: 109

החל מאוקטובר 2012

איקטוס, ספרו של אלי אבידר, מפתיע כרומן היסטורי מרתק ומרגש.

04/11/2015

 ictus-224x300

כמה שאני אוהבת רומנים היסטוריים. כל מה שלא הצלחתי ללמוד בשיעורי ההיסטוריה בבית הספר, אני משלימה דרכם. ואין ספק שזו דרך נעימה בהרבה, לפחות עבורי.

אפילו סיפורי מלחמות יכולים לעבור דרך מערכת העיכול הרגישה שלי, כשהם שזורים ברומנים היסטוריים מרגשים. “פרש הברונזה”, “המלכה הלבנה”, “גיבור דורנו”, או אפילו מלחמות ישראל ב”אם יש גן עדן” ו”החייל האחרון” הנפלא. אלו רק חלק מהדוגמאות לכך.

למרות זאת, כשקיבלתי לידיי את איקטוס, התמהמהתי. משום מה חשבתי שמדובר בפיסה היסטורית עקובה מדם גלדיאטורים. זו הסיבה שביקשתי מבן הזוג שיקרא הוא קודם (שיטה מעולה. אבל השימוש בה חייב להיעשות בחוכמה ולעיתים רחוקות). הוא קרא את הספר תוך יומיים ואמר שאני חייבת לקרוא. ואם הוא אומר, אני מתגייסת.

אלי אבידר, הסופר, שהוא בכלל איש עסקים, הפתיע אותי עם רומן רחב יריעה, ובמרכזו יארניס, בחור צעיר ועני, בימי רומא העליזים (כן, הגלדיאטורים והקיסרים המגלומנים מכבים מדי פעם בספר), אשר מצליח למצוא את מקומו כחייל רומי, ועולה בדרגה יותר ויותר.

סיפורו של יארניס מעניין בפני עצמו, אבל הוא מקבל פן מיוחד, בשל חברותו עם עבד עברי. דרכו הוא לומד כל כך הרבה על החיים ועל איך להתנהל בהם. מערכת היחסים ביניהם שזורה לאורך חייו של יארניס, והיא מרגשת וייחודית.

בין דפי הספר תוכלו למצוא עלילה מרתקת, היסטוריה אמיתית, פוליטיקה מקומית (של אז), מאבקי כוח וגם לא מעט פילוסופיה. כל אלו מעשירים את הספר והופכים אותו לכזה שגם לאחר סיומו, הוא ממשיך להתקיים במחשבות שלך.

למדתי ממנו לא מעט על ימי קיסרות רומא, על מקומם של הפילוסופים בעם, על מעמדות, על חיטה (כן), על מקומה של ארץ ישראל בהיסטוריה של אז, וכמובן כמה אנקדוטות פילוסופיות מעניינות. וכבר אמרתי לכם כמה שאני אוהבת ללמוד מספרים.

אני מניחה שהוא לא הפך לרב מכר, אבל תאמינו לי, לפעמים הספרים הטובים ביותר נסתרים מן העין…

מומלץ בחום.

איקטוס- אלי אבידר. הוצאת פראג.

embedded by Embedded Video

עוד מהבלוג של גיל מרטנס

תצוגה מקדימה

כוחה של ספרות יפה

הספר של לואיזה מיי אלקוט הזכיר לי מה אני אוהבת כל כך בספרים. כמה כוח יש באיפוק. כמה כוח יש בכתיבה אינטיליגנטית ועדינה. כמה כוח יש ביכולת לשמור סודות מהקורא, ולגלותם לאט...

תצוגה מקדימה

שנה חסרת שיפוטיות בירושלים

אחד הנושאים שלאחרונה מעסיקים אותי הוא השאלה כיצד אני יכולה להימנע משיפוטיות יתר. כן, אני יודעת שזו שאלה כבדה, ותשובות עליה יכולות להעסיק אדם במשך חיים שלמים,...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה