הבלוג של גיל מרטנס

gillmertens

אחת שאוהבת. והרבה. בבלוג כאן אנסה לשתף אתכם באחת האהבות הגדולות שלי - ספרים. עוד עלי? מוזמנים לבלוג שלי "רובע צפון מזרח" - http://www.rovazm.co.il/ וגם לבלוג האישי החדש שלי - http://www.gillmertens.com/

עדכונים:

פוסטים: 109

החל מאוקטובר 2012

רומן אחד ושני ספרי זכרונות. שלושה ספרים מיוחדים ומומלצים של הוצאת סנדיק ספרים המתחבבת עלי יותר ויותר מיום ליום.

12/03/2015

3 ספרים מופלאים של הוצאת סנדיק ספרים. אני כבר סימנתי לי את ההוצאה הזו כשיצא תרגום חדש לג’יין אוסטין. מאז, לאחר שכתבתי על “מאחורי המסיכה“, גם פגשתי אישית וראיתי שיש לי אינטואיציה לא רעה. לא רק טעם משובח, גם תרגום מצוין וגם אנשים מובחרים ומקסימים במיוחד.

“כל הר וגבע” – אגתה פון טראפ. מאנגלית: נעה שביט.

sop-resize-400-כל הר וגבע הדמיה

הספר הזה היה קסום עוד לפני שפתחתי אותו. מבט חטוף בכריכה ומיד התנגנו בראשי שירים מ”צלילי המוזיקה”. עצמתי את עיני וראיתי את ג’ולי אנדריוס המופלאה מזמרת ורוקדת. קולה ממלא לי את הלב. וזה עוד לא הכל- מתרגמת הספר היא חברת ילדות שלי. ממש מימי הגן. נו, איך אפשר שלא להתרגש?

אבל זו היתה רק ההתחלה. לאחר ש(כאילו) הנחתי את כל אלו בצד, נשאבתי לפיסת הסטוריה מרתקת על גלגולה של משפחה באוסטריה שלפני עליית הנאצים, בחירותיה, תלאותיה וביתה החדש בארה”ב.

אגתה פון טראפ, הבכורה מבנות המשפחה, מיטיבה לתאר את ילדותה, את המעברים ממשפחה שנהנית לשיר בערב בצוותא למשפחה שמופיעה על במה, על ההחלטה לעבור לארה”ב, על עיסוקים נוספים, על כאב. הספר הוא ספר זכרונות, אך בלתי אפשרי לנתק אותו מההקשר של הסרט, הקשר שנצרב (לפחות אצלי) כה חזק בתודעה. היא מספרת על אמה החורגת ואני מדמיינת את מריה. היא מספרת על השירים ואני שומעת את העיבוד של רוג’רס והמרשטיין. היא מנסה להראות לנו את השוני בין המציאות והבדיה, אבל הסרט, כמו שאמר יאיר רוה באחרית הדבר, חזק כנראה מהחיים האמיתיים.

שקשוק המפתחות – פיליפ קלודל. מצרפתית: שי סנדיק.

הדמיה-כפולה

בפיליפ קלודל התאהבתי כבר ב”נכדה של מר לין”. זה המשיך בשאר יצירותיו שתורגמו לעברית.

הפעם מדובר בספר זכרונות אישי, מהתנדבותו ועבודתו בכלא. תיעוד מצמרר, קשה לעיכול, הכתוב בפסקאות קצרות וכואבות. מדי כמה עמודים נאלצתי להניחו לשבוע שבועיים. עד הפעם הבאה שאזרתי אומץ להתמודד עם האמת. האמת שלא רבים מעיזים לראות, ולבטח שלא לכתוב. לא פשוט, אבל חשוב.

אליזבת איננה – אמה הילי. תרגום מאנגלית: שי סנדיק.

ספר-אליזבת

או, סוף סוף רומן. ואיזה רומן! שונה, מקורי, עצוב, כואב, מסקרן, ונוגע בחיינו בכל כך הרבה מובנים. מוד, אשה מבוגרת הסובלת מדימנסיה, מנסה לאתר את חברתה, אליזבת. אבל היא לא מצליחה. והיא גם לא זוכרת מדוע. שוב ושוב היא מנסה למצוא את אליזבת. אך אליזבת איננה. זה אמנם רומן בדיוני, אך הוא מיטיב לתאר את מה שאנו יכולים רק לשער שמתחולל בראשו ונפשו של אדם חולה. ספר מופלא, לא פשוט. מומלץ מאוד.

כל התמונות מתוך האתר של סנדיק ספרים. מומלץ לבקר שם, וגם בדף הפייסבוק שלהם.

ואי אפשר שלא לחבר אתכם לפסקול…

[youtube 5fH2FOn1V5g nolink]

עוד מהבלוג של גיל מרטנס

Thumbnail

כוחה של ספרות יפה

הספר של לואיזה מיי אלקוט הזכיר לי מה אני אוהבת כל כך בספרים. כמה כוח יש באיפוק. כמה כוח יש בכתיבה אינטיליגנטית ועדינה. כמה כוח יש ביכולת לשמור סודות מהקורא, ולגלותם לאט...

Thumbnail

שנה חסרת שיפוטיות בירושלים

אחד הנושאים שלאחרונה מעסיקים אותי הוא השאלה כיצד אני יכולה להימנע משיפוטיות יתר. כן, אני יודעת שזו שאלה כבדה, ותשובות עליה יכולות להעסיק אדם במשך חיים שלמים,...

תגובות

טופ 20 - בלוגים