הבלוג של ויוי עיני - יועצת גנטית

קטעים מיומנה של יועצת גנטית

שמי ויוי עיני ואני יועצת גנטית. בבלוג שלי תוכלו לקרוא סיפורים מהחיים בהם אני נתקלת במהלך יום העבודה, כולם בהשראת מקרים אמיתיים אך נכתבים בשינוי הפרטים המזהים. אם שאלתם את עצמכם פעם מה בדיוק עושה יועצת גנטית, הגעתם למקום... +עוד

שמי ויוי עיני ואני יועצת גנטית. בבלוג שלי תוכלו לקרוא סיפורים מהחיים בהם אני נתקלת במהלך יום העבודה, כולם בהשראת מקרים אמיתיים אך נכתבים בשינוי הפרטים המזהים. אם שאלתם את עצמכם פעם מה בדיוק עושה יועצת גנטית, הגעתם למקום הנכון. שימו לב - גנטיקה הוא תחום שמאד מתפתח לכן יתכן שפרטים מסויימים בפוסטים ישנים לא בהכרח מעודכנים. בכל שאלה ניתן לפנות אלי בהודעה פרטית בעמוד הפייסבוק של הבלוג שלי. קריאה מהנה.

עדכונים:

פוסטים: 65

החל ממאי 2012

לפני הסיפורים, כדאי אולי שאסביר מה זה בכלל יועצת גנטית ומה תפקידה במערכת הבריאות.

קודם כל, חשוב לציין שלפני ביצוע בדיקה גנטית כלשהי (לפני, במהלך, או ללא קשר להריון) מומלץ לבדוק היטב מהי הבדיקה המוצעת, למי היא מתאימה, מה המידע שהיא למעשה נותנת, ולהשתדל לבצעה במסגרת בה מובטח הסבר הולם לפני הבדיקה ולאחריה, כולל פרשנות של התוצאות.

ובדיוק לקובייה הזו נכנסת היועצת הגנטית.

מגוון הבדיקות הגנטיות הקיים היום הוא עצום וכמות הבדיקות הגנטיות המבוצעות, ובפרט במדינת ישראל, היא מאד נרחבת. המידע שמתקבל מתוצאות של בדיקה גנטית רלוונטי לא רק לאדם עצמו, זה שנבדק, אלא גם לבני משפחתו. והמידע הזה רב ומורכב, ומעלה לא פעם שאלות אתיות ופסיכו-סוציאליות לא פשוטות.

החוליה במערכת הבריאות שתפקידה לתווך בין האדם שנבדק לבין הסוגיות הרשומות לעיל, הנה היועצת הגנטית. היועצת הגנטית חוקרת את הרקע המשפחתי, מסבירה, מספקת מידע עדכני, מחשבת סיכויי הישנות, ומסייע בקבלת החלטות לא.נשים ולמשפחות הנמצאים בסיכון למחלות תורשתיות שונות.

ההשכלה הנדרשת מיועץ גנטי היא תואר שני (לפחות) בגנטיקה של האדם ויעוץ גנטי, בנוסף יש לעבור הכשרה קלינית מתאימה ובחינה לקבלת רישיון ממשרד הבריאות. בסופו של דבר, משך ההכשרה כולו לעסוק במקצוע בריאותי פארא-רפואי זה, הוא 7 שנים לכל הפחות.

במדינה שלנו מועסקות כיום למעלה מ- 70 יועצות גנטיות, רובן המכריע נשים, אשר הקימו בשנת 2008 את איגוד היועצות הגנטיות בישראל. מטרות האיגוד הן קידום מעמד המקצוע בישראל, קידום המודעות והנגישות לייעוץ גנטי בקהילה, וכמו כן הקפדה על סטנדרטים גבוהים ואיכות של אלה העוסקים במקצוע.

יום הגברת המודעות ליעוץ גנטי נקבע השנה לתאריך 8.11 על ידי החברה הלאומית ליעוץ גנטי בארצות הברית. שיהיה יום שמח!

עוד מהבלוג של ויוי עיני - יועצת גנטית

תצוגה מקדימה

אומרים שאלוהים לא עושה טעויות

והפעם שני סיפורים השזורים זה בזה, האחד - נולד מתגובה ברשת והמשיך במפגש אישי בבית קפה, והשני - בא מיד אחריו... זהו פוסט עם שמות ועם פנים שבא לחדד את הנקודה שבתסמונת, כמו בתסמונת, קשת ההתבטאות יכולה להשתנות בין פרטים שונים...

תצוגה מקדימה

5 דברים שבלעדיהם אני (כבר) אינני אני

אף אחד לא סיפר לי שזה הולך לקרות לי, אבל מסתבר שהדברים פשוט הוטבעו להם אי שם, עמוק עמוק בתוך הדנ"א... 1. לא סיפרו לי שלעולם, אבל לעולם, לא אוכל יותר ללכת סתם כך ברחוב, או לעמוד סתם כך בתור בסופרמרקט - מבלי שאמצא את עצמי מזהה בכל...

תצוגה מקדימה

אין חגיגה בלי עוגה

מזל טוב לבלוג שלי שבדיוק היום חוגג יום הולדת שנה. לכבוד האירוע קבלו פוסט מעורר תאבון. כי אין חגיגה בלי עוגה. נקודת המפגש עם דורית קינן (שפית פטיסיירית שבעברה למדה עיצוב תעשייתי בבצלאל) לפוסט שישלב את הנושאים הקרובים...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה