הבלוג של גבריאלה - לעשות הבדל

gavriella

שמי גבריאלה פוגל, אמא לנער מקסים ושני חתולים. הבלוג נכתב במטרה לעשות הבדל בחיי ובחייכן/ם,

עדכונים:

פוסטים: 36

החל ממאי 2015

בזמן שהחיילים שלנו שומרים על חייהם ועל חיינו, צצות ועולות שאלות מוסריות: חברתיות והלכתיות. לאן הולכת החברה שלנו מכאן?

חייל יורה במחבל. משפט. דעות לכאן ולשם. חייל בכלא. פוליטיקאים רבים ביניהם מעל במות. מדינה בסערה.

פורים עבר, אך האם המסכות הורדו? האם הפוליטיקאים והצבא הפכו את החייל ל”שעיר לעזאזל” של המוסר הצבאי הישראלי? המסכה של החברה היהודית היא שליהודים יש מונופול על מוסר או אמפתיה האנושית שממנה, בעצם, נובע המוסר. האם הוא “שעיר לעזאזל” כהגנה על הציונות, שבעיני אחרים נתפסת כפוגענית ופושעת?

האם המסכות של המדינה הורדו בפסח הזה?

האם המסכות של המדינה הורדו בפסח הזה?

הקוד המוסרי של צה”ל נשען לא רק על קדושת החיים, אלא גם על הפחד להיהרג ולהרוג, שנובע מהפסוק: “בצלם אלוהים ברא אותו”. מהו צלם זה? צלם הוא כל אדם. כל אדם הוא ייצוג של האל. יש בכל אדם את הפוטנציאל האלוהי להגשמה ולטוב. ולכן, אנחנו אמורים לראות את האל בכל אחד אחר. זה הדבר שגורים לאמפתיה, שממנה נובע המוסר האישי והחברתי שלנו.

אך האם ההנחיה הצהל”ית לירות רק כשנשקפת סכנה לחיים, כשמדובר במחבלים היא מוסרית? האם היא לא הופכת אותנו ל”יותר צדיקים מהאפיפיור”? האם השניות הללו, בהן צריך גם להגן על החיים וגם להפעיל שיקול דעת, כשמולך קם אוייב, שברור שמטרתו היא להרוג, האם היא כשלעצמה, אינה מהווה סכנה לחיים?

ולמה, בעצם, להעמיד את החיילים שלנו במצב הזה? למה אין פקודה לירות כדי להרוג, ככל שמדובר במחבלים, “למען יראו וייראו”? ואין זה משנה באיזו תנוחה הוא/היא נמצאים: האם הם שוכבים, עומדים, יש או אין להם חגורת נפץ. כל השאלות הללו אינן רלוונטיות. האם זה לא היה משרת טוב יותר את מטרותינו המדיניות, ושומר על חיילינו, ויחד עם זאת, לא פוגע בקוד האתי של צה”ל? מובן שכן, אלא שאנו צריכים להכות על “חטאי הציונות”, להראות לעולם שאנחנו יותר טובים ומוסריים מהמחבלים (כאילו שזה לא מובן), לפצוע מחבלים, שמקבלים מיטות בבתי חולים בארץ, למרות שיש מצוקה גדולה של מיטות של משלמי מיסים יהודים, לקבל טיפול רפואי על ידי רופאים ואחיות שנאלצים לטפל במחבל שמוכן בשניה לרצוח אותם, להכניס אותו לכלא, לשלם לו על הישיבה בכלא יותר משמשלמים לנכים ומוגבלים שמשלמים מיסים, ואם לא די בכל אלה: אם חלילה, רחמנא לצלן, היה איזה חייל צדיק וגיבור, שירה לו בראש, יש וועדת חקירה, הוא מואשם ברצח, לא פחות, מבזבזים את כספי הציבור על ניתוח גופות, וניתוח “זירת הרצח”, ואין סוף סיקורים וטענות בעד ונגד.

והעולם מסתכל: ומה העולם רואה באמת? שאנחנו צדיקים? או שאנחנו לא עומדים מאחורי החיילים שלנו, שעושים את מה שהם אמורים לעשות: להגן על עצמם ועלינו.

האם החיילים שלנו הם שעירים לעזאזל של הציונות והפוליטיקאים?

האם החיילים שלנו הם שעירים לעזאזל של הציונות והפוליטיקאים?

אז אולי הגיע הזמן, שפוליטיקאים יפסיקו להיות חסרי אחריות, ורבנים שאינם עושים צבא יום אחד בחיים, יפסיקו להתלהם ולהמציא חוקים חדשים ולתת עצות לחיילים בשטח. אולי הגיע הזמן לקחת אחריות ולהוציא פקודה חד משמעית: מחבל? יורים כדי להרוג. זה הכל. בלי שיקול דעת, בלי להסס, בלי לחשוב שאולי אתה תואשם ברצח!! כי איך אפשר להאשים חייל ברצח מחבל? רק במדינה הזויה זה יכול להיות. רק במדינה שהחיילים בה הופכים לשעירים לעזאזל של פוליטיקאים, במקום להיות גיבורים של מנהיגי העם.

והמחבלים? לא יתפסו עוד מיטות ויקבלו טיפול רפואי, לא ישבו בכלא ויקבלו משכורות, הם פשוט ילכו להם, לעזאזל שלהם, ששם יש להם אולי, שבעים בתולות חסרות טעם בגברים, ויידעו: במדינת ישראל לא יוצאים בחיים מניסיונות התנקשות. הם ידעו שזה לא משתלם. לא להם ולא למשפחות שלהם.

ואז אנחנו נראה איזה שקט יהיה כאן.

לא ייתכן שחייל יואשם ברצח מחבל, לא ייתכן שחייל צריך לחשוב פעמיים מה יהיה גורלו אם יהרוג מחבל, לא ייתכן שמחבלים ישבו בכלא ויקבלו משכורות. זה פשוט לא יכול להמשך.

מישהו עם הגיון חייב לעשות כאן הבדל למען חיילינו ולמען מדינת ישראל ואזרחיה

עוד מהבלוג של גבריאלה - לעשות הבדל

תצוגה מקדימה

שודדי המזונות

חד הורית? עובדת? לא מרוויחה מספיק? מרוויחה "יותר מדי"?: המדינה תמצא איך להעניש אותך ואת ילדייך. פעם, לפני הרבה שנים, היתה מדינה קטנה, שדאגה לכל יושביה, בעזרת גוף שקראו לו: "המוסד לביטוח לאומי": כשמישהו מיושביה של המדינה הקטנה...

תצוגה מקדימה

שפע לשנה החדשה: המלצה ומתנה ממני

השנה החדשה בפתח, והחלטתי לשתף אתכם, קוראים יקרים, ועוקבות נאמנות, בסוד השפע. נתקלתי בו שוב, לפני מספר שבועות, בספר שרכשתי, שנקרא: ארנק שמח מלא באושר ועושר, מאת דייויד קמרון גיקנדי. למי שזוכר, התחלתי את מסענו לתודעת שפע, בספר...

תצוגה מקדימה

נכה, קשיש/ה: חצי בן אדם?

איך מתייחסת המדינה הקטנה לחלשים, או אולי, למוחלשים שבה? במדינה הקטנטונת, זו שיש בה שודדי מזונות בחסות החוק, יש גם אוכלוסיות מוחלשות אחרות, כמו: נכים וקשישים. בואו נראה איך המדינה, שהיתה פעם...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה