הבלוג של גבריאלה - לעשות הבדל

gavriella

שמי גבריאלה פוגל, אמא לנער מקסים ושני חתולים. הבלוג נכתב במטרה לעשות הבדל בחיי ובחייכן/ם,

עדכונים:

פוסטים: 36

החל ממאי 2015

פרק שני: המסע לזכות ללמוד.

האם את מפרנסת יחידה, עובדת הרבה מאד שעות, מרוויחה מעט,נזקקת להשלמת הכנסה, ומתוסכלת? חושבת ללמוד באוניברסיטה כדי לצאת ממעגל העוני? איך לחמתי לשינוי חוק בישראל, ואיך זה קשור אלייך?

אם נכנסת למרוץ לדיור הציבורי, ואת רודפת אחר שודד המזונות הפרטי שלך, וכל זאת בין עבודה לגידול הילדים, המדינה הקפיטליסטית החזירית, זו שתומכת בשודדי המזונות, דאגה שחייך יהיו קשים אף יותר: את לא תוכלי להגשים את חלומותייך ותמיד תישארי ענייה וחסרת השכלה (אלא אם יקרה נס).

חוק הבטחת /השלמת הכנסה אמר, שבין אם את עובדת או לא, בהיותך מקבלת קצבה למחיית ילדייך, אסור לך ללמוד במוסד ציבורי או פרטי, שאינו מאושר על ידי המדינה: המוסד לביטוח לאומי. איזה מוסדות ולימודים כן מאושרים? בעיקר כאלה שמאפשרים קורסים קצרים לעבודות כמו: מטפלות ומזכירות. אלה נמצאים בעיקר במרכזים להכשרה מקצועית מטעם המדינה. לאחר שסיימת את ההכשרה הזו את בדרך כלל נשארת באותו מצב תעסוקתי: משכורת מינימום בתנאי עבדות. העולם התעסוקתי המשתנה לא מפריע למדינה הקפיטליסטית החזירית הקטנה להישאר מאחור: הדרישה מכל מזכירה לתואר אקדמאי לא הפריע למדינה לאסור על מקבלי הקצבאות לרכוש השכלה אקדמאית.

ומי הם מקבלי הקצבאות העיקריים שרוצים ללמוד? נשים חד הוריות. כלומר: החוק במדינה הקטנה, שהתיימרה להיות דמוקרטית, אסר על נשים עניות ללמוד באוניברסיטאות, גם אם לימודים אלה היו בעזרת מלגות וגם אם נעשו בזמנן החופשי , וגם אם הן עובדות. לימודים, טענה המדינה, אינם מטרת הכסף שהיא נותנת לחד הוריות. הן צריכות להשתמש בו לדברים אחרים.

לאיזה דברים? מה ניתן לצרוך בקצבאות של ביטוח לאומי מלבד אוכל? ובכן: מקבלי הצבאות מביטוח לאומי יכולים לרכוש בכסף הזה סמים, אלכוהול או סיגריות. אף אחד לא ישלול מהם את הקצבה. אבל אם אם חד הורית רוצה ללמוד באוניברסיטה, כדי לשפר את חייה – הקצבה שלה נשללה באופן מיידי. לא לכך נועדה הקצבה של ביטוח לאומי. זה הרי לא ייתכן שנשים תרצנה להשכיל ולהגשים חלומות (שאינם פנטזיות של סמים), מתוך מטרה לצאת ממעגל העוני.

לאחר המסע המפרך שלי לדיור ציבורי, החלטתי שהמטרה השנייה שלי היא להשכיל. הייתי כל כך חסרת בטחון, שתחילה לא עלה על דעתי להפוך את לימודי לתואר . לקחתי מספר קורסים באו”פ שמטרתם היתה ללמד את בני לקרוא. כשגילו זאת מהביטוח הלאומי, החליטו לשלול ממני את הקצבה להשלמת הכנסה. כשקיבלתי את המכתב על ה”חוב” לביטוח לאומי, נעתקה נשמתי. איך אני מחזירה עשרות אלפי שקלים, כשאני עובדת במשכורת מינימום לשעה, ללא מזונות, וללא סיוע?

מסע קפקאי במוסד לביטוח לאומי

מסע קפקאי במוסד לביטוח לאומי

נכנסתי למסע קפקאי נגד המוסד לביטוח לאומי למען זכותן של נשים בישראל, בשנות ה2000 , ללמוד. עשירות, עניות: זכותה של כל אישה להשכיל במדינת ישראל. כמו ב”משפט” של קפקא, לא הבנתי במה מאשימה אותי המדינה, מה העדויות נגד הפשע הנורא שעשיתי, ואך כל זה ייגמר. הרגשתי שנכנסתי אל תוך סיוט שאין בו הגיון של אחיזה במציאות. שעברתי במנהרת הזמן לתקופת העבדות בארצות הברית, בה אסרו על אנשים ללמוד.

לאחר שלש שנים מטישות במזדרונות המשפט הלא הגיוני והלא צודק, הצלחתי להגיע לפסק דין תקדימי במדינה. בעקבותיו נוצרה בביטוח הלאומי “קצבת לימודים” לנשים חד הוריות, שרוצות לשפר את חייהן ולצאת ממעגל העוני, בעזרת לימודים משמעותיים.

עוד על כך תוכלו לקרוא בכתבה ב”הארץ”

http://www.haaretz.co.il/misc/1.873343

הצלחתי לעשות הבדל במדינה למען חברה טובה יותר. חישבו: איך אתן יכולות לעשות הבדל בחייכן ובחיי אחרים.

תוכלו לקרוא עוד על שינויים בחיים בספר שלי “הזיברפה”

https://www.facebook.com/GavriellaFogelHazibrafa?pnref=lhc

וכן ללחוץ על הנעץ למעלה ולקבל מאמרים נוספים למייל.

עוד מהבלוג של גבריאלה - לעשות הבדל

תצוגה מקדימה

שודדי המזונות

חד הורית? עובדת? לא מרוויחה מספיק? מרוויחה "יותר מדי"?: המדינה תמצא איך להעניש אותך ואת ילדייך. פעם, לפני הרבה שנים, היתה מדינה קטנה, שדאגה לכל יושביה, בעזרת גוף שקראו לו: "המוסד לביטוח לאומי": כשמישהו מיושביה של המדינה הקטנה...

תצוגה מקדימה

שפע לשנה החדשה: המלצה ומתנה ממני

השנה החדשה בפתח, והחלטתי לשתף אתכם, קוראים יקרים, ועוקבות נאמנות, בסוד השפע. נתקלתי בו שוב, לפני מספר שבועות, בספר שרכשתי, שנקרא: ארנק שמח מלא באושר ועושר, מאת דייויד קמרון גיקנדי. למי שזוכר, התחלתי את מסענו לתודעת שפע, בספר...

תצוגה מקדימה

נכה, קשיש/ה: חצי בן אדם?

איך מתייחסת המדינה הקטנה לחלשים, או אולי, למוחלשים שבה? במדינה הקטנטונת, זו שיש בה שודדי מזונות בחסות החוק, יש גם אוכלוסיות מוחלשות אחרות, כמו: נכים וקשישים. בואו נראה איך המדינה, שהיתה פעם...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה