הבלוג של גבריאלה - לעשות הבדל

gavriella

שמי גבריאלה פוגל, אמא לנער מקסים ושני חתולים. הבלוג נכתב במטרה לעשות הבדל בחיי ובחייכן/ם,

עדכונים:

פוסטים: 36

החל ממאי 2015

חד הורית? עובדת? לא מרוויחה מספיק? מרוויחה “יותר מדי”?: המדינה תמצא איך להעניש אותך ואת ילדייך.

פעם, לפני הרבה שנים, היתה מדינה קטנה, שדאגה לכל יושביה, בעזרת גוף שקראו לו: “המוסד לביטוח לאומי”: כשמישהו מיושביה של המדינה הקטנה חלה, פוטר מעבודתו או סבל מנכות, הגוף הזה דאג לכך שהאדם יקבל קצבה, ממנה יוכל לחיות עד שישתפר מצבו, או לתמיד, אם יש צורך בכך.

במדינה הקטנה הזו היו גם הרבה אמהות חד הוריות: גרושות או רווקות. אלה לא תמיד יכלו לקבל את המזונות מהאבות הביולוגיים, שלא רצו לשלם. המוסד לביטוח לאומי דאג לכך שהנשים הללו תקבלנה את המזוות ממנו, והוא רדף אחר האבות שהשתמטו ולא שלמו את חובם לילדיהם. זאת משום שלגוף הגדול הזה היתה יותר אפשרות לגבות את הכסף מהנשים החד הוריות, שנושאות לבד בעול גידול הילדים.

אם חד הורית? המדינה תמצא איך להעניש אותך

אם חד הורית? המדינה תמצא איך להעניש אותך

עד שיום אחד עלה לשלטון במדינה הקטנה, איש אחד שהחליט: “לא עוד!!!”. המדינה לא תשלם מזונות לנשים החד הוריות במקום האבות המשתמטים. שהנשים תנסנה בעצמן לגבות את החובות של האבות שלא רוצים לשלם מזונות. ממש לא היה אכפת לו, לאותו ראש ממשלה, שמאד קשה לנשים חסרות האמצעים, לרדוף אחר גברים שמתחמקים בכל דרך: הם משנים את שמם, מעבירים את כל נכסיהם לקרובי משפחתם, עובדים בשחור (ללא מקום מסודר וללא קבלות), ואין על שמם אפילו כתובת.

כל אלה לא הפריעו לראש הממשלה ההוא להוסיף קשיים: אם, הוא אמר, האם החד הורית תצליח לקבל את המזונות, המוסד לביטוח לאומי יפחית לה מהקצבה שהיא מקבלת ממנו, בדיוק כפי שהוא מפחית לה מהקצבה אם היא עובדת, ומרוויחה מעל למינימום שמאפשר קיום בסיסי של אוכל ומיים. כך שהיא וילדיה תמיד ישארו עניים.

ובכן, אני מניחה שאתם כבר יודעים באיזו מדינה מדובר: מדינת ישראל, שהיתה פעם מדינה סוציאלית, והיום היא מדינה קפיטליסטית חזירית, הרומסת את החלשים.

ומעבר לקשיים וחוסר המוסר, שיש למדינה כלפי החד הוריות וילדיהן, למדיניות של תמיכה בשודדי המזונות  יש השלכות כלכליות וחברתיות רחבות היקף: נשים שלא מקבלות מזונות, ובדרך כלל לא מרוויחות מספיק לפרנסתן, כוח הקניה שלהן נפגע: הן קונות פחות מוצרים ושרותים. כתוצאה מכך הן גם משקיעות פחות בילדים: הן לא יכולות להרשות לעצמן שעורי עזר, מחשבים, משחקי התפתחות ראויים, או תזונה ראוייה. לעיתים הן נאלצות לתזז בין שתי עבודות. כתוצאה מכך הן פחו סבלניות לילדים ופחות משקיעות זמן איכות  אתם.

והילדים? הם מקבלים פחות מהכל: פחות בגדים, פחות אוכל מזין, פחות זמן אמא. אם אי אפשר לקבל שעורי עזר, מתחילים פערים בלימודים, שהולכים וגדלים בכל שבוע: הילדים לא מבינים את החומר משתעממים, לעיתים מפריעים ומקבלים תשומת לב שלילית, או , רחמים במקרה הטוב. הערך העצמי שלהם נפגע והם אינם מאושרים.

החמור מכל הוא , שלא מדובר בילד אחד או שניים, אלא באוכלוסייה גדולה המונה מאות אלפי ילדים בישראל.

ומי מרוויח? שודדי המזונות בחסות החוק: אבות שגוזלים מילדיהם אפשרת להתפרנס בכבוד ולחיות בכבוד. אבות שלא אכפת להם מהילדים שהביאו לעולם, והם לא לוקחים אחריות מינימאלית עליהם.

והמדינה? היא נותנת יד לשודדי המזונות במקום לנשדדים. המדינה בעד גברים שעוברים על החוק, ונגד נשים וילדים חסרי אונים.

ואני שואלת: עד מתי המדינה תתייחס לחלשים כאל יצורים לא אנושיים ולא רצויים, ותהפוך אותם למוחלשים? מתי המדינה תעשה הבדל חיובי בחייהם של ילדים שהאבות נטשו אותם? מתי המדינה תעשה הבדל בהתיחסות שלה לחלשים ולמוחלשים מתוך הוויה של עזרה וערבות הדדית? מתוך אנושיות?

מוזמנים לדף הספר של הזיברפה, שעשתה הבדל בחייה:

https://www.facebook.com/GavriellaFogelHazibrafa

וכן לקבוצת התמיכה, עצה, שיתוף ואימון לחד הוריות

וכמובן אם תרצו לקבל עדכונים למייל, לחצו על הנעץ “עקוב אחרי”

עוד מהבלוג של גבריאלה - לעשות הבדל

תצוגה מקדימה

שפע לשנה החדשה: המלצה ומתנה ממני

השנה החדשה בפתח, והחלטתי לשתף אתכם, קוראים יקרים, ועוקבות נאמנות, בסוד השפע. נתקלתי בו שוב, לפני מספר שבועות, בספר שרכשתי, שנקרא: ארנק שמח מלא באושר ועושר, מאת דייויד קמרון גיקנדי. למי שזוכר, התחלתי את מסענו לתודעת שפע, בספר...

תצוגה מקדימה

נכה, קשיש/ה: חצי בן אדם?

איך מתייחסת המדינה הקטנה לחלשים, או אולי, למוחלשים שבה? במדינה הקטנטונת, זו שיש בה שודדי מזונות בחסות החוק, יש גם אוכלוסיות מוחלשות אחרות, כמו: נכים וקשישים. בואו נראה איך המדינה, שהיתה פעם...

תצוגה מקדימה

כמה אתם מוכנים לשלם על תיק?

איפה מסתיים מחיר האיכות ומתחיל מחיר המותג? אופנה: את מי היא משרתת? שלש שאלות שיעזרו לכם לעשות סדר בשאלה: מה לקנות, מתי ובכמה. כמה את מוכנה לשלם עבור תיק אופנתי? 150 שח? 1500 שח? 5000 שח? ועל שמלה? או נעליים? כמה אתה מוכן לשלם על...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגי אוכל

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה