הבלוג של גבריאלה - לעשות הבדל

gavriella

שמי גבריאלה פוגל, אמא לנער מקסים ושני חתולים. הבלוג נכתב במטרה לעשות הבדל בחיי ובחייכן/ם,

עדכונים:

פוסטים: 36

החל ממאי 2015

מה הקשר ומה ההבדל בין קפיטליזם להתעשרות? אם בשניהם אני אוהבת את עצמי, האם אני יכולה לשלב זאת עם אהבת הזולת?

הקפיטליזם שם את ה”אני” במרכז: כמה אני מרוויחה, אני רוצה להיות, ולעשות, ולהרוויח, ורוצה, ורוצה, ואני ואני…וזה בסדר, כשזה לא בא על חשבון אנשים אחרים. אך הקפיטליזם, שבתיאוריה אמור להיות הדרך הרציונאלית, היעילה וההוגנת ביותר, כשמדובר בגמול תמורת שירות: תחרות חופשית למען כולם, הוכיח את עצמו, לאורך ההיסטוריה, באי שוויון ואבטלה. והרי השוק החופשי הוא, במידה רבה, אוטופיה של שפע…

ובכן: הקפיטליזם מתבסס על “חוזה” בין שווים, אך במציאות, לא כולם שווים. בעיקר אם אנחנו קושרים את הקפיטליזם לשלטון, ומקבלים “הון-שלטון” מה שנקרא: קפיטליזם חזירי: בועות נדל”ן, אבטלה, משכורות מינימום מגוחכות, ומנגד: כ 10% מהאוכלוסייה ששולטת בהון וכן, גם בשלטון, ורוצה שהדברים יימשכו בדיוק כפי שהם.

איך אנחנו יכולים לשלב בין קפיטליזם להומאניות

איך אנחנו יכולים לשלב בין קפיטליזם להומאניות

מה אנחנו יכולים לעשות?

ה”ניו אייג’” למינהו, מצאת לנו פתרון קסם: האדם שלא מרוויח מספיק כסף, זה בגללו. הוא ורק הוא אשם במצבו, משום שהוא לא חושב מספיק חיובי: כלומר: האדם שמרוויח משכורת מינימום וחי בדוחק, הוא אחראי וגם אשם במצבו, ולא חלילה, הבוס שמרוויח הון עתק על חשבון שעות העבודה ותנאי עבדות בו הוא מעסיק את העובד (משורש עבד, למי שלא שם לב).

איפה האחריות של העשיר מתחילה ונגמרת, ואיפה האחריות של העני? האם בגלל שהעני לא מסוגל לשנות את דרך החשיבה שלו מוצדק לנצל זאת כלפיו בקפיטליזם חזירי?

ספרו של וולאס “מדע ההתעשרות” תומך ברעיון העושר: לכל אחד מגיע להיות עשיר, והוא אף צריך לשאוף לכך, משום שרק כך הוא יוכל להגיע לידי ביטוי עצמי מלא של כל רצונותיו וכשרונותיו.

בדומה לקפיטליזם גם הוא מעמיד את ה”אני” במרכז. ה”אני” שלו בא להגשים חלומות, לחיות טוב ולהרגיש טוב עם עצמי. אך בניגוד לקפיטליזם, הוא מאמין באהבת הזולת ובעזרה לזולת, ובשום אופן לא לנצל את הזולת לצרכיו החמריים או האחרים של ה”אני”. ברגע שהעני יהיה עשיר, הוא יוכל להועיל לעצמו ולכל סביבתו.

כלומר: הדבר הראשון שעלינו לעשות הוא להאמין שמגיע לנו להיות כל מה שאנחנו רוצים ולפעול למען המטרות שלנו בעקביות.

הדבר השני הוא לקחת אחריות על המצב שלנו. לא על מצב המדינה, על האבטלה ועל מחירי הדיור, אלא אך ורק על המצב שלנו: מה אנחנו עושים נכון, מה אנחנו עושים לא נכון, מה אנחנו לא עושים כשצריך לעשות ואיפה אנחנו טועים. מה מניע אותנו, מה השיקולים שלנו בפעולות שאנחנו עושים?

הדבר השלישי הוא לשים לב בדרך, שאיננו מנצלים אף אחד כדי להגיע למטרות שלנו.

אז מה הן הדרכים שמציע וולאס כדי שנוכל לשפר את מצבנו הכלכלי (או אחר )

על כך בפוסט הבא. ועד אז אני מפנה אתכם לפוסט הקודם: חשיבה חיובית היא לא מה שחשבתם, וזכרו:

גם אתם יכולים לעשות הבדל בעיסוק, ברמת ההכנסה ובכל תחום בחייכם על ידי שתתרכזו בעצמכם, שתעשירו את עצמכם באהבה עצמית, באהבה לזולת ובהגשמת חלומות.

אתם יכולים כמובן להכנס לדף הפייסבוק של הזיברפה לעשות לה לייק ולהגיב

 https://www.facebook.com/GavriellaFogelHazibrafa?pnref=lhc

וכמו כן ללחוץ על הנעץ, להשאיר מייל ולהתעדכן בפוסטים הבאים.

עוד מהבלוג של גבריאלה - לעשות הבדל

תצוגה מקדימה

שודדי המזונות

חד הורית? עובדת? לא מרוויחה מספיק? מרוויחה "יותר מדי"?: המדינה תמצא איך להעניש אותך ואת ילדייך. פעם, לפני הרבה שנים, היתה מדינה קטנה, שדאגה לכל יושביה, בעזרת גוף שקראו לו: "המוסד לביטוח לאומי": כשמישהו מיושביה של המדינה הקטנה...

תצוגה מקדימה

שפע לשנה החדשה: המלצה ומתנה ממני

השנה החדשה בפתח, והחלטתי לשתף אתכם, קוראים יקרים, ועוקבות נאמנות, בסוד השפע. נתקלתי בו שוב, לפני מספר שבועות, בספר שרכשתי, שנקרא: ארנק שמח מלא באושר ועושר, מאת דייויד קמרון גיקנדי. למי שזוכר, התחלתי את מסענו לתודעת שפע, בספר...

תצוגה מקדימה

נכה, קשיש/ה: חצי בן אדם?

איך מתייחסת המדינה הקטנה לחלשים, או אולי, למוחלשים שבה? במדינה הקטנטונת, זו שיש בה שודדי מזונות בחסות החוק, יש גם אוכלוסיות מוחלשות אחרות, כמו: נכים וקשישים. בואו נראה איך המדינה, שהיתה פעם...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה