הבלוג של גלית ימין - מומחית לשינוי התנהגותי קוגנטיבי

Galit Yamin

מומחית לשינוי התנהגותי קוגנטיבי מטפלת בילדים ונוער בעלי קשיים חברתיים, התנהגותיים ורגשיים. מנחה קבוצות לילדים ונוער למיומנויות חברתיות. מנחה קבוצת נוער באירגון “רקפת” לילדים ונוער הסובלים מביישנות וחרדה... +עוד

מומחית לשינוי התנהגותי קוגנטיבי מטפלת בילדים ונוער בעלי קשיים חברתיים, התנהגותיים ורגשיים. מנחה קבוצות לילדים ונוער למיומנויות חברתיות. מנחה קבוצת נוער באירגון “רקפת” לילדים ונוער הסובלים מביישנות וחרדה חברתית. הטיפול משלב הדרכת הורים וקשר עם הצוות החינוכי

עדכונים:

פוסטים: 9

החל מפברואר 2017

חרדה חברתית היא הפחד להישפט ולהעריך בצורה שלילית על ידי אנשים אחרים, מה שמוביל לרגשות של חוסר כשירות, נחיתות, מבוכה, השפלה ודיכאון.

אם אדם בדרך כלל הופך לחרדתי  במצבים חברתיים, אבל מרגיש טוב כאשר הוא לבד, אז “חרדה חברתית” עשויה להיות הבעיה.

הפרעת חרדה חברתית (המכונה בעבר “פוביה חברתית”) היא בעיה שכיחה הרבה יותר מאשר הערכות העבר הובילו אותנו להאמין. מיליוני אנשים בכל רחבי העולם סובלים מהמצב הנורא והטראומטי הזה כל יום, בין אם מתוך חרדה חברתית מסוימת או מתוך חרדה חברתית כללית יותר.

בארצות הברית, מחקרים  מראים שהפרעת חרדה חברתית כמו הפרעת נפשית היא השלישית בגודלה במדינה, לאחר דיכאון ואלכוהוליזם. ההערכה היא כי כ- -7% מהאוכלוסייה סובלת כיום מסוג כלשהו של חרדה חברתית. שיעור השכיחות בחיים לפתח הפרעת חרדה חברתית הוא 13-14%.
חרדות חברתיות ספציפיות וכלליות

חרדה חברתית מסוימת תהיה החשש לדבר בפני קבוצות (בלבד), ואילו אנשים עם חרדה חברתית כללית הם חרדים, עצבניים, ולא נוח להם כמעט בכל המצבים החברתיים.

אנשים עם הפרעת חרדה חברתית בדרך כלל חווים מצוקה רגשית משמעותית במצבים הבאים:

  • להיות מוצגים לאנשים אחרים
  • להיות במרכז תשומת הלב
  • כשמתבוננים בהם כשהם עושים משהו.
  • כשמתבוננים בהם כשהם אוכלים.
  • מפגש עם אנשים בעלי סמכות (“אנשים חשובים”)
  • רוב המפגשים החברתיים, במיוחד עם זרים
  • כאשר הם צריכים להגיד משהו
  • יחסים בין אישיים, בין אם ידידות או רומנטית

Screen shot 2017-01-03 at 12.05.52

רשימה זו היא בהחלט לא רשימה מלאה של סימפטומים – רגשות אחרים נקשרו גם לחרדה חברתית.

תופעות פיזיולוגיות המלוות חרדה חברתית עשויות לכלול:

פחד עז, לב מרוץ, סומק או סומק, הזעה מוגזמת, גרון יבש ופה, רועד (פחד להרים כוס מים או שימוש בכלי אוכל), בליעה בקושי, שרירים מתעוותים, בעיקר סביב הפנים והצוואר.

חרדה מתמדת, אינטנסיבית שאינה נעלמת, היא התכונה הנפוצה ביותר.

אנשים הסובלים מהפרעת חרדה חברתית יודעים שהחרדה שלהם היא לא רציונלית ואין בה הגיון (כלומר, קוגניטיבי). עם זאת, הם לא שולטים בחרדה.

לכן, חשוב ללמד  מתמודדים  עם חרדה חברתית,   “להתמודד עם הפחדים שלהם” כל יום בחייהם. ולא להמנע או להתנהג בצורה בטוחה לדוגמא: “אני לא ילך למסיבה וכך לא אצטרך להתמודד עם הקושי” (התנהגות נמנעת) או “אני אלך למסיבה אבל אהיה צמוד לפלאפון שלי בזמן המסיבה (התנהגות בטוחה).

רק הטיפול המתאים עובד על מנת להקל על הפרעת חרדה חברתית!

החדשות הטובות הן שטיפול קוגניטיבי-התנהגותי לחרדה חברתית עלה בהצלחה. מחקרים וראיות קליניות מצביעות על כך שטיפול קוגניטיבי-התנהגותי, יוצר שינויים קבועים בחיי האנשים.

על הפרעת חרדה חברתית ניתן להתגבר, אם כי זה דורש  עקביות והתמדה.

תוכנית טיפולית מוצלחת להפרעת חרדה חברתית חייבת להתייחס לעשרות שיטות קוגניטיביות, אסטרטגיות ומושגים שיאפשרו למוחם של אנשים (כלומר, אסוציאציות מוחיות או נתיבים עצביים) להשתנות. המוח לומד ללא הרף, מחשבות ואמונות לא רציונליות יכולות להשתנות כתוצאה מתהליך קוגניטיבי זה.

תוכנית טיפול טובה תספק את האסטרטגיות הנדרשות הספציפיות, כמו גם לציין לאנשים איך ומדוע הם מרגישים חרדה.

כנסו לפייסבוק ל:  “רקפת” קבוצה חברתית לנוער שמתמודד עם חרדה חברתית וביישנות המאפשרת חשיפות באוירה תומכת וחוויתית.

עוזרת בשיפור יכולת חברתיות, הרחבת המעגל החברתי, תמיכה חברתית, הפחתת רמת החרדה בסיטואציות חברתיות.

 

 

 

עוד מהבלוג של גלית ימין - מומחית לשינוי התנהגותי קוגנטיבי

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 3 years
תצוגה מקדימה

חרדות בקרב ילדים ונוער - איך מזהים?

חרדות הן שכיחות בקרב ילדים ובני נוער, אולם נפוצות גם בקרב מתבגרים והורים. רק כדי לסבר את האוזן, כיום כ- 25% מכלל האוכלוסייה סובלים מחרדות בדרגות שונות, חלקם מודעים לכך וניגשים לטיפול וחלקם מתמודדים איתן ביום יום ולעתים גם...

תצוגה מקדימה

סוגי חרדות - איזה חרדה יש לך?

חרדות פוגעות פגיעה ממשית בכל תחומי החיים התעסוקתיים, המשפחתיים, או החברתיים.. ‎לכן חיוני להבין מאיזה חרדה אתה סובלים ואיך זה משפיע על חייכם‫.‬ ‎להלן הפרעות חרדה נפוצות‫:‬ ‎חרדה כללית ‎חרדה חברתית חרדת...

תגובות

פורסם לפני 3 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה