הבלוג של גלית ימין - מומחית לשינוי התנהגותי קוגנטיבי

Galit Yamin

מומחית לשינוי התנהגותי קוגנטיבי מטפלת בילדים ונוער בעלי קשיים חברתיים, התנהגותיים ורגשיים. מנחה קבוצות לילדים ונוער למיומנויות חברתיות. מנחה קבוצת נוער באירגון “רקפת” לילדים ונוער הסובלים מביישנות וחרדה... +עוד

מומחית לשינוי התנהגותי קוגנטיבי מטפלת בילדים ונוער בעלי קשיים חברתיים, התנהגותיים ורגשיים. מנחה קבוצות לילדים ונוער למיומנויות חברתיות. מנחה קבוצת נוער באירגון “רקפת” לילדים ונוער הסובלים מביישנות וחרדה חברתית. הטיפול משלב הדרכת הורים וקשר עם הצוות החינוכי

עדכונים:

פוסטים: 9

החל מפברואר 2017

לעתים נראה כי דווקא יחסי אמהות ובנות הפכו להיות מורכבים ומסובכים, למרות שנראה כי יחסים אלו אמורים להיות “חבריים” במיוחד, אולם לצערנו לא כך הדבר. ניתן לומר כי הכל התחיל באגדות המפורסמות המוכרות לנו היטב עוד מילדותנו כמו סיפור סינדרלה המוכר, שלגיה, כיפה אדומה ועוד. באגדות אלה המסרים שנויים במחלוקת ומצוירים כמערכת יחסים מאיימת עבור ילדות כאשר שולחים את אותה דמות לעבר קשיים ואל סכנות האורבות להן בדרך. מצד אחד אמא בעידן המודרני נחשבת לדמות דומיננטית, קרייריסטית ובעלת תפקיד חשוב בחיי הילדים, ומצד שני ישנה תופעה מוכרת שהיא “אשמת האם” המוכרת היטב לכל אם ובת.

משפטים מיותרים הנזרקים לחלל האוויר

מערכת היחסים בין אם לבת יכולה להיות אינטימית, אולם בד בבד לגרום גם לתחושה של עלבון, כאשר הקו המפריד בין שתי סיטואציות אלה הוא דק במיוחד. אמהות מבלי לשים לב יכולות לומר מתוך אותה אינטימיות דברים שיכולים להישמע פוגעניים והרסניים, מה רק שהן בסך הכל אמרו זאת מדאגה. כמו – “מי ירצה אותך?”, “בקצב הזה לא תתקבלי לאוניברסיטה”, “הבגד לא מחמיא לגופך” ועוד הערות אחרות שנאמרות מתוך דאגה בלבד, אולם הנערה לוקחת אותן למקום אחר.

מחקרים רבים מראים כי יחסי אם ובת ומשברים רבים מגיעים דווקא ממקום של קנאה, תחרות ועוינות סמויים מצד האם, מה שגורם לנערות לרצות לא להידמות לאם, מה שמגביר את הקונפליקט ואת הרצון להקשיב לאם ולחקות את התנהגותה. מצבים אלה יכולים להשפיע על תחושת האמון הבסיסית ביניהן ולגרום למשברים סבוכים במיוחד.

Screen shot 2017-03-23 at 10.38.30

מה אפשר לעשות כדי לשפר את מערכת היחסים?

להבין ולדבר – בראש ובראשונה עלייך להבין כי לנערות יש אופי מסוים אשר מורכב משילוב של כמה גורמים – חברתיים, גנטיים וכו’. חשוב שתקבלי אותה כפי שהיא, גם אם היא בעלת העדפות ורצונות משלה והם לא מוצאים חן בעינייך. כבדי אותם, אך בד בבד אמרי לה שאת חושבת אחרת, לא ממקום של חינוך, אלא ממקום אכפתי ותומך.

לספר לה על עברך – חשיפה של חייך האישיים בפני בתך הצעירה יכולה ליצור חיבור וקרבה טובים יותר לצד הבנה טובה יותר. אולם חשוב לבצע את השיחות האלה ממקום נוח ובאווירה טובה ולא באופן צעקני כמו – “אם בגילי הייתי עושה מה שעשית הייתי מקבלת על הראש”.

לא לבקר יתר על המידה – כשאת משבחת את בתך על מעשה או התנהגות מסוימים, התמקדי בתהליך ולא בתוצאה. פרגני לבתך ותגרמי לה להרגיש אהובה, אבל בצורה אמתית ומכל הלב.
זמן איכות – אהבה מרגישים עמוק בפנים, ולכן חשוב דווקא בעתות משבר לגייס כוחות ולהשקיע בזמן איכות עם הנערה. צאו לשופינג משותף שבו כל תשומת הלב תופנה אליה, צאו לבית קפה או סתם להליכה בפארק ושוחחו על כל דבר אפשרי, רק בלי ביקורת, את בתפקיד המאזינה בלבד!

הישארי מעודכנת! גם את מוזמנת לדף הפייסבוק שלי לקבלת עדכונים וטיפים נהדרים ומועילים להתמודדות ביום יום >>>

https://www.facebook.com/galit.yamin3love/

עוד מהבלוג של גלית ימין - מומחית לשינוי התנהגותי קוגנטיבי

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 3 years
תצוגה מקדימה

כיצד נזהה חרדה חברתית אצל ילדנו?

חרדה חברתית היא הפחד להישפט ולהעריך בצורה שלילית על ידי אנשים אחרים, מה שמוביל לרגשות של חוסר כשירות, נחיתות, מבוכה, השפלה ודיכאון. אם אדם בדרך כלל הופך לחרדתי  במצבים חברתיים, אבל מרגיש טוב כאשר הוא לבד, אז "חרדה חברתית"...

תגובות

פורסם לפני 3 years
תצוגה מקדימה

אמאל'ה ג'וק!

‎מהי פוביה? פוביה היא פחד מוגזם מפני אובייקט מסוים.. זוהי הפרעה ממשפחת הפרעות החרדה, ולמרות היותה ספציפית, היא יכולה לגרום לקשיים גדולים בחיים היומיומיים, ולמצוקה גדולה למי שסובל ממנה. ‎איך מאבחנים פוביה‫?‬ ‎על פי ה...

תגובות

פורסם לפני 3 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה