הבלוג של גלית ימין - מומחית לשינוי התנהגותי קוגנטיבי

Galit Yamin

מומחית לשינוי התנהגותי קוגנטיבי מטפלת בילדים ונוער בעלי קשיים חברתיים, התנהגותיים ורגשיים. מנחה קבוצות לילדים ונוער למיומנויות חברתיות. מנחה קבוצת נוער באירגון “רקפת” לילדים ונוער הסובלים מביישנות וחרדה... +עוד

מומחית לשינוי התנהגותי קוגנטיבי מטפלת בילדים ונוער בעלי קשיים חברתיים, התנהגותיים ורגשיים. מנחה קבוצות לילדים ונוער למיומנויות חברתיות. מנחה קבוצת נוער באירגון “רקפת” לילדים ונוער הסובלים מביישנות וחרדה חברתית. הטיפול משלב הדרכת הורים וקשר עם הצוות החינוכי

עדכונים:

פוסטים: 9

החל מפברואר 2017

חרדות הן שכיחות בקרב ילדים ובני נוער, אולם נפוצות גם בקרב מתבגרים והורים.
רק כדי לסבר את האוזן, כיום כ- 25% מכלל האוכלוסייה סובלים מחרדות בדרגות שונות,
חלקם מודעים לכך וניגשים לטיפול וחלקם מתמודדים איתן ביום יום ולעתים גם לא מודעים לכך.
חרדות באופן כללי הן מצב פסיכולוגי של מצוקה נפשית שיכולה להיות מלווה בתסמינים פיזיים, התנהגותיים או שניהם יחד.
מצבי חרדה יכולים להיות קשים עד בלתי נסבלים בכל גיל והם יכולים לקרות בעיקר לאחר חשיפה לסכנה, לחץ, שינוי משמעותי, ולהשפיע רבות על איכות החיים של הלוקים בחרדה ושל הסובבים אותם.

הטריגר להיווצרות חרדה אצל ילדים ובני נוער

העולם המודרני לא עושה את החיים קלים לילדים ובני נוער, ונראה כי ישנם כמה גורמים בעידן זה המגבירים את תופעת החרדות בקרב ילדים ובני נוער, כגון: היעדרות של הורים מכוונים בבית במשך שעות מרובות בשל עבודה, חשיפה למסרים באתרי אינטרנט, ציפייה מסוימת מצד ההורים, שאיפה למצוינות, לחצים חברתיים, גירושין, פחדים מנטישה וכו’.
כל אלה ועוד רבים יכולים להשפיע על מצבם של הילדים ולהגיע לכדי תופעת חרדות.

מחקרים רבים טוענים כי הסיבה לכך שאנשים אשר לוקים בחרדות נעשים עצבניים או כועסים יתר על המידה, נובעת ממטרות הישרדותיות, כלומר הם מגנים על עצמם ולכן נעשים עצבניים.

חרדות בקרב ילדים ונוער

הכירו את התסמינים העיקריים להופעת חרדות

ישנם 2 תסמינים עיקריים המצביעים על תופעת החרדות – פיזיים, והתנהגותיים:

תסמינים פיזיים – עצבנות יתר, דופק מואץ, זיעה קרה, כאבים חוזרים ונשנים המלווים באי נוחות בחזה ובראש, נשימה מהירה, התפרצויות, קיבה עצבנית, הקאות, כאבי בטן וחוסר שינה, או עודף שינה, בעיות במערכת העיכול וכו’.
תסמינים התנהגותיים – התנהגויות אובססיביות, טקסים שונים, הסתגרות, התפרצויות זעם, חוסר ביטחון עצמי, התנתקות ושתיקה, מצבים של חוסר אונים, חוסר תקשורת, אכילה אובססיבית או אי אכילה סדירה ועוד.

כמו כן, ניתן להבחין פעמים רבות בסימפטומים רבים של הימנעות ובריחה.

למשל – הימנעות ממבחנים, הימנעות מחוויות חברתיות, חוסר רצון להשתתף בפעילויות, חוסר רצון לבצע משימות, חוסר רוגע, קשיי ריכוז וכו’.
מחקרים רבים טוענים כי אנשים הלוקים בחרדות נעשים עצבניים יתר על המידה, והסיבה לך היא ממטרות הישרדותיות,כלומר הם מגנים על עצמם ולכן נעשים עצבניים.
כמו כן, לתסמינים הללו מצטרפות מחשבות חרדתיות שונות ומסקנות שליליות כגון – אני לא מספיק טוב, אני לא רצוי, אני כישלון מהלך ועוד רבים דומים.

לסיכום, תופעות אלו מוכרות בקרב בני נוער ולכן על ההורים להיות ערניים לתסמינים אלה. אם ילדכם מגלה חלק מהתסמינים שהוזכרו כדוגמת – כאבי בטן, חוסר רצון ללכת לבית הספר או חוסר רצון לבצע פעילויות חברתיות וכו’, בדקו את העניין ואל תקלו ראש.
זכרו כי באמצעות טיפולים קוגניטיביים ממוקדים לחרדות ניתן למגר את התופעה ולזכות מחדש בילד שמח ללא חרדות!

גלית ימין
מטפלת התנהגותית קוגניטיבית
מומחית לחרדות לילדים, נוער ומבוגרים.

 

עוד מהבלוג של גלית ימין - מומחית לשינוי התנהגותי קוגנטיבי

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...