הבלוג של גלית שול מאמנת עסקית

לאהוב ת'עבודה

אני מאמינה שמציאת הכישרון הפנימי וביסוס הדרך התעסוקתית סביבו מביאה לשפע והצלחה. את הדרך הזו אני מעודדת לעשות תוך כדי בניית עסק משלך. עסק הוא הכלי המהיר ביותר לצמיחה אישית, חופש כלכלי ויכולת לעשות שינוי בעולם. בבלוג כאן... +עוד

אני מאמינה שמציאת הכישרון הפנימי וביסוס הדרך התעסוקתית סביבו מביאה לשפע והצלחה. את הדרך הזו אני מעודדת לעשות תוך כדי בניית עסק משלך. עסק הוא הכלי המהיר ביותר לצמיחה אישית, חופש כלכלי ויכולת לעשות שינוי בעולם. בבלוג כאן אני מעלה פוסטים הקשורים לקריירה שינוי תעסוקתי והצלחה עסקית. סיפורים מקליניקה של מאמנת עסקית

עדכונים:

פוסטים: 28

החל מספטמבר 2014

שנה טובה גלית שול

האושר

אושר הוא לב ליבו של המחקר המדעי בפסיכולוגיה החיובית-  ענף צעיר וחדשני שנולד בעשורים האחרונים.

 אך, בניגוד לדעה הרווחת כי העיסוק באושר הוא פריווילגיה של חברת השפע המערבית של השנים האחרונות. עידן המאפשר לנו את המותרות לעסוק באושר אישי ולא בהישרדות.

מתברר כי אושר הוא אחד הנושאים הנחקרים ביותר בתולדות האנושות.

הדרך אל האושר

דיוגנס הפילוסוף היווני “פרסם” כבר בשנת במאה החמישית לפני הספירה את הסלוגן הידוע  “אין דרך אל האושר, האושר הוא הדרך”. הוא האמין כי מותרות מפריעות לאדם לממש את ה”חיים הטבעיים”. לכן הסתפק במועט: אכל רק מזון פשוט, לבש בגדים גסים והתקין לעצמו בית בתוך חבית. אורח חייו ודעותיו עמדו בניגוד גמור לתרבות השפע שרווחו באתונה העתיקה באותה תקופה.

הקשר בין כסף לאושר 

והיום האם כסף הופך אותנו למאושרים? כנראה שלא. בועת ההיטק של שנות התשעים הביאה את ההבנה שכסף ותנאים טובים לא יכולים לעשות אותנו מאושרים.  אלפי צעירים מוכשרים שהרוויחו יותר ממה שיכלו לבזבז היו חסרי אושר וסיפוק ומגפת הדיכאון התפשטה.                  

מהי דרך האושר?

אפשר אם כן להבין למה דיוגנס אמר כי אין דרך אל האושר. האושר הוא לא יעד שיש לכבוש.

תחושת אושר הנובעת מכיבוש יעד כגון עבודה חדשה, קניית בית חדש וכו’ נמוגה לאחר תקופה זמן מסויימת כל מי שהשיג שיא בחייו יודע  שיש רגע תהילה מתוק ואחר כך תחושת האושר נעלמת.

 האושר אם כך הוא דרך: על פי מרטין סליגמן – פרופסור לפסיכולוגיה, האושר הוא הערך היחיד שבהגדרתו יש שילוב של שני ממדי זמן הווה ועתיד, ושני פרמטרים: עשיה מהנה ומשמעות.

בכדי שאדם יהיה מאושר הוא צריך להיות בעשיה שהיא גם מהנה עבורו גם משמעותית לערכיו והיא עושה דרך מנקודת הזמן הנוכחית לעבר העתיד.

זו הדרך – עשייה שהיא משמעותית לנו.

מה הם המשמעות וההנאה שלנו ?

אלה פרמטרים שיכולים להשתנות במהלך החיים לדוגמא:

בחורה צעירה שזה עתה התחתנה יכולה להיות הכי מאושרת לבשל לבעלה. היא נהנית מהבישול ומתמלאת אושר מהמשמעות ארוכת הטווח שהיא מייחסת לזה – הקמת הבית הזוגי שלה.

אם טרייה יכולה להיות מאושרת מהתינוק החדש שנולד לה, היא נהנית לטפל בו ומתמלאת אושר מכך שהיא תגדל אותו בצורה הטובה ביותר האפשרית.

בעלת קריירה משגשגת יכולה להיות מאושרת מהעבודה, היא נהנית ממה שהיא עושה ומתמלאת אושר מהמסלול בו היא מתקדמת.

מאוד יתכן שזו גם תהיה אותה אישה בשלבים שונים של החיים.

– אבל –

גם אם מאוד מצליחים והזוגיות והילדים טפו, טפו, בסדר – זה לא הופך אותנו בהכרח למאושרים.

תחושה של חוסר אושר מסמנת לנו שאנו כבר לא נמצאים ב “דרך האושר”. כלומר לא עושים עשיה מהנה, משמעותית ומכוונת לעתיד.

אז מה צריך לעשות?

יש כאלו שיטענו כי צריך פשוט לבחור “בדרך חיים” בה מתמקדים בחצי הכוס המלאה, זה יפה אבל, כמעט בלתי אפשרי לביצוע.

לכן מה שעלינו לעשות הוא לעדכן את “דרך האושר” האישית שלנו למקום בו אנו נמצאים כרגע בחיים. לחפש מה עכשיו יגרום לנו הנאה ביחד עם משמעות. על מנת להיות מאושרים עלינו לעשות משהו מהנה ומשמעותי עבורנו, להרגיש שאנחנו חותרים לעבר יעד משמעותי.

מה היא אותה עשיה  משמעותית?

זה תמיד קשור למה שאנחנו טובים בו, הכישרון הייחודי שלנו.

על זה אמר אריסטו-  ”האדם המאושר, הוא זה שמפעיל את תכונותיו הייחודיות.”

אבל זו כבר כותרת לפוסט אחר :)

שתהיה לנו שנה מאושרת!

שנה טובה גלית שול2

עוד מהבלוג של גלית שול מאמנת עסקית

תצוגה מקדימה

איך להתחבר לתשוקה בעשייה?

תשוקה היא מילה גדולה, יש לי קצת בעיה עם המילה תשוקה – זה מעלה בי  אסוציאציה של "מבט מוטרף ומלא להט ", אבל אין לי מילה אחרת לתאר את התחושה הזו שיש לאדם שיודע מה הוא אוהב לעשות וגם מממש את זה בעשייה נלהבת. תשוקה היא אותה אנרגיה...

תצוגה מקדימה

שינוי מקצועי – מאריך חיים !

כשלמדתי לתואר ראשון בפסיכולוגיה, לפני לא מעט שנים, המרצים לימדו כי המוח מתעצב בגיל הינקות ומשם ואליך נותר לו רק לשרוד את החיים עד להתפוררותו המוחלטת. כבר אז הרגשתי לא בנוח עם הקביעה הזו. אבל, מחקרים על גבי מחקרים הראו כי...

תצוגה מקדימה

אמא , כבר נורא מתגעגעת

  אמא , מצחיק לכתוב לך בבלוג או בפייס, כי כשאת הלכת לא היה אף אחד מאלה. בעידן ההוא של האנציקלופדיות והספרים , את היית הגוגל של הבית וכל מה שרצינו לדעת על העולם הגדול שאלנו אותך. רונה שלי לא הכירה אותך והבנים כבר לא...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה