הבלוג של גלית שול מאמנת עסקית

לאהוב ת'עבודה

אני מאמינה שמציאת הכישרון הפנימי וביסוס הדרך התעסוקתית סביבו מביאה לשפע והצלחה. את הדרך הזו אני מעודדת לעשות תוך כדי בניית עסק משלך. עסק הוא הכלי המהיר ביותר לצמיחה אישית, חופש כלכלי ויכולת לעשות שינוי בעולם. בבלוג כאן... +עוד

אני מאמינה שמציאת הכישרון הפנימי וביסוס הדרך התעסוקתית סביבו מביאה לשפע והצלחה. את הדרך הזו אני מעודדת לעשות תוך כדי בניית עסק משלך. עסק הוא הכלי המהיר ביותר לצמיחה אישית, חופש כלכלי ויכולת לעשות שינוי בעולם. בבלוג כאן אני מעלה פוסטים הקשורים לקריירה שינוי תעסוקתי והצלחה עסקית. סיפורים מקליניקה של מאמנת עסקית

עדכונים:

פוסטים: 28

החל מספטמבר 2014

כדאי לקרוא – גם אם יש לך עבודה מדהימה :)

27/08/2015

כשלמדתי לתואר ראשון בפסיכולוגיה, לפני לא מעט שנים, המרצים לימדו כי המוח מתעצב בגיל הינקות ומשם ואליך נותר לו רק לשרוד את החיים עד להתפוררותו המוחלטת. כבר אז הרגשתי לא בנוח עם הקביעה הזו. אבל, מחקרים על גבי מחקרים הראו כי המוח הוא קשיח, מה שהוטבע בו לא ניתן לשינוי.

בשנים האחרונות החלו להגיע מחקרים חדשים המראים בדיוק את ההיפך. על פי המחקרים החדשים למוח יכולת השתנות והסתגלות מופלאה. נראה כי המוח שונה מאדם לאדם ומשתנה לאורך החיים. מחקרים אלה מסיימים את העידן שראה במוח מכונה סגורה  ופותחים את הדרך לתיאוריית המוח המתפתח, המוח הפלסטי.

גמישות המוח

המוח הינו איבר מופלא. הוא שוקל רק 2 אחוז ממשקל הגוף, אבל מכיל 100 מיליארד תאי עצב, אם נרצה לספור כמות כזו של תאים נצטרך 3000 שנה.

כמות המידע שהמוח מסוגל לאחסן גדולה מ-4 מיליון מגבייט.

המוח יוצר ביממה אחת כמות אותות חשמליים שגדולה יותר מכל האותות שנוצרים בכל הטלפונים ברחבי העולם. זו אנרגיה חשמלית שמסוגלת להדליק נורה. אולי בגלל זה משתמשים בנורה דולקת כמטפורה לרעיון מבריק : )

המוח לא נח לרגע, אפילו במהלך השינה המוח פעיל ביותר. האמת היא, שבגלל פעילות זו אנו שורפים יותר קלוריות בזמן שינה מאשר בעת צפייה בטלוויזיה.

אם בעבר האמינו המדענים שאין למוח אפשרות ליצר תאים חדשים באדם הבוגר, הרי  שהיום יודעים שהמוח יוצר כל הזמן קשרים עצביים חדשים.

המוח מתוכנן כך שאנחנו יכולים לפתח כל תחום שנרצה גם אם חלק מהמוח נפגע. מחקרים אלו מביאים תקווה לאנשים הסובלים מלקויי למידה, בעיות נפשיות, שבץ מוחי ועוד, שכן, ניתן ליצור חיבורים עצביים חדשים שיאפשרו תפקוד תקין.

זו אחת מפריצות הדרך המדעיות הגדולות של המאה האחרונה, המהפכה הנוירו- פלסטית.

הצד האפל של הגמישות

הגמישות של המוח היא כזו שאם חלק מסוים בו נפגע מתגייס אזור אחר מוח ומפצה על החסר. עד כאן הכל טוב. הבעיה היא שאין במוח שטחים שאינם מנוצלים. כלומר המוח גמיש גם בכיוון ההפוך שטח במוח שלא היה בשימוש זמן רב נעלם. המוח מסיר את האינפורמציה שלדעתו אינה רלוונטית מכיוון שלא הייתה בשימוש זמן רב וזאת על מנת לשמור על יעילות מקסימלית. לכן, כדי לשמור על גמישות המוח חייבים להפעיל אותו כלומר, להשתמש בו בדרכים חדשות ממה שהורגלנו.

כאנשים בוגרים אנחנו פחות לומדים מיומנויות חדשות ויותר משתמשים במיומנויות שכבר למדנו. פעילויות כמו קריאה, נהיגה, ודיבור בשפת האם שלנו אינם אלא חזרה על מיומנות שכבר רכשנו. כבוגרים  ההתנהלות שלנו היא מתוך הרגל. אני למשל מוצאת את עצמי לא אחת נוהגת הביתה שקועה בהרהורים ואין לי באמת זיכרון מדויק של איך התנהלה הנסיעה, ובכל זאת הגעתי הביתה בבטחה – זה כוחו של הרגל.  הרגל הוא פעולה שחזרנו עליה שוב ושוב עד שמגיעים למצב שלא צריך לחשוב במודע בכדי לפעול.

בעוד שתוחלת החיים עולה בהתמדה, נוצר מצב שאפשר להגיע לגיל שבעים מבלי שהפעלנו מערכות מוח חדשות השומרות על גמישות המוח. כך עולים גם הסיכויים לזקנה עם מוח לא תקין אלצהיימר, פרקינסון אמנזיה ועוד.

“נוצר מצב מוזר שבו מאריכים את חיי האנשים אך, 50 אחוז מהאנשים  מתנוונים הרבה לפני שהם מתים.

חייבים לפעול בעניין אורך חיי השכל שידביק  את אורך חיי הגוף” (מרזניק, מתוך המוח הגמיש מאת דוידג’).

איך שומרים על מוח גמיש?

בכל פעם שאנו לומדים מידע חדש מתבצע מאמץ שכלי ונוצרים מסלולים חדשים במוח שמחזקים אותו. ממש כמו פעילות ספורטיבית לחיזוק שריר.  המבנה המוחי מתחזק בכל פעם שהוא מופעל ומתאמץ להיות באינטראקציה עם סביבתו.

הדרך הכי טובה לעשות זאת היא לשנות הרגלים וללמוד משהו חדש. אני למשל החלפתי במטבח מיקום של שתי מגירות וזה שיגע אותי יותר מחודש – הייתי צריכה להתרגל מחדש היכן נמצא הסכום. יש הבוחרים ללכת בדרכים חדשות והביתה , מתאמן שלי סיפר לי ששינוי בשגרת הבוקר עושה לו תחושה רעננה ונמרצת.

אז מה הדרכים לשמור על הגמישות :

  • ללמוד שפה חדשה -. בן גוריון התחיל ללמוד יונית עתיקה בגיל 70.
  • ללמוד פעילות גופנית חדשה שדורשת תשומת לב כמו  טאי צ’י.
  • לעסוק בפתרון חידות או תשבצים מאתגרים.
  • ללמוד ריקוד או  נגינה .
  • לעסוק פעילות חברתית ענפה.
  • ללכת הרבה- הליכה פשוטה בקצב טוב במקומות משתנים.
  • קריאה רציפה ואיטית שאינה מופרעת מהסחות דעת אלקטרוניות.
  • והכי חשוב:

שינוי קריירה או מקצוע שכרוך בלמידת חומר חדש או מיומנות חדשה.

הרי גם הפעילויות שאנו מבצעים במקום עבודה מוכר זו חזרה על מיומנות קיימת, על הרגלים ללא למידה חדשה.

החיים נועדו כדי לחיות אותם ללמוד דברים חדשים לשנות ולהשתנות זה הכרחי לבריאות שלנו.

אם יש לך  התלבטות לגבי שינוי מקצועי – אז הינה חיזוק נוסף : זה טוב לבריאות שלך ולאיכות החיים.

כמה זמן להשקיע בלמידה?

הסופר ג’וש קאופמן מצא שכדי ללמוד מיומנות חדשה לאדם ממוצע, נדרשות רק 20 שעות.

שעה ביום במשך 3 שבועות : סביר ביותר.

כמובן שכדי להיות מומחה צריך להשקיע זמן רב יותר כפי שכתבתי בפוסט: “איך להיות מקצוענים?”

בהרצאה המחויכת שלו מפרט  קאופמן את ממצאיו.

ממליצה בחום לשמוע – זה באמת עושה חשק ללמוד משהו חדש.

10

נ.ב,

במחקר הקטן שערכתי להכנת הפוסט הבנתי ש:

הכי נעים למוח שלנו זה כשאנחנו שותים מים.

מאחלת גמישות לרוב,

גלית שול

אימון תעסוקתי

111

עוד מהבלוג של גלית שול מאמנת עסקית

תצוגה מקדימה

איך להתחבר לתשוקה בעשייה?

תשוקה היא מילה גדולה, יש לי קצת בעיה עם המילה תשוקה – זה מעלה בי  אסוציאציה של "מבט מוטרף ומלא להט ", אבל אין לי מילה אחרת לתאר את התחושה הזו שיש לאדם שיודע מה הוא אוהב לעשות וגם מממש את זה בעשייה נלהבת. תשוקה היא אותה אנרגיה...

תצוגה מקדימה

אמא , כבר נורא מתגעגעת

  אמא , מצחיק לכתוב לך בבלוג או בפייס, כי כשאת הלכת לא היה אף אחד מאלה. בעידן ההוא של האנציקלופדיות והספרים , את היית הגוגל של הבית וכל מה שרצינו לדעת על העולם הגדול שאלנו אותך. רונה שלי לא הכירה אותך והבנים כבר לא...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

חמישה טיפים לגידול ילדים מאושרים

  חמישה טיפים לגידול ילדים שהופכים לבוגרים מאושרים פוסט בהשראת ד"ר טל בן שחר. אחד הדברים הבסיסים בדרך לאושר והצלחה בחיים הוא לדעת מה עושה לך טוב. במקום בו טוב לך להיות...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה