הבלוג של גלית שול מאמנת עסקית

לאהוב ת'עבודה

אני מאמינה שמציאת הכישרון הפנימי וביסוס הדרך התעסוקתית סביבו מביאה לשפע והצלחה. את הדרך הזו אני מעודדת לעשות תוך כדי בניית עסק משלך. עסק הוא הכלי המהיר ביותר לצמיחה אישית, חופש כלכלי ויכולת לעשות שינוי בעולם. בבלוג כאן... +עוד

אני מאמינה שמציאת הכישרון הפנימי וביסוס הדרך התעסוקתית סביבו מביאה לשפע והצלחה. את הדרך הזו אני מעודדת לעשות תוך כדי בניית עסק משלך. עסק הוא הכלי המהיר ביותר לצמיחה אישית, חופש כלכלי ויכולת לעשות שינוי בעולם. בבלוג כאן אני מעלה פוסטים הקשורים לקריירה שינוי תעסוקתי והצלחה עסקית. סיפורים מקליניקה של מאמנת עסקית

עדכונים:

פוסטים: 28

החל מספטמבר 2014

בהתפתחות הטבעית של כל עסק הוא פתוח בהתחלה לכווולם. באופן פרדוקסלי רק אם נצליח לוותר על חלק מהלקוחות העסק יצליח. מה זה נישה ולמה חייבים את זה ?

25/06/2015

מאז שהבן שלי עשה רישיון נהיגה, הפכתי לנטולת רכב בסופש”ים והתחלתי להתחבר לנהגי מוניות. היתרון בנסיעה עם נהג מונית זה כמובן הסיפורים.

הנהג שלקח אותי בפעם האחרונה אמר לי שיש לי בכלל מזל שהוא עצר לי כי בדרך כלל הוא לא עוצר לאנשים כמוני.

“מה זאת אומרת?” שאלתי נעלבת “למה שלא תיקח אותי?”

“אני בדרך כלל לא פנוי, אני הנהג של גיל הזהב” הוא אמר לי בגאווה.

כשבקשתי שיסביר הוא סיפר לי שהוא מסיע בעיקר אנשים מבוגרים. כאלה שמעל 70 שצועדים לאט לאט לאוטו. כאלה שמודים לו על כל ג’סטה קטנה שהוא עושה עבורם. הרבה מהם בודדים והנסיעה איתו עושה להם את היום. כך בעצם הוא מרגיש שהוא עושה מצוות מהבוקר עד הערב וזה עושה לו טוב.

“איזה שרות מיוחד אתה נותן לנוסעים המבוגרים?” אני מתעניינת

“קודם כל אני עוזר להם לעלות לאוטו, אחר כך אני מברר מאיזה עדה הם ושם להם שירים מתאימים– שירים רומניים, שירים ביידיש, שירים בתורכית, אני אוהב הכל.

אני מציע גם שירותים נוספים כמו לעבור ליד כספומט או להביא תרופות מבית המרקחת. יש כאלה שמבקשים לאכול איתי ביחד צהריים – זה הכי קשה לי כי אני מת על האוכל של אישתי ולא רוצה לחזור שבע. מאז שהחלטתי לעבוד עם מבוגרים אני מבסוט בעבודה. ולא חסרים לי לקוחות, הם קוראים לי שוב ושוב וגם שולחים אלי חברים שלהם.”

“מקסים” אמרתי, “ממש מצאת נישה.”

“לא אני לא מישה” הוא צוחק “קוראים לי פיני והלקוחות שלי קוראים לי פיני פיליפיני, כי אני עוזר להם כל הזמן”.

מה זה נישה ולמה זה חשוב?

נישה זו גומחה בקיר שמכינים בשביל דמות פסל. הנישה מתאימה לפסל והפסל ממלא אותה במלוא הדרו. בעבר לא היו מציבים פסל ללא נישה כי הפסל נתן את האפקט שלו רק בהתאמה למסגרת שהייתה לו.

נישה

המושג נישה הושאל לתחומים נוספים ובתחום השיווק הכוונה היא להיות העסק הכי נכון, הכי בולט, הכי מדויק והכי ברור בתחום שלך. כשהנישה ברורה ידוע מי הלקוחות הכי מתאימים ואלו הצעות עבודה לקבל ואלו לדחות. גבולות הגיזרה של הנישה יכולים להיות מוגדרים בעזרת מאפיינים כמו גיל, מגדר, תרבות, מיקום, ערכים, אדם פרטי או עסקי ועוד.

הקושי הגדול לבעלי עסקים בלהתמקד בנישה אחת הוא התחושה שהם מאבדים לקוחות אחרים הנמצאים מחוץ לנישה. בעלת עסק אמרה לי לאחרונה – כל בני האנוש יכולים לקבל ממני שירותים, למה להצטמצם?

האמת היא שהנישה לא מצמצת את הפוטנציאל, היא ממקדת אותו. כאשר משווקים לכולם, אין אף אחד שממש מזדהה עם מה שאנחנו אומרים, אך כאשר אנו מדברים לקבוצה מוגדרת שניתן לאפיין אותה נוצרת הזדהות של לקוחות ההזדהות יוצרת נאמנות לקוחות והפניות ללקוחות חדשים. ממש כמו שפיני הנהג סיפר בפשטות, הלקוחות חוזרים שוב ושוב, ממליצים לחברים בעלי אותם המאפיינים והוא כבר לא צריך להתאמץ למצוא לקוחות.

איך למצוא את הנישה בעסק שלך:

כדי למצוא את הנישה שלנו ,צריך להכיר את העסק.

הנישה נולדת בדרך כלל אחרי שיש כבר ניסיון מסוים בעסק ויכולים לדעת יותר פרטים עלינו כבעלי עסקים ועל הלקוחות שלנו. הניסיון נותן לנו את בסיס הנתונים לחקירה.

בהתפתחות הטבעית של כל עסק הוא פתוח בהתחלה לכווולם. גם פיני הנהג הציע בהתחלה שרותי טקסי לכולם רק אחר כך הוא הבין את מי ואת מה הוא אוהב. לאחר תקופת ניסיון ושפשוף יש לבדוק מה באמת טוב לנו ולעסק.

 עדין אין ניסיון בעסק? מוזמנים לקרוא על איך מתחילים עסק כאן

תהליך ההגדרה:

  1. בדיקה- בודקים מי היו ה 3 או 5 לקוחות שהיה הכי כייף לעבוד איתם. אלה ששמחו בשרות או במוצר. הלקוחות שפירגנו, נתנו הרגשה טובה, שילמו בשמחה. הלקוחות שקיבלו מאיתנו הכי הרבה ערך, הלקוחות שאנחנו בעצמנו היינו במיטבנו איתם.
  2. דמיון- מדמיינים “אם כל הלקוחות בעסק שלנו היו כאלה…” האם זה  מרגיש הכי שמח בעולם? יופי, הכיוון נכון. הלקוחות האלה מאפיינים את הנישה.
  3. חקירה -עכשיו יש לבצע תחקיר, מי הלקוחות האלה? מה יש לכולם במשותף?

 

תהליך זה מאפשר לנו להבין מהי  מסגרת הנישה שלנו נכון לרגע החקירה. יש לקחת בחשבון כי עסק הוא דינמי ויכול להיות שבעוד שנה נחדד את הנישה שוב.

אחרי שמתבהרת התמונה אפשר להגדיר את שלושת 3 הדברים הכי חשובים בעסק:

  • מה בעצם הבעיה שאני פותר בעסק?
  • מי הלקוחות שלי?
  • היכן אני יכול למצוא אותם?

♥       ♥       ♥

iyur9

גלית שול

אימון עסקי

www.theway.co.il

עוד מהבלוג של גלית שול מאמנת עסקית

תצוגה מקדימה

איך להתחבר לתשוקה בעשייה?

תשוקה היא מילה גדולה, יש לי קצת בעיה עם המילה תשוקה – זה מעלה בי  אסוציאציה של "מבט מוטרף ומלא להט ", אבל אין לי מילה אחרת לתאר את התחושה הזו שיש לאדם שיודע מה הוא אוהב לעשות וגם מממש את זה בעשייה נלהבת. תשוקה היא אותה אנרגיה...

תצוגה מקדימה

שינוי מקצועי – מאריך חיים !

כשלמדתי לתואר ראשון בפסיכולוגיה, לפני לא מעט שנים, המרצים לימדו כי המוח מתעצב בגיל הינקות ומשם ואליך נותר לו רק לשרוד את החיים עד להתפוררותו המוחלטת. כבר אז הרגשתי לא בנוח עם הקביעה הזו. אבל, מחקרים על גבי מחקרים הראו כי...

תצוגה מקדימה

אמא , כבר נורא מתגעגעת

  אמא , מצחיק לכתוב לך בבלוג או בפייס, כי כשאת הלכת לא היה אף אחד מאלה. בעידן ההוא של האנציקלופדיות והספרים , את היית הגוגל של הבית וכל מה שרצינו לדעת על העולם הגדול שאלנו אותך. רונה שלי לא הכירה אותך והבנים כבר לא...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה