הבלוג של גלית שול מאמנת עסקית

לאהוב ת'עבודה

אני מאמינה שמציאת הכישרון הפנימי וביסוס הדרך התעסוקתית סביבו מביאה לשפע והצלחה. את הדרך הזו אני מעודדת לעשות תוך כדי בניית עסק משלך. עסק הוא הכלי המהיר ביותר לצמיחה אישית, חופש כלכלי ויכולת לעשות שינוי בעולם. בבלוג כאן... +עוד

אני מאמינה שמציאת הכישרון הפנימי וביסוס הדרך התעסוקתית סביבו מביאה לשפע והצלחה. את הדרך הזו אני מעודדת לעשות תוך כדי בניית עסק משלך. עסק הוא הכלי המהיר ביותר לצמיחה אישית, חופש כלכלי ויכולת לעשות שינוי בעולם. בבלוג כאן אני מעלה פוסטים הקשורים לקריירה שינוי תעסוקתי והצלחה עסקית. סיפורים מקליניקה של מאמנת עסקית

עדכונים:

פוסטים: 28

החל מספטמבר 2014

ראיון עבודה הוא מפגש עם חוקים משלו . 7 טיפים איך לענות על שאלות מרגיזות

26/01/2015

השבוע נפגשתי עם חברה טובה לצהריים, הפסקה כייפית באמצע היום שפירגנתי לעצמי. החברה עבדה עד לאחרונה בארגון בינלאומי נחשק כשבמסגרתו גם ראיינה עובדים חדשים. השיחה נסובה על הקושי להיות פתאום בצד השני ולהפוך למרואיינת.

אחרי הפגישה נשארתי עם מחשבות על ראיון עבודה, לה אני לא דואגת, היא יודעת מה צריך לענות כל שאלה. אבל מה עם אלה שלא יודעים?

אז ריכזתי תשובות לכמה שאלות מאוד מרגיזות : )

השאלות הכי מרגיזות בראיון עבודה : ואיך כדאי לענות עליהם

1. ספר לי קצת על עצמך?

שאלה מרגיזה, התגובה המידית שלנו היא: מה אתה רוצה לדעת?

הכי נכון זה להכין נאום קצר של כמה משפטים. נאום שלומדים בעל פה וניתן לשלוף בלי בעיה. תשובה טובה בראיון עבודה תכלול את פירוט התארים שלך אם זה רלוונטי, ואת שתי המשרות האחרונות. לא רצוי להציג בשלב זה מידע מאוד אישי שלך. אורך התשובה הוא בטווח של בין שלושים שניות לשתי דקות.

2. למה עזבת את המקום עבודה הקודם?

שאלה מרגיזה, ברור שאם עזבתי לא היה לי טוב.

צריך להתכונן לתשובה מראש, הכלל הוא: בשום פנים ואופן לא להכפיש בוס קודם או ארגון קודם. הכפשות מורידות נקודות גם אם נראה לך שיזדהו עם הסיפור האישי שלך.

הכי טוב לנסח את התשובה כרצון לאתגר מקצועי חדש, גדילה, גיוון התפתחות.

3. ספר לי על כישלון שלך?

מרגיז, מי רוצה לספר על הכישלונות שלו בראיון עבודה?

המראיין שלך יודע שכישלון הוא חלק מהחיים וברור לו שנכשלת במשהו מתישהו. לכן תשובות כמו “עם יד על הלב אני לא חושב שהיה לי כישלון” זה מכשיל.

הכלל הוא לספר על כישלון מקצועי שקרה במסגרת העבודה. כישלון שהוא באחריותך, כלומר לא להאשים את: הנהלים, הארגון, כח אדם או כל מי שהוא אחר, לקחת אחריות.

הטריק הוא לספר מה למדת מהכישלון ואיך השתפרת בעקבות הניסיון שהיה לך. ככה מספרים בעצם על סיפור הצלחה.

4. איפה אתה רואה את עצמך בעוד 5 שנים?

מרגיז, אני רוצה להיות הבוס שלך אבל אסור לומר את זה.

הבעיה היא שהארגון רוצה אותך לאורך זמן, בתפקיד הספציפי המדובר אך יחד עם זה רוצה לראות שיש לך שאיפות ורצונות להתפתח. אז איך עונים על זה נכון? מתאימים את רצונות הקידום שלך לאלו של הארגון.

התשובה היא שאתם רוצים להיות בתפקיד כמה שנים כי מאוד חשוב לכם לצבור עוד ניסיון וידע ולהתמקצע. ואחר כך תשמחו להתפתח במסגרת הארגון. הקידום קיים אך באופן שולי.

אגב, בשאלה זו מצפים לקבל תשובה מעולם התעסוקה, תכניות להינשא, להקיף את העולם, לכתוב ספר, לרדת במשקל או לקבל שיא גינס חדש אינן רלוונטיות. תכניות לפתיחת עסק עצמאי אולי רלוונטיות אבל זה לא המקום להזכיר את זה, בארגון רוצים לקלוט שכירים בנשמה.

5. למה אתה רוצה את התפקיד הזה?

מרגיז, ברור שהתשובה “כי אין לי עבודה” שגויה.

זה הזמן לתאר את החוזקות והמוטיבציה שלך, הניסיון והידע. רצוי לבצע בדיקה מקדימה על הארגון או התפקיד ולהתאים את התשובה שלך לצורך של הארגון.

חשוב להם לשמוע למה כדאי להם לקחת אותך ולא להפך.

6. ציפיות שכר

מרגיז, איך אני יודע אם לא ביקשתי הרבה מדי או מעט מדי?

זו בדרך כלל השאלה vכי קשה בראיון, אך קחו בחשבון שראיון עבודה הוא למעשה פגישה עסקית. לארגון יש צורך מסוים ולך יש פתרון למכור לו.

לכן יש להשיב תשובה ישירה הכוללת טווח של סכומים למשל 12,000-14,000. מקובל שהסכום הנמוך הוא המשכורת האחרונה שלך.

זהו, אין צורך לפרט איך הגעת לסכומים האלה ולמה זה מגיע לך.

כמו במכולת: כמה עולה חלב? 6.30 ₪ אין הסברים.

כל נושא ההטבות: גמל, נסיעות, רכב, אש”ל, מתנות, ימי חופשה ועוד, יהיו בשלב סגירת חוזה עבודה.

7. בסופו של דבר מה הכי חשוב:

מה שבאמת כובש מראיין הוא הגישה שלך. האנרגיות, הברק בעיניים, המכוונות לקבלת המשימה. עם גישה נכונה לעבודה, אפשר להשלים פערים של ידע וניסיון. מחפשים אנשים שרוצים לעשות ולהשקיע בתפקיד. שרוצים למצות את הפוטנציאל שלהם, שרוצים להיות במיטבם בעבודה. שרוצים לקדם את עצמם ואת הארגון.

iyur2

עוד מהבלוג של גלית שול מאמנת עסקית

תצוגה מקדימה

איך להתחבר לתשוקה בעשייה?

תשוקה היא מילה גדולה, יש לי קצת בעיה עם המילה תשוקה – זה מעלה בי  אסוציאציה של "מבט מוטרף ומלא להט ", אבל אין לי מילה אחרת לתאר את התחושה הזו שיש לאדם שיודע מה הוא אוהב לעשות וגם מממש את זה בעשייה נלהבת. תשוקה היא אותה אנרגיה...

תצוגה מקדימה

שינוי מקצועי – מאריך חיים !

כשלמדתי לתואר ראשון בפסיכולוגיה, לפני לא מעט שנים, המרצים לימדו כי המוח מתעצב בגיל הינקות ומשם ואליך נותר לו רק לשרוד את החיים עד להתפוררותו המוחלטת. כבר אז הרגשתי לא בנוח עם הקביעה הזו. אבל, מחקרים על גבי מחקרים הראו כי...

תצוגה מקדימה

אמא , כבר נורא מתגעגעת

  אמא , מצחיק לכתוב לך בבלוג או בפייס, כי כשאת הלכת לא היה אף אחד מאלה. בעידן ההוא של האנציקלופדיות והספרים , את היית הגוגל של הבית וכל מה שרצינו לדעת על העולם הגדול שאלנו אותך. רונה שלי לא הכירה אותך והבנים כבר לא...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה