הבלוג של גלית שול מאמנת עסקית

לאהוב ת'עבודה

אני מאמינה שמציאת הכישרון הפנימי וביסוס הדרך התעסוקתית סביבו מביאה לשפע והצלחה. את הדרך הזו אני מעודדת לעשות תוך כדי בניית עסק משלך. עסק הוא הכלי המהיר ביותר לצמיחה אישית, חופש כלכלי ויכולת לעשות שינוי בעולם. בבלוג כאן... +עוד

אני מאמינה שמציאת הכישרון הפנימי וביסוס הדרך התעסוקתית סביבו מביאה לשפע והצלחה. את הדרך הזו אני מעודדת לעשות תוך כדי בניית עסק משלך. עסק הוא הכלי המהיר ביותר לצמיחה אישית, חופש כלכלי ויכולת לעשות שינוי בעולם. בבלוג כאן אני מעלה פוסטים הקשורים לקריירה שינוי תעסוקתי והצלחה עסקית. סיפורים מקליניקה של מאמנת עסקית

עדכונים:

פוסטים: 28

החל מספטמבר 2014

 

חמישה טיפים לגידול ילדים שהופכים לבוגרים מאושרים

פוסט בהשראת ד”ר טל בן שחר.

גלית שול ילדים

אחד הדברים הבסיסים בדרך לאושר והצלחה בחיים הוא לדעת מה עושה לך טוב. במקום בו טוב לך להיות שם גם נמצאת ההצלחה שלך. האושר נמצא באותם מקומות בהם אנו מביאים לידי ביטוי את הכישרונות שלנו. המקומות בהם אנו עושים את מה שאנו טובים בו הם המקומות שיובילו אותנו לדרך תעסוקתית מהנה ומתגמלת.

הבעיה היא שלרוב האנשים אין מושג מה הם אוהבים לעשות או במה הם טובים.

בחיפוש אחר כיוון המקצועי נכון, אני פוגשת אנשים שלא ברור להם במה הם טובים ומה גורם להם הנאה. זה לא בגלל שאין להם כישרונות, לכל אחד יש כישרונות. זה בגלל שהם לא באמת מכירים את עצמם.

אחת הסיבות לכך שאנחנו לא מכירים את עצמנו , היא שמילדות אנו נדרשים לעמוד בציפיות הסביבה תוך התעלמות מרצונותינו האישיים. כילדים לא קיבלנו תשומת לב לאהבות ולחוזקות שלנו. כבר מגיל צעיר: הורים, מורים ומשפחה מתמקדים ב “מה שחייבים” ולא על “מה שרוצים”.

להורים שרוצים לגדל ילדים מאושרים שעובדים במה שהם אוהבים, יש תפקיד משמעותי בגילוי נקודות החוזק של הילדים.

טיפ ראשון – לא לקטוע את הזרימה

בכדי לגדל ילדים שיהפכו לבוגרים שמכירים את עצמם יש לאפשר לילדים צעירים לעשות את הדברים החיוביים שהם עושים כך שתיווצר להם תחושה ברורה של מה גורם להם הנאה. במילים אחרות: לאפשר הרבה זמן למשחק, ספורט, ציור, פאזל, יצירה – כל ילד ומה שאהוב עליו. והכי חשוב, אין לקטוע ילד השקוע בפעילות.

יש  לשמר ולטפח את הזמן בו הילד עוסק בפעילות – ולא להפריע!  לא בהצעה לנשנוש ולא בהצעה לעשות משהו אחר במקום. גם אם צריך ללכת והילד נמצא בזרימה של הפעילות, כדאי לדחות את היציאה מאשר לקטוע.

ריבוי חוגים, ריצה מפעילות לפעילות, קוטעת את הזרימה הטבעית שיש לילד בזמן שהוא שקוע בפעילות אהובה. תחושת הזרימה בזמן פעילות מהנה היא המפתח לכישרון הטבעי שלנו.

טיפ שני – לא לשאול  את הילד “מה תרצה להיות שתהיה גדול?”

אנחנו כהורים סקרניים לגבי מה יהיה בעתיד ילדנו ולעיתים אנו מצפים להבין מהם מה מושך אותם. אולם בגיל צעיר הם ינסו לרצות אותנו ולתת לנו תשובה שנראה להם שנאהב. לכם במקום לשאול אותם יותר חשוב להנחיל להם את האמונה בעצמם שיש להם כישרון.

כדאי לבדוק איתם בכל תקופה איפה הכיף שלהם. ממה הם נהנים. ילדים צריכים להיות במודעות עם מה שמהנה אותם. הורים צריכים לדעת מה הניצוץ אותו ניצוץ שיהפוך אחר כך לשלהבת מאירה.

מרכוס בקינגהאם ממליץ לחזק את היתרונות הקיימים מקום לנסות לשפר את החסרונות. ילד שכשרוני או מצטיין בתחום מסויים יש להעשיר כיוון זה. מצויינות נמצאת במקומות שאנחנו טובים בהם. לדוגמא עדיף להעשיר ילד עם מורה פרטי במקצוע שהוא טוב בו על מנת שיצטיין מאשר לסייע לו במקצוע שהוא חלש בו על מנת להפוך אותו מחלש לבינוני.

טיפ שלישי – תחושת בטחון נבנית על ידי כיבוש אתגרים  

אתגר טוב הוא חלק מהיסודות של בוגר מסופק ומאושר. אנשים מאושרים בעבודה הם אלה שיש להם אתגרים שמותחים מעט את היכולות שלהם. אתגרים קלים מדי מובילים לאפטיה ושעמום ואתגרים קשים מדי מובילים לתסכול ודיכאון.

ילדים צריכים לחוות אתגרים טובים. הנטייה שלנו כהורים הינה לרצות שיהיה להם טוב כל הזמן, לפתור להם בעיות, לקנות להם מיד צעצוע חדש במקום זה שנשבר, לדבר בשמם וכו’. חוסר היכולת שלנו לראות אותם במצוקה מונעת מהם את הזכות להתמודד עם האתגר. כמובן שצריך להיות שם עבורם ולהיות עם יד על הדופק, אבל כאשר אנו מונעים מהילד שלנו מאבק, אנו עושים לו שירות דב, שפוגע בו.

טיפ רביעי – לא לפחד משעמום  

המשפט “אמא משעמם לי” יכול להקפיץ הרבה הורים. לרוץ למצוא פעילות להביא משחק או להדליק את הטלוויזיה. להשתעמם נכון זה טוב זה “זמן סרק “– כשאין גירוי הם רוטנים ‘משעמם’ ואחרי דקה הם מוצאים מה לעשות. זה חשוב להיות בזמן-סרק – כשאין שום גירוי, בזמן זה היצירתיות נובטת. הרעיונות הטובים ביותר צצים דווקא כשלא עושים כלום. אצלי למשל  הרעיונות הכי טובים באים במקלחת. ילדים צריכים זמן חופשי, כדי שהלא מודע יעשה את העבודה.

טיפ חמישי – להיות דוגמא אישית

ילדים לומדים יותר מהתבוננות. הם לומדים יותר מאיך שההורים מתנהגים מאשר ממה שההורים אומרים. דוגמא אישית של הורה שהולך אחרי האהבות שלו, שיש לו משמעות בעשייה שלו, טובה יותר מכל ההסברים. ואם עד היום לא הרשת את זה לעצמך ללכת לעבוד במקום של האהבות שלך, כי עכשיו את עסוקים ב”לגדל ילדים”… כדאי לך לחשוב פעמיים, דווקא בגלל שיש לך ילדים שמסתכלים עליך.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

עוד מהבלוג של גלית שול מאמנת עסקית

תצוגה מקדימה

איך להתחבר לתשוקה בעשייה?

תשוקה היא מילה גדולה, יש לי קצת בעיה עם המילה תשוקה – זה מעלה בי  אסוציאציה של "מבט מוטרף ומלא להט ", אבל אין לי מילה אחרת לתאר את התחושה הזו שיש לאדם שיודע מה הוא אוהב לעשות וגם מממש את זה בעשייה נלהבת. תשוקה היא אותה אנרגיה...

תצוגה מקדימה

שינוי מקצועי – מאריך חיים !

כשלמדתי לתואר ראשון בפסיכולוגיה, לפני לא מעט שנים, המרצים לימדו כי המוח מתעצב בגיל הינקות ומשם ואליך נותר לו רק לשרוד את החיים עד להתפוררותו המוחלטת. כבר אז הרגשתי לא בנוח עם הקביעה הזו. אבל, מחקרים על גבי מחקרים הראו כי...

תצוגה מקדימה

אמא , כבר נורא מתגעגעת

  אמא , מצחיק לכתוב לך בבלוג או בפייס, כי כשאת הלכת לא היה אף אחד מאלה. בעידן ההוא של האנציקלופדיות והספרים , את היית הגוגל של הבית וכל מה שרצינו לדעת על העולם הגדול שאלנו אותך. רונה שלי לא הכירה אותך והבנים כבר לא...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה